W powiecie

Mieszka w lesie. To tu jest jego cały świat

Mieszka w lesie. To tu jest jego cały świat

Wśród nas żyją ludzie, dla których słowo dom zmieniło znaczenie. Uciekając przed problemami, odpowiedzialnością życia w rodzinie, uzależnieni od alkoholu czy tez dotknięci chorobą psychiczną, wybrali tułaczkę, w której miejscem schronienia jest dworzec, piwnica, śmietnik, kanał a nawet szałas w lesie…

Na ten ostatni natrafił nasz fotoreporter. Szałas znajduje się przy wejściu do zwierzynieckiego lasu w Tarnobrzegu. Przed wejściem do niego stoi miska z zamarzniętą wodą, leżą poprzykrywane przed śniegiem tobołki, jest nawet grill i znalezione na śmietnikach różne drobiazgi. O tym, że przed zimą ktoś w szałasie nocował świadczą kołdry i koce.

1-_DSC0817
Gdyby nie pora roku, bezdomni najprawdopodobniej nie zrezygnowaliby z tej miejscówki. Wiemy, że w obawie przed zamarznięciem skierowali się do noclegowni, którą w Tarnobrzegu prowadzi parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. Tam jest ciepło, można się umyć, zmienić ubranie i zjeść gorący posiłek, ale trzeba stosować się do reguł. Wielu bezdomnych trafia do tego miejsca po patrolach jakie stale prowadzi Straż Miejska, czy interwencjach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Mieszkam teraz w noclegowni, ale tu panuje dyscyplina, pić nie wolno, trzeba się dobrze sprawować. Ja wolę wolność, lubię z kolegami po mieście się powłóczyć, pod sklepami postać, coś chlapnąć – mówi Andrzej, bezdomny od ośmiu lat.

1-_DSC0828
Zdarza się, że bezdomni w noclegowni nie wytrzymują i uciekają, jak pani Basia, która buntuje się na przyjmowanie leków, denerwuje na pracowników i nie może poradzić sobie z tym, że nie może mieszkać w swoim domu. – Mąż bardzo mnie bił, kopał po głowie. Musiałam uciekać, a dach nad głową znalazłam u ks. Michała – opowiada.

1-_DSC0810

W Tarnobrzegu przebywa około 90 bezdomnych, z czego 30 osób to mieszkańcy miasta. Zdarzyło się, że w tym gronie był lekarz i prawnik. Choć wielu z nich przekreśliło już swoje życie, są ludzie, którzy próbują ich z tego dołu wyciągnąć. – Ciężko pogodzić się z tym, że młody człowiek marnuje się, pogrąża się w nałogu czy poddaje chorobie. Dlatego jeśli widzę, że los bezdomnego można odmienić, podejmuję taką próbę, proponując mu leczenie, terapię a nawet prace społeczno-użyteczne. Zawsze jest nadzieja, że się uda, a jeśli się nie uda, to ma się przynajmniej świadomość, że próbowało się pomóc – podkreśla dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Elżbieta Miernik-Krukurka. – Nasze miasto nie jest atrakcyjne dla bezdomnych. Nie funkcjonują tu dworce, które często zasiedla ta grupa społeczna. Nie ma zbyt wielu pustostanów, a te w których zamieszkują bezdomni są dobrze znane pracownikom ośrodka, straży miejskiej czy policji. Ponadto próbujemy ich uświadamiać, że miejsca te stwarzają zagrożenie dla życia – zaznacza E. Miernik-Krukurka.

1-_DSC0823001

Temat bezdomności poruszany był podczas interdyscyplinarnego spotkania, zorganizowanego pod koniec października ubiegłego roku. – Ustaliliśmy plan działania na czas zimy, szczególnie niebezpiecznej dla bezdomnych. Gdyby zdarzyło się tak, że w noclegowni nie ma miejsc, osoba taka może znaleźć chwilowe schronienie w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kurasia – informuje szefowa ośrodka.
Miasto zapewnia także bezdomnym gorący posiłek. Każdego dnia talerz gorącej zupy można zjeść w Spółdzielni Socjalnej Konar. Ubraniami dysponuje z kolei oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. – Apeluję o społeczną wrażliwość. Jeśli widzimy śpiącego na mrozie bezdomnego, pomóżmy, wystarczy telefon do straży miejskiej. Być może uratujemy ludzkie życie – prosi pani dyrektor.

1-_DSC0836

Monika Stojowska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021