W Tarnobrzegu

Likwidacja piecyków gazowych. „Na siłę do mieszkania nie wchodzimy”

Likwidacja piecyków gazowych. „Na siłę do mieszkania nie wchodzimy”

Blok przy ulicy Waryńskiego 10 w Tarnobrzegu, jest jednym z szesnastu budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Siarkowiec, którego lokatorzy zdecydowali się na likwidację piecyków gazowych.

Z kranów w tym bloku popłynie wkrótce ciepła woda z miejskiej sieci, podobnie jak to jest w mieszkaniach przy ulicy Wianek i Waryńskiego, którymi administruje Siarkowiec.

– Od dwóch lat sukcesywnie likwidujemy piecyki. Około 30 procent z 59 budynków w naszych zasobach objęła wymiana instalacji. Na dziś, przy 24 budynkach na Przywiślu dzięki współpracy z naszym lokalnym dostawcą ciepła mamy wymiennikownie, które umożliwiają korzystanie z ciepłej wody z sieci – mówi prezes Siarkowca Augustyn Turek (na zdjęciu).

Tragiczny wypadek sprzed tygodnia, kiedy to w bloku przy ul. Wyspiańskiego 20 z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarł dziewięcioletni chłopiec, ponownie zwrócił uwagę na ten problem. Siarkowiec wypuścił właśnie nową serię ostrzegawczych ulotek, w których powtarza się apel o niezaklejanie i niezasłanianie kratek wentylacyjnych.

To nie jedyne grzechy lokatorów, które wychodzą na jaw podczas przeglądów kominiarskich. Zdarza się, że w nowszych piecykach, które są wyposażone w czujniki automatycznie wyłączające piecyk przy niepełnym spalaniu gazu ktoś je odłącza, żeby zapewnić sobie stały dostęp do ciepłej wody.

Administratorzy budynków, którzy zwykle wychodzą z inicjatywą likwidacji piecyków mają duży problem z przekonaniem większości lokatorów, że tak będzie wygodniej i bezpieczniej. I chociaż zdaniem naszych czytelników spółdzielnie radykalnie powinny rozprawić się ze zwolennikami gazowych podgrzewaczy, to nikogo do demontażu zmuszać nie wolno.

– Żeby wymienić instalację potrzebna jest zgoda 80 proc. lokatorów danego bloku. Taką przyjęliśmy zasadę. Na siłę do mieszkania nie wchodzimy. Pozostaje nam tylko uczulać mieszkańców na zagrożenie i przekonywać, że zdrowia i życia nie da się przeliczyć na pieniądze – przypomina Augustyn Turek.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021