Fotorelacje

Miejskie dyktando. Kłopotliwe psie qui pro quo

Miejskie dyktando. Kłopotliwe psie qui pro quo

Ponad 100 osób starało się jak najpoprawniej napisać tekst o Jędrzeju, który wyruszył na międzynarodową wystawę psów rasowych. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zakończyło się VII Miejskie Dyktando dla Dzieci i Młodzieży, w którym uczestniczyli także dorośli śmiałkowie.

Uczestnicy czekają na ogłoszenie wyników. Poznamy je około godz. 13. – Były trudne słowa, ale nie było tak źle – uśmiecha się piątoklasistka Klara Szozda. – Najgorzej u mnie z interpunkcją – przyznaje Piotr Pluta ze Społecznego LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Jego koleżanka Karolina przyznała, że kłopotliwe były łacińskie sentencje.

-Są wyrazy, w których błędu nie udało się nie popełnić – mówi Alina Murek, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 4. Na korytarzu konsultowała tekst z sześciorgiem swoich uczniów. Dyktando pisali Małgosia Grabiec, Milena Ćwik, Szymon Szul, Sonia Krysz, Bartosz Kostrzewa i Maja Kotulska. – To tak się to pisało ? – zdziwiły się dziewczynki na widok wyrażenia „qui pro quo”. Najmłodszym uczestnikom trochę problemów sprawiała pisownia wyrazu „rendez – vous”.

Dorośli też mieli obawy. Janusz Pyka ze Straży Miejskiej już drugi raz zmagał się z tekstem dyktanda: – Miałem problem z pisownią „dwuipółtygodniowe”. Napisałem razem, bo tak mi wizualnie pasowało. Zasady pisowni ras psów nie sprawiły kłopotu Jolancie Kociubie, naczelnik wydziału edukacji. Zawahała się jednak przy zwrotach używanych potocznie. Wydaje się jej, że dyktando było trudniejsze niż w ubiegłym roku. – Nazwy psów dla mnie to porażka – śmieje się Krzysztof Kowalczyk z Domu Dziennego Pobytu. Dyktando pisał pierwszy raz. – Pomyślałem, że nie będę się do niego przygotowywał specjalnie. Ale jeśli zrobię dużo błędów to obiecuję, że następnym razem będę się uczył solidnie.

Imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowała Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Tarnobrzegu. – Tekst naszego dyktanda jest trudny, ale jak zawsze bardzo wesoły. Jeszcze nie zdarzyło się, by nikt nie zrobił błędu – mówi dyrektor poradni Iwona Szymczak. Dyktando pisali uczniowie klas piątych i szóstych szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych a także VIP-y. Tekst, jak co roku, ułożyła polonistka Maria Pałkus, która przewodniczy jury, a pomagały jej Karolina Kochańczyk – Sieroń i Justyna Uchańska -Stasiak.

Wśród zdjęć zamieściliśmy fotografię z tekstem dyktanda. Sprawdź, czy poradził(a)byś sobie.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018