W powiecie

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

Baranów Sandomierski, Grębów, Nowa Dęba i Tarnobrzeg łączą siły, aby wykorzystać możliwości pozyskania dużych pieniędzy na rewitalizację terenów posiarkowych oraz zdegradowanych przestrzeni publicznych.

Wszystkie cztery gminy zawiązujące partnerstwo łączy występowanie przed laty na ich terenach przemysłu siarkowego i związanego z nim przemysłu chemicznego. Jednakże każda z nich dopasowuje swoje propozycje do możliwości, jakie pojawią się w różnych programach unijnych: w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2027 oraz programach Unii Europejskiej na lata 2021-2027, a także programach związanych z odbudową po okresie pandemii.

Włodarze wszystkich zainteresowanych gmin podpisali właśnie list intencyjny, deklarując tym samym chęć współpracy mającej doprowadzić do partnerskiej realizacji projektu, którego głównym założeniem jest zagospodarowanie terenów po przemyśle siarkowym oraz zdegradowanych przestrzeni publicznych. Projekt ma na celu nadanie tym terenom nowych funkcji turystycznych, gospodarczych, rekreacyjnych i społecznych oraz poprawę estetyki i ładu przestrzennego. Projekt partnerski zakłada szereg inwestycji i opiewa aż na 40 mln złotych.

Jeśli chodzi o gminę Nowa Dęba przewiduje się aplikowanie o środki na dwa projekty, które wpisują się w ogólne założenia porozumienia. Jednym z nich jest przebudowa basenu odkrytego, która będzie polegała na stworzeniu przestrzeni publicznej o charakterze głównie rekreacyjnym i w części sportowym. Planowana jest także budowa nowego zaplecza administracyjno-socjalno-szatniowego na stadionie SOSiR, ponieważ istniejący budynek nie spełnia już standardów dla tego typu obiektów.

Prezydent Tarnobrzega został zobligowany do złożenia do Zarządu Województwa Podkarpackiego propozycji projektu do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2027. Ma również koordynować opracowanie wspólnej Strategii Rozwoju Ponadlokalnego na lata 2021-2027, w której znajdą się najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w tym okresie. Przygotowania założeń do opracowania strategii podejmie się grupa robocza składająca się z przedstawicieli wszystkich czterech gmin.

 

 

 

 

 

Źródło Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Tymoteusz Malik ze Stali Nowa Dęba młodzieżowym wicemistrzem Polski

rta24.eu16 czerwca 2021

Planowane wyłączenia prądu

rta24.eu15 czerwca 2021

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

W Gorzycach dzień Dziecka się nie kończy

rta24.eu10 czerwca 2021

Zespół Jamniczanki zdobył nagrodę publiczności

rta24.eu9 czerwca 2021

Gminny konkurs recytatorski w Sokolnikach

rta24.eu9 czerwca 2021

Komunikat o utrudnieniach drogowych

rta24.eu9 czerwca 2021

Omal nie utonął w rowie, uratował go wójt Grębowa

rta24.eu5 czerwca 2021

Publikujemy portret pamięciowy mężczyzny, który składał dziecku niemoralne propozycje

rta24.eu1 czerwca 2021