W powiecie

Miasto i gmina Gorzyce

Miasto i gmina Gorzyce

W powiecie tarnobrzeskim są obecnie trzy miasta. To o jedno więcej niż w sąsiednim powiecie stalowowolskim. W powiecie tarnobrzeskim jest jedna miejscowość, która powinna jak najszybciej uzyskać prawa miejskie. Chodzi o Gorzyce.

MIEJSKI POTENCJAŁ

Gorzyce są trzecią co do wielkości miejscowością w powiecie. Liczbą ludności nieznacznie ustępują Nowej Dębie. Dysponują również potencjałem przemysłowym nie pasującym do miejscowości o statusie gminy wiejskiej. Jeśli dalej porównać potencjał Gorzyc z Nową Dębą, to Gorzyce nie mają szpitala. Poza tym mają albo dość szybko mogą mieć wszystkie instytucje potrzebne do funkcjonowania miasta. Ze względu na rozwijający się przemysł mieszkańców będzie raczej przybywać. Pod kątem rozwoju gospodarczego status miasta pomagałby. Łatwiej również byłoby o pozyskanie pieniędzy z UE w nowej perspektywy finansowej.

WIEJSKIE MYŚLENIE

Oczywiście nie wszystkim będzie się to podobać. Pozostałe miejscowości w gminie mogą się obawiać, że Gorzyce jako miasto będą „ssać” zdecydowanie więcej pieniędzy z kasy gminy na rozbudowę miejskiej infrastruktury. Będą również obawy o podniesienie podatków, które w miastach są zazwyczaj wyższe niż w gminach wiejskich. Poza tym Gorzyce nie mają historycznych doświadczeń jako miasto, a pamięć o tym jest mocnym argumentem dla mieszkańców żeby starać się o prawa miejskie. Tak było w Zaklikowie w powiecie stalowowolskim. Gdyby porównać Zaklików i Gorzyce, to Zaklików żeby zostać miastem miał tylko miejską przeszłość. Gorzyce mają wszystko, co mieć powinno miasto z wyjątkiem miejskiej przeszłości.

KTO SIĘ ODWAŻY?

Trudno powiedzieć jak do uzyskania praw miejskich odnieśliby się mieszkańcy Gorzyc. Do tej pory nie było tutaj oddolnych inicjatyw zmierzając do uzyskania praw miejskich. Również władze samorządowe nie podejmowały takiej inicjatywy, a nawet żaden z dotychczasowych wójtów nie próbował rozpoczynać dyskusji z mieszkańcami o takim pomyśle. Czyżby uważano, że gra nie warta świeczki? Jeżeli tak, to popełniono błąd.

Miasto Gorzyce to nie tylko większy prestiż, ale szereg innych korzyści. Mieszkańcy Gorzyc i pozostałych miejscowości w gminie nie powinni się zadowalać, że mają blisko do Tarnobrzega i Sandomierza. Gorzyce są coraz silniejszym ośrodkiem gospodarczym i uzyskanie praw miejskich byłoby  jednym z czynników pomagającym rozwój gospodarczy podtrzymać, a może i rozwijać.

MĄDRY WÓJT

Wójt Gorzyc Leszek Surdy, to dynamiczny i nowocześnie myślący samorządowiec. Czy mieści mu się w głowie zrobienie z gminy Gorzyce miasta i gminy? Trzeba będzie wkrótce spytać o to wprost. Wiadomo, że przeciwnikom wójta nie w smak jego sukcesy. Czy opozycja w radzie gminy potrafiłaby wznieść się ponad polityczne uprzedzenia i wspólnie przekonywać mieszkańców gminy do starań o zostanie miastem? Trudno powiedzieć. W radzie gminy Gorzyce poziom emocji politycznych jest dość wysoki. Źle by się stało gdyby tak ważna sprawa stała się ofiarą tych emocji.

Andrzej Tomaszewski

foto: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021