W powiecie

Legenda o Sokolnikach

Legenda o Sokolnikach

Kim była Rozalka? Czy król Kazimierz Wielki bywał na polowaniach w okolicach Sandomierza?  Odpowiedzi na te pytania ukryte są w legendzie opisanej przez Dorotę Kozioł.

Opowieść osnuta jest na wydarzeniach, które miały mieć miejsce w Sokolnikach. Król Kazimierz Wielki, który polował na terenie miejscowości, miał zostać ranny. Władcą zaopiekowała się Rozalka – dziewczyna, która układała do polowań drapieżne ptaki. W nagrodę za uratowanie życia, król uprzywilejował Sokolniki.

Historię opisała Dorota Kozioł – poetka, malarka, pisarka, dziennikarka, autorka wielu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz artykułów poświęconych historii i kulturze Tarnobrzega i okolic.

Ilustracje zaś przygotowała Kinga Roszuk – mieszkanka Gorzyc, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych. Od lat zajmuje się malarstwem i rysunkiem, swoje prace wystawia w galeriach w całej Polsce, jej dzieła znajdują się także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

W minioną sobotę legendę o Sokolnikach, w krótkim spektaklu przedstawiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Sokolanki” wraz z przyjaciółmi. Na deskach Domu Kultury wystąpili: Zofia Wryk, Anna Tworek, Leokadia Sonka, Leokadia Rynduch, Irena Pikus, Teresa Kaput, Zofia Nieradka, Eugenia Galek, Anna Turbiarz, Klaudia Kaczmarska, Nikola Stachula, Bronisław Robak, Sebastian Tyrakowski i Szymon Łakomy.

Aktorów do występów przygotował dyrektor Piotr Duma wraz z zespołem pracowników Gminnego Ośrodka Kultury: Grażyną Walczyną, Anną Tyrakowską, Katarzyną Karp, Bogdanem Karpem, Karolem Piwowarem, Krystianem Cieślakiem.

Na premierę legendy o Sokolnikach zostali zaproszeni mieszkańcy miejscowości oraz przedstawiciele samorządu gminy Gorzyce. Gościem honorowym był Czesław Siekierski – europoseł, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi w Parlamencie Europejskim.

Legenda „Jak Rozalka królewską sokolniczką została” wzbogaciła cykl opowieści o gminie Gorzyce. Książka dołącza do wydanych już pozycji tj. „Trześniowskie Anioły” i „Legenda Wrzawska”, i jest kolejnym elementem promującym gminę Gorzyce.

Publikacje w cenie 15 zł dostępne są we wszystkich placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach oraz Galerii Regionalnego Produktu w Pensjonacie pod Pieprzówkami.

IMG_0146 IMG_0129 IMG_0080

Materiały prasowe 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021