W Tarnobrzegu

Ktoś zbankrutuje, ktoś będzie miał taniej

Ktoś zbankrutuje, ktoś będzie miał taniej

W Tarnobrzegu trwa budowa trzech galerii handlowych. Ich uruchomienie nie pozostanie bez wpływu na sytuację gospodarczą miasta i regionu.

Analizę tego faktu zacznijmy od tego, że żadna z tych galerii nie będzie mieć więcej niż 10.000 metrów kwadratowych. Oznacza to, że na tarnobrzeski rynek powierzchni handlowych nie wejdzie duży gracz. W konsekwencji nadal w Tarnobrzegu nie będzie sytuacji w której jeden gracz na tym rynku dominuje i stopniowo spycha na margines pozostałych.

SYTUACJA W STALOWEJ WOLI OSTRZEŻENIEM

Jakie skutki ekonomiczne będzie mieć otwarcie tych galerii? Najlepiej widać to na przykładzie otwarcia w Stalowej Woli galerii Vivo. W porównaniu z tarnobrzeskimi obiektami Vivo to gigant. Dość powiedzieć, że powierzchnia trzech galerii razem wziętych jest dużo mniejsza od Vivo. Trzeba również dodać, że dwie mniejsze stalowowolskie galerie i przed otwarciem Vivo miały spore wolne powierzchnie. Część najemców z mniejszych galerii, pewnie licząc na większe zyski przeniosła się do Vivo. Już dzisiaj można powiedzieć, że mieli zbyt duże oczekiwania. Otwarcie galerii Vivo pokazało, że rynek takich powierzchni jest w Stalowej Woli nasycony. Przynajmniej na kilka lat.

RÓŻNICA POTENCJAŁÓW

W założeniu galeria Vivo ma przyciągać klientów z całego regionu w tym szczególnie ze Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Sandomierza. I tak się dzieje. Przeglądając rejestracje samochodowe na parkingu przy Vivo nie trudno zauważyć, że te z Tarnobrzegu i powiatu tarnobrzeskiego to znacząca ilość. Można więc ocenić, że Stalowa Wola wyciągnęła z tarnobrzeskiego rynku pewną ilość klientów. Mimo tego, że Stalowa Wola jest większym rynkiem niż Tarnobrzeg. Mimo tego, że galeria Vivo przyciągnęła klientów z regionu, to trudno mówić o jakimś jej oszałamiającym sukcesie. Na co więc mogą liczyć inwestorzy tarnobrzeskich galerii?

CENY W DÓŁ

Ważne będzie, kto jakie branże i marki będzie w stanie przyciągnąć. Raczej żadna z tarnobrzeskich galerii nie ma szans na zainstalowanie prestiżowych marek odzieżowych. Te lokują się zazwyczaj w dużo większych obiektach i najlepiej w towarzystwie innych prestiżowych firm. Najpewniej mogą się pojawić dyskonty spożywcze, które i tak są nieźle osadzone w Tarnobrzegu. Właściciele galerii będą musieli konkurować ceną wynajmu powierzchni, co spowoduje, że w całym Tarnobrzegu ceny powierzchni handlowych spadną. Tak stało się w Stalowej Woli, gdzie pootwarciu galerii Vivo ceny powierzchni w innych galeriach ostro poszły w dół. Niestety nie spadły ceny towarów, ponieważ Vivo to nie jest tanie miejsce i co za tym idzie ceny towarów również nie są niskie.

MIASTO NAJWIĘKSZYM BENEFICJENTEM

Kto więc skorzysta na otwarciu tych galerii? Inwestorzy będą musieli walczyć zarówno o najemców, jak i później razem z najemcami o klientów. Z różnych względów klienci też nie mogą liczyć na obniżenie cen, choć różnego rodzaju promocje i obniżki mogą być częstsze. W tym momencie można przypuszczać, że największe korzyści odniesie miasto. Będą to wpływy z podatku od nieruchomości. Wpływy do spółek komunalnych, bo to więcej śmieci i ścieków. Zwiększy się również zatrudnienie, ale akurat bez większego dodatniego wpływu na finanse miasta.

Na pewno powinien cieszyć fakt, że w Tarnobrzegu chcą inwestować. Można się jednak zastanawiać, czy akurat te inwestycje zmierzają w kierunku pożądanego rozwoju miasta. Jednak ostatecznie to prywatny kapitał i jego właściciele ponoszą ryzyko niepowodzenia. Tarnobrzeżanie mogą się cieszyć z poszerzenia oferty handlowej.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021