
Kim była Rozalka? Czy król Kazimierz Wielki bywał na polowaniach w okolicach Sandomierza? Odpowiedzi na te pytania ukryte są w legendzie opisanej przez Dorotę Kozioł.
Opowieść osnuta jest na wydarzeniach, które miały mieć miejsce w Sokolnikach. Król Kazimierz Wielki, który polował na terenie miejscowości, miał zostać ranny. Władcą zaopiekowała się Rozalka – dziewczyna, która układała do polowań drapieżne ptaki. W nagrodę za uratowanie życia, król uprzywilejował Sokolniki.
Historię opisała Dorota Kozioł – poetka, malarka, pisarka, dziennikarka, autorka wielu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz artykułów poświęconych historii i kulturze Tarnobrzega i okolic.
Ilustracje zaś przygotowała Kinga Roszuk – mieszkanka Gorzyc, absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych. Od lat zajmuje się malarstwem i rysunkiem, swoje prace wystawia w galeriach w całej Polsce, jej dzieła znajdują się także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
W minioną sobotę legendę o Sokolnikach, w krótkim spektaklu przedstawiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Sokolanki” wraz z przyjaciółmi. Na deskach Domu Kultury wystąpili: Zofia Wryk, Anna Tworek, Leokadia Sonka, Leokadia Rynduch, Irena Pikus, Teresa Kaput, Zofia Nieradka, Eugenia Galek, Anna Turbiarz, Klaudia Kaczmarska, Nikola Stachula, Bronisław Robak, Sebastian Tyrakowski i Szymon Łakomy.
Aktorów do występów przygotował dyrektor Piotr Duma wraz z zespołem pracowników Gminnego Ośrodka Kultury: Grażyną Walczyną, Anną Tyrakowską, Katarzyną Karp, Bogdanem Karpem, Karolem Piwowarem, Krystianem Cieślakiem.
Na premierę legendy o Sokolnikach zostali zaproszeni mieszkańcy miejscowości oraz przedstawiciele samorządu gminy Gorzyce. Gościem honorowym był Czesław Siekierski – europoseł, przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi w Parlamencie Europejskim.
Legenda „Jak Rozalka królewską sokolniczką została” wzbogaciła cykl opowieści o gminie Gorzyce. Książka dołącza do wydanych już pozycji tj. „Trześniowskie Anioły” i „Legenda Wrzawska”, i jest kolejnym elementem promującym gminę Gorzyce.
Publikacje w cenie 15 zł dostępne są we wszystkich placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach oraz Galerii Regionalnego Produktu w Pensjonacie pod Pieprzówkami.
Materiały prasowe
Facebook
RSS