W Tarnobrzegu

Ktoś zbankrutuje, ktoś będzie miał taniej

Ktoś zbankrutuje, ktoś będzie miał taniej

W Tarnobrzegu trwa budowa trzech galerii handlowych. Ich uruchomienie nie pozostanie bez wpływu na sytuację gospodarczą miasta i regionu.

Analizę tego faktu zacznijmy od tego, że żadna z tych galerii nie będzie mieć więcej niż 10.000 metrów kwadratowych. Oznacza to, że na tarnobrzeski rynek powierzchni handlowych nie wejdzie duży gracz. W konsekwencji nadal w Tarnobrzegu nie będzie sytuacji w której jeden gracz na tym rynku dominuje i stopniowo spycha na margines pozostałych.

SYTUACJA W STALOWEJ WOLI OSTRZEŻENIEM

Jakie skutki ekonomiczne będzie mieć otwarcie tych galerii? Najlepiej widać to na przykładzie otwarcia w Stalowej Woli galerii Vivo. W porównaniu z tarnobrzeskimi obiektami Vivo to gigant. Dość powiedzieć, że powierzchnia trzech galerii razem wziętych jest dużo mniejsza od Vivo. Trzeba również dodać, że dwie mniejsze stalowowolskie galerie i przed otwarciem Vivo miały spore wolne powierzchnie. Część najemców z mniejszych galerii, pewnie licząc na większe zyski przeniosła się do Vivo. Już dzisiaj można powiedzieć, że mieli zbyt duże oczekiwania. Otwarcie galerii Vivo pokazało, że rynek takich powierzchni jest w Stalowej Woli nasycony. Przynajmniej na kilka lat.

RÓŻNICA POTENCJAŁÓW

W założeniu galeria Vivo ma przyciągać klientów z całego regionu w tym szczególnie ze Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Sandomierza. I tak się dzieje. Przeglądając rejestracje samochodowe na parkingu przy Vivo nie trudno zauważyć, że te z Tarnobrzegu i powiatu tarnobrzeskiego to znacząca ilość. Można więc ocenić, że Stalowa Wola wyciągnęła z tarnobrzeskiego rynku pewną ilość klientów. Mimo tego, że Stalowa Wola jest większym rynkiem niż Tarnobrzeg. Mimo tego, że galeria Vivo przyciągnęła klientów z regionu, to trudno mówić o jakimś jej oszałamiającym sukcesie. Na co więc mogą liczyć inwestorzy tarnobrzeskich galerii?

CENY W DÓŁ

Ważne będzie, kto jakie branże i marki będzie w stanie przyciągnąć. Raczej żadna z tarnobrzeskich galerii nie ma szans na zainstalowanie prestiżowych marek odzieżowych. Te lokują się zazwyczaj w dużo większych obiektach i najlepiej w towarzystwie innych prestiżowych firm. Najpewniej mogą się pojawić dyskonty spożywcze, które i tak są nieźle osadzone w Tarnobrzegu. Właściciele galerii będą musieli konkurować ceną wynajmu powierzchni, co spowoduje, że w całym Tarnobrzegu ceny powierzchni handlowych spadną. Tak stało się w Stalowej Woli, gdzie pootwarciu galerii Vivo ceny powierzchni w innych galeriach ostro poszły w dół. Niestety nie spadły ceny towarów, ponieważ Vivo to nie jest tanie miejsce i co za tym idzie ceny towarów również nie są niskie.

MIASTO NAJWIĘKSZYM BENEFICJENTEM

Kto więc skorzysta na otwarciu tych galerii? Inwestorzy będą musieli walczyć zarówno o najemców, jak i później razem z najemcami o klientów. Z różnych względów klienci też nie mogą liczyć na obniżenie cen, choć różnego rodzaju promocje i obniżki mogą być częstsze. W tym momencie można przypuszczać, że największe korzyści odniesie miasto. Będą to wpływy z podatku od nieruchomości. Wpływy do spółek komunalnych, bo to więcej śmieci i ścieków. Zwiększy się również zatrudnienie, ale akurat bez większego dodatniego wpływu na finanse miasta.

Na pewno powinien cieszyć fakt, że w Tarnobrzegu chcą inwestować. Można się jednak zastanawiać, czy akurat te inwestycje zmierzają w kierunku pożądanego rozwoju miasta. Jednak ostatecznie to prywatny kapitał i jego właściciele ponoszą ryzyko niepowodzenia. Tarnobrzeżanie mogą się cieszyć z poszerzenia oferty handlowej.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021