KTS w finale Ligi Mistrzyń!

KTS SPAR Zamek Tarnobrzeg jest jedną z dwóch najlepszych drużyn w Europie! Czy będzie tą najlepszą przekonamy się dopiero po finale. Jednak to dziś, w drugim półfinale, KTS pokonał we własnej hali UCAM Cartagena 3:1 i zagwarantował sobie prawo udziału w finale.

Dzisiejszy wyczyn podopiecznych trenera Zbigniewa Nęcka z pewnością przejdzie do historii polskiego tenisa stołowego. O tym od lat marzył też trener Nęcek, który ma okazję spełnić jedno ze swoich marzeń, czyli zdobycie pucharu Champion League.

Tarnobrzeska ekipa była faworytem dzisiejszego spotkania, bowiem przed trzema tygodniami przywiozła z hiszpańskiej Cartageny ogromną zaliczkę w postaci wygranej 3:1. – Mecz w Hiszpanii był kluczowy. Przed rewanżem byłem stosunkowo spokojny, bo zaliczka była bardzo duża. Dziś trenerka Cartageny Adriana Zamfir musiała zagrać va banque z ustawieniem i niestety nie trafiła najlepiej. To my lepiej rozstawiliśmy zawodniczki, bo wiedziałem, że Maria Xiao nie pokona naszych dwóch defensorek. Wiedziałem, że finał jest nasz i trenerka Cartageny też po samym ustawieniu to wiedziała. Kwestią był tylko wynik spotkania – mówił tuż po meczu zadowolony trener Nęcek.

Jednak do dzisiejszego meczu zawodniczki trenera Nęcka podeszły mocno skoncentrowane. Nie było opcji, żeby zwycięstwo, które jest na wyciągnięcie ręki miało się nagle wymsknąć tarnobrzeżankom. Dlatego zawodniczki KTS już po dwóch pierwszych partiach meczu zapewniły sobie awans do finału.

Jako pierwsza dziś do stołu podeszła najwyżej sklasyfikowana w tarnobrzeskiej ekipie Han Ying, która w szybkich trzech setach pokonała Julię Neculę. – Chylę czoła przed Han, bo zaledwie 48 godzin temu wróciła z Kataru, gdzie grała prawie do samego końca. Rozegrała tam fantastyczny turniej, ale wróciła bardzo zmęczona. To, że potrafiła się odbudować i zdobyć dwa kluczowe punkty dla naszej drużyny, świadczy o jej profesjonalizmie i zżyciu się z naszym klubem – dodaje trener Nęcek.

W trzech setach swoją grę zakończyła także Li Qian, ale jej pojedynek z Marią Xiao był o wiele bardziej zacięty. “Mała” nerwowo rozpoczęła pierwszego seta i po chwili było już 1:4 dla M. Xiao. Tarnobrzeżanka szybko jednak opanowała nerwy i od stanu 5:5 to ona rządziła przy stole, wygrywając tego seta do 7. Drugi set to mistrzowski popis w wykonaniu Qian, która oddała swojej rywalce zaledwie trzy punkty. Nieco podłamana hiszpańska rywalka jednak nie odpuszczała. Trzeciego seta „Mała” rozpoczęła od prowadzenia 3:0. Wtedy hiszpańska trenerka wzięła czas, po którym Xiao zaczęła odrabiać straty i szybko na tablicy zrobiło się 7:7. To było jednak wszystko na co pozwoliła rywalce Li Qian, która postanowiła na tym zakończyć jej dzisiejszą zdobycz punktową. – „Mała” rozegrała fajny pojedynek. Pierwszy set był dość nerwowy, bo dopiero poznawała rywalkę, ale kolejne sety były już pod kontrolą – chwalił swoją podopieczną trener.

Po tych dwóch grach wiadome już było, że to KTS wystąpi w finale LM. Załamanym Hiszpankom pozostała już tylko walka o honorowy punkt, bowiem nawet gdyby drużyna z Cartageny wygrała dzisiejsze spotkanie 3:2, to i tak awansowałyby tarnobrzeżanki, bo miały lepszy bilans setów.

Jako trzecia do stołu podeszła indywidualna wicemistrzyni Polski Natalia Partyka, której przyszło się zmierzyć z pięciokrotną Mistrzynią Europy Rutą  Paskauskiene. Zawodniczka Cartageny rozpoczęła od szybkiego prowadzenia 4:0. Partyka całego seta goniła wynik i udało się jej dojść rywalkę na dwa punkty przy stanie 7:9, ale dwie kolejne piłki należały do rywalki. O wiele ciekawszy był drugi set, gdzie walka toczyła się punkt za punkt. W końcówce swoje nerwy ze stali pokazała Partyka, która najpierw obroniła piłkę setową, by potem dobić rywalkę dwoma szybkimi punktami i wyrównać stan gry na 1:1. Zirytowana Paskauskiene aż podrzuciła rakietkę. Trzeci set to znów niesamowita walka punkt za punkt. Fenomenalna Natalia Partyka wzniosła się na wyżyny swojego tenisa stołowego, a Paskauskiene załamywała ręce po każdym punkcie tarnobrzeskiej zawodniczki. Czwarty set to znów bardzo dobry początek w wykonaniu Mistrzyni Europy, która dość szybko wypunktowała Partykę do 5 i wyrównała walkę w setach 2:2. Niestety decydujący piąty set to od początku bardzo dobra gra Paskuskiene, która tylko potwierdziła swoją światową klasę. Niestety Natalii Partyce zabrakło odrobiny szczęścia, aby triumfować nad wyżej notowaną rywalką. – Niestety znów niewiele zabrakło, chociaż tym razem byłam naprawdę blisko. W drugim i trzecim secie moja gra naprawdę bardzo dobrze wyglądała. Wczoraj jeszcze oglądałam najlepsze pojedynki w wykonaniu Paskauskiene i byłam nieco przerażona. Ale przecież przegrana z tak świetną i utytułowaną zawodniczką to przecież żaden wstyd. Ale wierzę, że przyjdzie jeszcze czas i na moją wygraną – mówiła Natalia Partyka.

Po trzech pojedynkach wieczoru na tablicy widniał wynik 2:1 dla KTS i do stołu ponownie musiały podejść Han Ying i aria Xiao. Reprezentująca barwy KTS-u Han bez zbędnych ceregieli zakończyła to spotkanie wygrywając 3:0 i tym samym pieczętując sukces KTS.

W drugim półfinale spotkały się drużyny TTC Berlin Eastside oraz Linz AG Froschberg. Pierwsze spotkanie zakończyło się wygraną Berlina 3:2. Drugi mecz rozgrywany był jeszcze po zakończeniu meczu w Tarnobrzegu. Mecze finałowe zaplanowano na 29 kwietnia i 27 maja.

Jak przyznał po meczu trener Nęcek, w finale chciałby się spotkać z Linz. – Drużyna z Berlina nie przegrywa z defensorkami, więc tutaj nasze szanse są bardzo małe, dlatego bardzo bym się ucieszył, gdyby to jednak Linz awansował do finału – mówił trener.

HANY YING : XIAO MARIA 11:3 / 12:10 / 11:4

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Złote medale dla Alberta Borkowskiego i Igora Majewskiego

rta24.eu10 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!