W powiecie

Którędy S74? Stanowisko władz Tarnobrzega

Którędy S74? Stanowisko władz Tarnobrzega

Nie ulega wątpliwości – budowa drogi ekspresowej S74 jest kluczowa dla rozwoju miasta i regionu. Wątpliwości nie ma też w innej kwestii – niektóre z zaproponowanych przez wykonawcę drogi warianty jej przebiegu budzą emocje. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 24 lipca br. prezydent Tarnobrzega przedstawił stanowisko władz miasta określające preferowane przebiegi trasy S74 przez teren Tarnobrzega.

W ślad za zorganizowaną 13 lipca akcją informacyjną zorganizowaną z inicjatywy wykonawcy drogi S74, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, władze miasta przeprowadziły pogłębioną dyskusję z przedstawicielami osiedli miejskich szczególnie zainteresowanych przebiegiem S74. – Ważąc wszystkie interesy, wypracowane zostało stanowisko władz Tarnobrzega określające preferowane przebiegi trasy S74 przez teren miasta akceptowalne dla mieszkańców, jak i mające na uwadze rozwój miasta – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Władze miasta jako najbardziej preferowany przyjęły wariant W1A (oliwkowy) z nowym łącznikiem (żółty) do wariantu TGD/W3 (pomarańczowy/zielony). Opis przebiegu: węzeł w Samborcu – wariant W1A (oliwkowy) na odcinku od węzła w Samborcu do ronda w Tarnobrzegu-Zakrzowie na drodze wojewódzkiej DW723 – przebieg nowym łącznikiem (kolor żółty na mapce, która stanowi załącznik do niniejszego pisma) w kierunku miejsca, w którym w wariantach TGD/W3 zaproponowano węzeł w Tarnobrzegu-Sobowie, i dalej wyjście z miasta w kierunku wschodnim wariantem TGD/W3 (stosownie do doboru promienia łuku w kierunku północno-wschodnim).

Zdaniem władz Tarnobrzega, wariant ten optymalizuje wszystkie interesy miasta i lokalnych społeczności, budując szerokie społeczne poparcie. – Z jednej strony taka trasa omija osiedla mieszkalne w akceptowalny dla reprezentantów tych osiedli sposób, z drugiej, przebiega w odpowiedniej bliskości miasta i łączy się z planowaną drogą obwodową – podkreśla prezydent Bożek. Ponadto, przebieg S74 przez okolice obecnie zaplanowane jako węzeł w Tarnobrzegu-Sobowie otwiera w przyszłości drogę do włączenia w tym miejscu w tok S74 przyszłej trasy S9 biegnącej od strony południowej (od Rzeszowa) w celu uwspólnienia biegu na odcinku Tarnobrzeg-Opatów z trasą S74 i wygenerowania w ten sposób istotnych oszczędności kosztowych po stronie GDDKiA oraz korzyści rozwojowych dla regionu. Trasa S9 jest obecnie rozważana jako jeden z kluczowych projektów w ramach nowej strategii województwa podkarpackiego – Podkarpacie 2030+.

Jako wariant alternatywny władze Tarnobrzega proponują wariant W1A (oliwkowy) w wersji przedstawionej przez GDDKiA. – Wariant ten byłby alternatywą w przypadku braku możliwości wytyczenia drogi S74 z wykorzystaniem nowego  łącznika i fragmentów wariantów W1A oraz TGD. Przebieg ten zabezpiecza większość interesów miasta, a mianowicie lokalizuje węzeł na S74 w Tarnobrzegu-Zakrzowie na rondzie w toku DW723, a więc w akceptowalnej odległości od miasta, łączy się z drogą obwodową oraz omija osiedla mieszkalne. Jednak wariant ten nie wyklucza, ale utrudnia w przyszłości poprowadzenie trasy S9 w optymalnym z punktu widzenia potrzeb rozwojowych i akceptowalnym dla lokalnych społeczności przebiegu. Wydaje się jednak, że przebieg ten jest mniej perspektywiczny z perspektywy planowanego połączenia S74 z przyszłą trasą S9 – dodaje prezydent Tarnobrzega.

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nowe zakażenia w powiecie tarnobrzeskim

rta24.eu10 sierpnia 2020

Przebieg prac nad Jeziorem Tarnobrzeskim

rta24.eu10 sierpnia 2020

,,V Wyprawa Warszawska ‘’ z udziałem strażaków z Dymitrowa Małego

rta24.eu7 sierpnia 2020

Powiatowe inwestycje drogowe w gminie Baranów Sandomierski

rta24.eu7 sierpnia 2020

Wakacyjne remonty placówek oświatowych

rta24.eu6 sierpnia 2020

Kajakiem do Gdańska przez Gminę Baranów Sandomierski

rta24.eu6 sierpnia 2020
policja

Policjanci odnaleźli zaginionego mężczyznę

rta24.eu5 sierpnia 2020

Wyniki wyborów w sołectwach i osiedlach w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu4 sierpnia 2020

Jan Mroczek gościem organowego czwartku

rta24.eu4 sierpnia 2020