Fotorelacje

KTO KOMU ZAŁOŻY UZDĘ ?

KTO KOMU ZAŁOŻY UZDĘ ?

PROCES Z WYBORAMI W TLE

Były zastępca obecnego prezydenta poczuł się pomówiony i pozwał byłego pracodawcę. Mówiąc językiem hippicznym, prezydent nie tyle wziął przeszkodę, co spróbował ja ominąć, ale chyba zrobił to niezręcznie. Nie wiadomo czy ktoś mu doradził, czy sam z siebie chciał pokazać, że sprawa mało go rusza, bo do sądu przesłał zwolnienie lekarskie, a jednocześnie był w pracy. Nie wiemy jaki plan na rozegranie tej sprawy mają obie strony i co tak na prawdę chcą osiągnąć. Jedno jest pewne. Czy pewnym wariancie rozwoju sprawy może ona mieć decydujący wpływ na wybory prezydenckie.

KTO KOMU ZAŁOŻY UZDĘ

Pierwsze pytanie brzmi kto jest zainteresowany w szybkim zakończeniu sprawy, a kto bardziej korzysta na jej przeciąganiu. Biorąc pod uwagę praktyki w sądach, to jeżeli nie skończy się na sprawie pojednawczej, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że sprawa będzie się toczyć do wyborów samorządowych. Trzymając się języka koniarzy chodzi mniej więcej o to kto komu założy uzdę i pokieruje sprawą zgodnie z własnym interesem. Teoretycznie na szybkim zakończeniu sprawy powinno bardziej zależeć prezydentowi. Ciąganie po sądach nigdy nie służy władzy chyba, że ustawia się w roli skrzywdzonego. W tej sytuacji trudno byłoby prezydentowi ustawić się w roli pokrzywdzonego chyba że ma misterny i precyzyjny plan pokazania się jako nękany złośliwie przez PiS. Gdyby mu się to udało to założyłby tarnobrzeskiemu PiS-owi nie tylko uzdę, ale i wędzidło. Obstawiamy jednak, że prezydent takiego planu nie ma. Dlatego przeciągając sprawę bliski jest tego, żeby PiS jemu założył uzdę. Typujemy, że w tarnobrzeskim PiS nie wszyscy mają talent do politycznych rozgrywek jak były przewodniczący Rady Miejskiej i jest tam kilka osób, które tę sprawę potrafią politycznie wykorzystać.  Tarnobrzeski PiS poprzez tę sprawę jest w dobrej sytuacji i może odzyskać polityczną inicjatywę w mieście. Jeżeli prezydent szybko przeprosi swojego byłego zastępcę, to tak jakby namaścił go na swojego konkurenta, który będzie chodził w aureoli niesłusznie skrzywdzonego, kompetentnego samorządowca, który jednak nie pozwala sobie w kasze dmuchać. Nie ma co mówić, to świetna pozycja do startu w wyborach. Jeżeli sprawa w sądzie będzie się przeciągać, to świetna okazja do stopniowego rozjeżdżania prezydenta i wyciąga większych i mniejszych spraw i sprawek. W tym przypadku PiS musi poszukać innego kandydata na prezydenta, bo ten, kto wdaje się w sądową szarpaninę nie będzie dobrze postrzegany przez wyborców.

KOMU PASUJE BOSO, A KOMU W OSTROGACH

Były zastępca zapowiedział, że nie zależy mu na rozgłosie sprawy. Będąc nadal w jeździeckich klimatach skomentujmy to, że koń by się uśmiał. On jak i jego doradcy byliby matołkami, gdyby krzyczeli, że w sądzie zrobią z prezydenta sieczkę. Tu trzeba wyglądać na skrzywdzonego, bogatego w miłosierdzie, czyli pokornie i boso, a nie  pobrzękiwać ostrogami. Na razie wygląda jakby prezydentowi odpowiadało chodzenie w ostrogach, bo nierozsądnie lekceważąco podszedł do sprawy na pierwszym etapie. Pobrzękiwanie ostrogami przez sprawujących władzę szybko może zostać uznane za arogancję i butę. Tego prezydent powinien unikać za wszelką cenę. Byłoby najlepiej gdyby miał kogoś, kto sprawę weźmie na klatę i ją rozwodni, będzie potrafił odwrócić od niej uwagę opinii publicznej. Obawiamy się jednak, że prezydent nikogo takiego na swoim politycznym zapleczu nie ma. Patrząc na to robiła PO kiedy rządziła i co teraz robi PiS, prezydent powinien postarać się szybko o tzw. przykrywkę. Chodzi o to, żeby wyreżyserować jakieś wydarzenie, które się nagłaśnia, a sprawa dla nas niewygodna znika i nikt się nią nie zajmuje. Tylko co to mogłoby być w najbliższych dwóch miesiącach w Tarnobrzegu? Od biedy mogłoby to być zamieszanie z wyborem nowego przewodniczącego Rady. Jednak nie wygląda na to, żeby prezydent miał w radzie radnych, którzy potrafiliby sprawę przeciągnąć i rozdmuchać. No cóż, ostatecznie to nie nasze zmartwienie. My będziemy się sprawnie uważnie przyglądać, informować tarnobrzeżan o jej rozwoju, bo jesteśmy przekonani, że będzie ona miała ważne konsekwencje dla układu władzy w naszym mieście.

Grzegorz Poniedzielski

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018