W Tarnobrzegu

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Jednym z najmniej przyjemnych spraw dla władz samorządowych jest konieczność ujawnienia stanu majątku. Jednak taki obowiązek narzucił ustawodawca i każdy wójt, burmistrz, prezydent, starosta i radni muszą do 30 kwietnia danego roku złożyć oświadczenie o stanie swojego majątku. Dotyczy to również kierowników różnych samorządowych instytucji i przedsiębiorstw. Kary za niezłożenie oświadczenia są surowe.

Zacznijmy od tego, że za podanie fałszywych danych można się przesiedzieć do trzech lat w kryminale. Z kolei za niezłożenie oświadczenia wójt traci funkcję, radny mandat, a pracownik może wylecieć z pracy. Dodajmy, że oświadczenia maja być publikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Co prawda przepisy prawa nie precyzują kiedy maja być ogłoszone, ale większość specjalistów uważa, że powinno się to stać niezwłocznie po wpłynięciu oświadczenia.

Gdyby trzymać się twardo tych przepisów, to wszystkie samorządy w powiecie tarnobrzeskim miałyby problem. Przejrzeliśmy strony BIP-u we wszystkich gminach i starostwie i w żadnym do trzydziestego kwietnia nie było oświadczeń majątkowych za 2016 rok. Co najwyżej są oświadczenia za rok 2015. Trzeba przypomnieć szanownym samorządowcom, że oświadczenia z mocy prawa są jawne i nie robią łaski publikując je. Obowiązek publikacji spoczywa w tym przypadku na wójtach i staroście. Więc jeżeli ktoś z radnych i kierowników jednostek samorządowych złożył na ręce wójta, burmistrza, prezydenta i starosty oświadczenie, to przypomni o obowiązku jego publikacji. Swoją drogą to zadziwiające, że akurat w tym roku jednocześnie we wszystkich gminach i starostwie zaniedbano ten obowiązek. Czyżby po rezygnacji przez PiS z wprowadzenia ograniczenia pełnienia funkcji do dwóch kadencji wstecz państwo wójtowie, burmistrzowie, prezydent i starosta uznali, że już nie ma na nich bata?

Uprzejmie przypominamy, że ten bat jest i może być użyty. A swoją drogą ciekawe jak sprawa oświadczeń za rok 2016 zostanie załatwiona? Już za kilka dni ponownie zajrzymy na strony BIP-u w poszczególnych gminach i starostwie.

Weronika Przestój

 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

Uwaga! Zmiana czasu na letni

rta24.eu26 marca 2021