W Tarnobrzegu

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Jednym z najmniej przyjemnych spraw dla władz samorządowych jest konieczność ujawnienia stanu majątku. Jednak taki obowiązek narzucił ustawodawca i każdy wójt, burmistrz, prezydent, starosta i radni muszą do 30 kwietnia danego roku złożyć oświadczenie o stanie swojego majątku. Dotyczy to również kierowników różnych samorządowych instytucji i przedsiębiorstw. Kary za niezłożenie oświadczenia są surowe.

Zacznijmy od tego, że za podanie fałszywych danych można się przesiedzieć do trzech lat w kryminale. Z kolei za niezłożenie oświadczenia wójt traci funkcję, radny mandat, a pracownik może wylecieć z pracy. Dodajmy, że oświadczenia maja być publikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Co prawda przepisy prawa nie precyzują kiedy maja być ogłoszone, ale większość specjalistów uważa, że powinno się to stać niezwłocznie po wpłynięciu oświadczenia.

Gdyby trzymać się twardo tych przepisów, to wszystkie samorządy w powiecie tarnobrzeskim miałyby problem. Przejrzeliśmy strony BIP-u we wszystkich gminach i starostwie i w żadnym do trzydziestego kwietnia nie było oświadczeń majątkowych za 2016 rok. Co najwyżej są oświadczenia za rok 2015. Trzeba przypomnieć szanownym samorządowcom, że oświadczenia z mocy prawa są jawne i nie robią łaski publikując je. Obowiązek publikacji spoczywa w tym przypadku na wójtach i staroście. Więc jeżeli ktoś z radnych i kierowników jednostek samorządowych złożył na ręce wójta, burmistrza, prezydenta i starosty oświadczenie, to przypomni o obowiązku jego publikacji. Swoją drogą to zadziwiające, że akurat w tym roku jednocześnie we wszystkich gminach i starostwie zaniedbano ten obowiązek. Czyżby po rezygnacji przez PiS z wprowadzenia ograniczenia pełnienia funkcji do dwóch kadencji wstecz państwo wójtowie, burmistrzowie, prezydent i starosta uznali, że już nie ma na nich bata?

Uprzejmie przypominamy, że ten bat jest i może być użyty. A swoją drogą ciekawe jak sprawa oświadczeń za rok 2016 zostanie załatwiona? Już za kilka dni ponownie zajrzymy na strony BIP-u w poszczególnych gminach i starostwie.

Weronika Przestój

 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021