W Tarnobrzegu

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Majątki lokalnych polityków – co ukrywają?

Jednym z najmniej przyjemnych spraw dla władz samorządowych jest konieczność ujawnienia stanu majątku. Jednak taki obowiązek narzucił ustawodawca i każdy wójt, burmistrz, prezydent, starosta i radni muszą do 30 kwietnia danego roku złożyć oświadczenie o stanie swojego majątku. Dotyczy to również kierowników różnych samorządowych instytucji i przedsiębiorstw. Kary za niezłożenie oświadczenia są surowe.

Zacznijmy od tego, że za podanie fałszywych danych można się przesiedzieć do trzech lat w kryminale. Z kolei za niezłożenie oświadczenia wójt traci funkcję, radny mandat, a pracownik może wylecieć z pracy. Dodajmy, że oświadczenia maja być publikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Co prawda przepisy prawa nie precyzują kiedy maja być ogłoszone, ale większość specjalistów uważa, że powinno się to stać niezwłocznie po wpłynięciu oświadczenia.

Gdyby trzymać się twardo tych przepisów, to wszystkie samorządy w powiecie tarnobrzeskim miałyby problem. Przejrzeliśmy strony BIP-u we wszystkich gminach i starostwie i w żadnym do trzydziestego kwietnia nie było oświadczeń majątkowych za 2016 rok. Co najwyżej są oświadczenia za rok 2015. Trzeba przypomnieć szanownym samorządowcom, że oświadczenia z mocy prawa są jawne i nie robią łaski publikując je. Obowiązek publikacji spoczywa w tym przypadku na wójtach i staroście. Więc jeżeli ktoś z radnych i kierowników jednostek samorządowych złożył na ręce wójta, burmistrza, prezydenta i starosty oświadczenie, to przypomni o obowiązku jego publikacji. Swoją drogą to zadziwiające, że akurat w tym roku jednocześnie we wszystkich gminach i starostwie zaniedbano ten obowiązek. Czyżby po rezygnacji przez PiS z wprowadzenia ograniczenia pełnienia funkcji do dwóch kadencji wstecz państwo wójtowie, burmistrzowie, prezydent i starosta uznali, że już nie ma na nich bata?

Uprzejmie przypominamy, że ten bat jest i może być użyty. A swoją drogą ciekawe jak sprawa oświadczeń za rok 2016 zostanie załatwiona? Już za kilka dni ponownie zajrzymy na strony BIP-u w poszczególnych gminach i starostwie.

Weronika Przestój

 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021