
Procedura była długa, ale starania zakończyły się sukcesem. Stanisław Czechura, właściciel gospodarstwa rybackiego w Knapach gm. Baranów Sandomierski może pogratulować sobie, że zgłoszona przez niego potrawa została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii produktu rybołówstwa województwa podkarpackiego.
W Baranowie Sandomierskim pod koniec XVI wieku został wzniesiony imponujący zamek architektury renesansowej, rezydencja magnacka. Zamek przechodził przez kolejne lata w posiadanie różnych rodzin szlacheckich. Z czasem w okolicy zamku wybudowano wiele stawów hodowlanych, w których hodowano między innymi karpie. Ryby były wykorzystywane do przygotowywania przeróżnych potraw w kuchni zamkowej, z których dużą popularnością cieszył się karp w galarecie. „Mama opowiadała, że to było takie dobre! Hrabia Tarnowski kazał podobną potrawę robić u siebie, bo chciał dorównać w tym względzie Dolańskiemu. Skądś wynalazł przepis i od tej pory na każde święta przyrządzali karpi na pański stół” (na podstawie rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Baranowa Sandomierskiego).
Przepis na lasowiackiego karpia w galarecie przekazywany był z pokolenia na pokolenie. Na początku, po oczyszczeniu karpia, należało go pokroić w dzwonka, osolić i pozostawić na dwie godziny. Następnie przygotowywano odpowiednio warzywa takie jak marchew, cebulę. Karpia gotowano i wykonywano zalewę z octu, ziela angielskiego i liści laurowych. Karpia umieszczano w naczyniu i zalewano specjalnie przygotowaną zalewą. Do dziś w ten sam sposób co przed laty karp w galarecie przygotowywany jest nie tylko na wigilie Bożego Narodzenia, ale również podczas różnych świąt rodzinnych czy festynów.
Opis wyglądu potrawy: Kawałki karpia z warzywami zanurzone w galarecie.
Kształt: w zależności od użytej formy do przygotowania potrawy.
Rozmiar: w zależności od użytej formy do przygotowania potrawy.Barwa:jasnoszara.
Konsystencja: stała, galaretowata. Smak:lekko słony z zapachem ryby i octu.
W.Wojtkowiak
Fot. UMiG Baranów Sandomierski
Facebook
RSS