
Kim była Kunegunda i dlaczego we Wrzawach mieszkańcy wybudowani kapliczkę św. Nepomucena? Odpowiedzi na te pytania ukryte są w legendzie opisanej przez Dorotę Kozioł.
Cykl legend o poszczególnych miejscowościach gminy Gorzyce ma na celu popularyzowanie historii, tradycji i ludzi związanych z lokalną społecznością. – Żyjący w starożytności ludzie, nie mogąc udowodnić wielu otaczających ich zjawisk, tworzyli różne opowieści. Z nich tworzone były całe mitologie, charakterystyczne dla poszczególnych ludów, plemion i narodów. Dzięki tym wymyślonym historiom możemy dzisiaj poznawać kulturę, wierzenia, codzienne życie pierwszych cywilizacji – wyjaśnia Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach.
Legenda wrzawska napisana przez pisarkę, malarkę i poetkę Dorotę Kozioł, a zilustrowana przez malarkę Kingę Roszuk to kolejna opowieść z rozpoczętego w 2016 roku cyklu. Pierwszą legendą była opowiedziana i równie pięknie zilustrowana historia „Trześniowskich Aniołów”.
Legenda wrzawska to opowieść o dawnych wierzeniach, zjawach, ale również o przyczynach budowy kapliczki św. Nepomucena.
Wydawnictwo, które uzupełnia audiobook, zakładki do książek i kalendarze, mogło ujrzeć światło dzienne dzięki życzliwości i pomocy Stowarzyszenia „Lasowiacka Grupa Działania”.
W minioną niedzielę w Domu Kultury we Wrzawach odbyła się promocja książki połączona z prezentacją wybranych scenek z legendy. Widowisko przygotował Gminny Ośrodek Kultury – Dom Kultury we Wrzawach oraz Stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw”. Książki są do nabycia w domach kultury w Gorzycach, Sokolnikach i Wrzawach oraz w filiach Gminnej Biblioteki Publicznej.
Urząd Gminy Gorzyce
Zdjęcia GOK Gorzyce
Facebook
RSS