W powiecie

Mali ludowi artyści ponownie w Baranowie Sandomierskim

Mali ludowi artyści ponownie w Baranowie Sandomierskim

Blisko 350 uczestników z całego kraju weźmie udział w tegorocznym festiwalu „Dziecko w Folklorze”. Przesłuchania i występy plenerowe już 10 czerwca w Baranowie Sandomierskim.

Rozśpiewane, roześmiane, barwne grupy małych artystów ludowych przyjadą do Baranowa Sandomierskiego z całego kraju. Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” odbędzie się już po raz 24. To wyjątkowe święto dziecięcej kultury, wrażliwości, wyobraźni. Jedyny festiwal w Polsce skupiony wyłącznie na dziecku.

– Ten festiwal pozwala nam przypomnieć sobie, skąd wywodzi się nasza kultura – podkreśla Renata Domka, dyrektor MGOK-u. – Co roku dzięki temu festiwalowi odkrywamy coś: nieznane dla nas style, wzory, przepiękne tańce, egzotyczne – wydawałoby się – obrzędy. Ten festiwal pokazuje piękno i różnorodność naszej polskiej kultury ludowej.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 10 czerwca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Uczestnicy prezentować się będą w jednej z pięciu kategorii: zespoły obrzędowe, soliści – śpiewacy, instrumentaliści, zespoły śpiewacze i zespoły taneczne. Jak co roku występy oceniać będą specjaliści z dziedziny etnografii: Wiesława Hazuka – etnochoreograf, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), dr Kinga Strycharz-Bogacz etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzyczno-religijnej, dyrygentka, oraz Jolanta Dragan – Kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, badaczka kultury ludowej.

Instruktorzy przyjeżdżający na festiwal będą mogli uczestniczyć w warsztatach etnograficznych, które poprowadzi Barbara Nazarewicz – etnograf, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, twórczyni szkółki garncarskiej w Łążku Garncarskim, autorka licznych publikacji historycznych i etnograficznych. Opiekunowie uczestników festiwalu mogą także liczyć na indywidualne konsultacje.

Przesłuchania odbywać się będą przez cały dzień w sali widowiskowej MGOK-u i każdy może w nich uczestniczyć. Z kolei po południu na rynku miasta rozpoczną się atrakcje dla dzieci: animacje, warsztaty dawnego rękodzieła i pokazy rzemiosł, turnieje i zabawy plebejskie. Nie zabraknie słodkości, lodów, czy waty cukrowej. Ponadto na scenie plenerowej zaprezentują się dziecięce zespoły ludowe, biorące udział w festiwalu: śpiewacze, taneczne, obrzędowe, kapele i inne. Z koncertem dla dzieci i dorosłych wystąpi Kapela Wujka Idziego. Z kolei widowisko lasowiackie zaprezentują panie z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki.

Ogłoszenie wyników festiwalu także nastąpi na rynku. Laureaci dostaną tradycyjne, specjalnie na tę okazję wykonane, co roku w innych barwach – Ptoki-Klepoki. Ponadto najlepsi wykonawcy otrzymają nagrody finansowe.
Wstęp na występy jest wolny i otwarty dla wszystkich.

dzwf resize

Festiwal zostanie zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: MGOK Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Zajęcia z pasją w GOK Gorzyce

rta24.eu8 października 2021

Prace remontowe w gminie Gorzyce

rta24.eu7 października 2021

Ola Łuc Brązową Medalistką Mistrzostw Polski

rta24.eu6 października 2021

Przerwa w dostawie wody na terenie miasta i gminy Nowa Dęba

rta24.eu6 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

rta24.eu4 października 2021

Wyrok prawomocny- proboszcz skazany za pedofilie

rta24.eu28 września 2021

Baranów Sandomierski-ruszają kolejne inwestycje

rta24.eu28 września 2021