W Tarnobrzegu

Likwidacja piecyków gazowych. „Na siłę do mieszkania nie wchodzimy”

Likwidacja piecyków gazowych. „Na siłę do mieszkania nie wchodzimy”

Blok przy ulicy Waryńskiego 10 w Tarnobrzegu, jest jednym z szesnastu budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Siarkowiec, którego lokatorzy zdecydowali się na likwidację piecyków gazowych.

Z kranów w tym bloku popłynie wkrótce ciepła woda z miejskiej sieci, podobnie jak to jest w mieszkaniach przy ulicy Wianek i Waryńskiego, którymi administruje Siarkowiec.

– Od dwóch lat sukcesywnie likwidujemy piecyki. Około 30 procent z 59 budynków w naszych zasobach objęła wymiana instalacji. Na dziś, przy 24 budynkach na Przywiślu dzięki współpracy z naszym lokalnym dostawcą ciepła mamy wymiennikownie, które umożliwiają korzystanie z ciepłej wody z sieci – mówi prezes Siarkowca Augustyn Turek (na zdjęciu).

Tragiczny wypadek sprzed tygodnia, kiedy to w bloku przy ul. Wyspiańskiego 20 z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarł dziewięcioletni chłopiec, ponownie zwrócił uwagę na ten problem. Siarkowiec wypuścił właśnie nową serię ostrzegawczych ulotek, w których powtarza się apel o niezaklejanie i niezasłanianie kratek wentylacyjnych.

To nie jedyne grzechy lokatorów, które wychodzą na jaw podczas przeglądów kominiarskich. Zdarza się, że w nowszych piecykach, które są wyposażone w czujniki automatycznie wyłączające piecyk przy niepełnym spalaniu gazu ktoś je odłącza, żeby zapewnić sobie stały dostęp do ciepłej wody.

Administratorzy budynków, którzy zwykle wychodzą z inicjatywą likwidacji piecyków mają duży problem z przekonaniem większości lokatorów, że tak będzie wygodniej i bezpieczniej. I chociaż zdaniem naszych czytelników spółdzielnie radykalnie powinny rozprawić się ze zwolennikami gazowych podgrzewaczy, to nikogo do demontażu zmuszać nie wolno.

– Żeby wymienić instalację potrzebna jest zgoda 80 proc. lokatorów danego bloku. Taką przyjęliśmy zasadę. Na siłę do mieszkania nie wchodzimy. Pozostaje nam tylko uczulać mieszkańców na zagrożenie i przekonywać, że zdrowia i życia nie da się przeliczyć na pieniądze – przypomina Augustyn Turek.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021