
Wygląda na to, że nasi samorządowcy wreszcie obrali właściwy kurs a Rok Wisły upłynie na inwestycjach. Nadwiślańskie miasta i gminy zaczynają dostrzegać wciąż niewykorzystany potencjał płynący z położenia nad królową polskich rzek.
Przez lata ambitne pomysły na zagospodarowanie brzegów i wiślanych szlaków raczej utykały na mieliźnie. Sobotni spływ Wisłą, który był pomysłem urzędników z Gorzyc, niesie nadzieję, że to się zmieni a turyści w powiecie tarnobrzeskim znajdą nad rzeką nie mniej atrakcji co w Sandomierzu.
Wójt, starosta, prezydent i urzędnicy z pomysłami
Spływ dla samorządowców był atrakcją samą w sobie, ale miał ważny cel, czyli przygotowanie spójnych i wspólnych koncepcji inwestycyjnych, turystycznych, kulturalnych, sportowych i promocyjnych w obrębie Wisły i Sanu oraz opracowanie działań i koncepcji wydarzeń na obchodzony w 2017 Rok Rzeki Wisły.
Za stery chwycili więc, oprócz wójta Leszka Surdego także starosta powiatu Paweł Bartoszek z zastępcą Krzysztofem Pitrą, wiceprezydent Tarnobrzega Wojciech Brzezowski, sekretarze Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza oraz wójt Radomyśla nad Sanem Jan Pyrkosz.
Udrożnienie rzeki, slip, szlaki, gra planszowa itd.
Spływ rozpoczął się w Baranowie Sandomierskim przy przeprawie promowej, gdzie zrekonstruowano przejście graniczne między Carską Rosją a Cesarstwem Austro – Węgier. Tędy w czasach zaborów przebiegała granica. A ponieważ Wisła już nie dzieli ale łączy, zbryzgani wodą samorządowcy dopłynęli do Gorzyc, gdzie podczas konferencji w domu kultury podsumowali wszystkie propozycje. Oto kilka haseł, pod którymi kryją się wspólne zamierzenia gmin.
ŁĄCZY NAS WISŁA – infrastruktura – udrożnienie rzeki, stworzenie miejsc widokowych szczególnie przy ujściu Sanu do Wisły. Na obszarze od Baranowa Sandomierskiego do Radomyśla nad Sanem opracowanie mapy ciekawych historycznie i przyrodniczo miejsc. Opracowanie informatora o wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Utworzenie miejsc do slipowania, cumowania sprzętu pływającego, wyposażonych dodatkowo w zaplecza sanitarne, miejsca do grillowania, pola namiotowe, a także tablice z informacjami o atrakcjach turystycznych. Ustawienie wzdłuż Wisły znaków informujących o miejscowościach (na wzór znaków drogowych).
SZLAKIEM WISŁY – infrastruktura – zagospodarowanie starorzeczy, tworzenie wiosek rybackich, kultury flisackiej, stworzenie szlaków rekreacyjnych z uwzględnieniem walorów przyrodniczych, ciekawych historycznie i kulturowo miejsc, tj. ścieżek rowerowych, nordic walking, biegowych, ścieżek zdrowia do ćwiczeń z wykorzystaniem przyrody.
KULTURA NA BRZEGU – cykl imprez promujących gminy i ich dorobek kulturalny.
LEGENDY ZNAD WISŁY – przygotowanie wspólnych publikacji promujących region od Baranowa Sandomierskiego do Radomyśla nad Sanem.
W WIDŁACH WISŁY I SANU – GRA PLANSZOWA – przygotowanie wspólnej gry planszowej, edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Gra obejmowałaby ciekawe elementy wyróżniające poszczególne gminy od Baranowa Sandomierskiego do Radomyśla nad Sanem.
Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec
Facebook
RSS