W Tarnobrzegu

Metody stosowane w cyberprzestrzeni – policja radzi. 14. Dzień Bezpiecznego Internetu

Metody stosowane w cyberprzestrzeni – policja radzi. 14. Dzień Bezpiecznego Internetu

Dziś w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Już po raz czternasty nasz kraj przyłącza się do tego międzynarodowego święta, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. Wydarzenie uzyskało honorowy patronat Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji.

Ponad 2 700 lokalnych akcji edukacyjnych, dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pedagogów zaangażowanych w promowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu – w taki sposób obchodzimy to święto w Polsce. Organizatorzy co roku starają się, by Dniu Bezpiecznego Internetu przyświecał ważny temat związany z funkcjonowaniem młodych ludzi w sieci, dlatego hasłem tegorocznej akcji jest: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

-Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie można zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia – mówi Anna Rywczyńska z NASK, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Z przeprowadzonych przez NASK-PIB badań („Nastolatki 3.0”) wynika, że środowisko internetu jest często przez samą młodzież odbierane jako zagrażające i agresywne. Prawie 60% respondentów w wieku 13-17 lat było świadkami wyzywania, poniżania i ośmieszania swoich znajomych w sieci. Niemal jedna trzecia (32,2%) przyznała, że sami byli ofiarami wyzwisk, a co piąty (20%) doświadczył ośmieszania w internecie. Alarmujący jest fakt, że tylko 22% młodych ludzi o tych przykrych i obciążających emocjonalnie sytuacjach informuje dorosłych.

W Polsce obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu towarzyszy idea angażowania w organizację jak największej liczby ośrodków edukacyjnych i kulturalnych z całego kraju – szkół, bibliotek, domów kultury czy organizacji pozarządowych.

-Szczególnie ważne, że w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu angażują się oddolnie placówki z całej Polski. Często w przygotowywania zaangażowane są bezpośrednio dzieci i młodzież. W ubiegłym roku, w inicjatywach lokalnych wzięło udział niemal 400 tysięcy dzieci i z roku na rok jest ich więcej. Dla wszystkich organizatorów lokalnych, przygotowaliśmy pakiety materiałów o bezpieczeństwie online – dodaje Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

-Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie jest ważne dla nas wszystkich. Promujemy Dzień Bezpiecznego Internetu, zachęcając współpracujące z nami szkoły do zgłaszania swoich pomysłów. W tym roku dodatkowo publikujemy bezpłatną aplikację MegaMisja z Psotnikiem, która daje najmłodszym podstawową wiedzę na ten temat – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange, partnera programu Safer Internet.

W tym roku partnerem DBI jest także firma Facebook. Jej przedstawiciel, Jakub Turowski mówi:„Z Facebooka korzysta dziś ponad 2 miliardy osób na całym świecie – duża część z nich to młodzież. To ogromna odpowiedzialność, dlatego rozwijając naszą platformę stawiamy bezpieczeństwo jako priorytet. Podczas inauguracji DBI podsumujemy największą dotychczas kampanię informacyjną poświęconą bezpieczeństwu nastolatków na Facebooku , która prowadziliśmy wraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę pod patronatem Pierwszej Damy RP. Jeszcze w tym roku otworzymy w Warszawie przestrzeń, która pozwoli nam na realizację szeroko zakrojonych projektów szkoleniowych, związanych między innymi z tematem bezpieczeństwa w sieci.”

O tym, co powinno obudzić naszą czujność, informujemy opisując metody stosowane w cyberprzestrzeni:

Phishing:

-Phisher (osoba odpowiedzialna za oszustwo) przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości
-Otrzymywane informacje mają formę podobną do tych, które stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje
-Zazwyczaj komunikaty zawierają informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności jego reaktywowania poprzez odnośnik znajdujący się w mailu
-Celem oszusta najczęściej jest wyłudzenie informacji o danych do logowania, szczegółów kart kredytowych

„Robaki” i pharming:

-Przestępcy do poznania poufnych danych wykorzystują złośliwe oprogramowanie, nazywane w zależności od formy: robakiem, koniem trojańskim (trojanem) lub wirusami
-„Robaki” przedostają się do naszego komputera jako samodzielne nośniki i w ramach wszystkich dostępnych nam sieci replikują się
-Dodatkowo mogą samodzielnie niszczyć pliki czy wysyłać pocztę spam
-Najczęściej oszuści stosują w tym celu zainfekowane witryny internetowe, w opisie zawierające chwytliwe hasła, lub fałszywe wiadomości e-mail
-Niebezpieczniejszą dla użytkownika oraz trudniejszą do wykrycia formą phishingu jest tzw. pharming – wpisujących prawidłowe adresy np. swojego banku, przekierowują na fałszywe strony internetowe, gdzie podając ponownie swoje dane, przekazujmy je przestępcy

W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Serfując w sieci pamiętajmy, że:

-należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane
-warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem
-nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości
-nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych – w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail
-banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://’, a nie 'http://’. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy -protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych)
-każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

Źródło: KGP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Otwarty Puchar Makroregionu Wschodniego Oyama w Tarnobrzegu

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021