W powiecie

Mieszkańcy gminy Nowa Dęba wyróżnieni za innowacyjność i konkurencyjność

Mieszkańcy gminy Nowa Dęba wyróżnieni za innowacyjność i konkurencyjność

Joanna Sadecka – Kurnik i Marcin Kurnik, właściciele zagrody ekologicznej „Dobre Miejsce” w Alfredówce oraz Damian i Przemysław Hajduk z Rozalina, hodowcy rasowych królików zostali wyróżnieni za innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych podczas konferencji „Innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych w Powiecie Tarnobrzeskim”.

 Spotkanie zorganizowali pracownicy oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie oraz biura powiatowego Agencji w Tarnobrzegu. Na spotkanie zaproszono rolników i właścicieli małych i średnich gospodarstw rolnych z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Nie zabrakło przedstawicieli powiatu. Wykładom przysłuchiwali się: Andrzej Kołodziej i Leszek Tomanek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz powiatowi radni.

O szansach i przyszłości małych gospodarstw w powiecie tarnobrzeskim oraz kierunkach rozwoju i sposobach pozyskania środków na innowacyjne rozwiązania, podnoszących ich opłacalność mówiła Monika Porębska, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Tarnobrzegu, która wskazała na aktywizację gospodarczą i turystyczną powiatu tarnobrzeskiego, poprzez promocję ekologicznego rolnictwa i ekologicznych inicjatyw, możliwość wykorzystania położenia powiatu i walorów środowiskowych do promowania bogatych lokalnych tradycji połączonych z wytwarzaniem lokalnych produktów, które mogą stanowić wizytówkę regionu. Kierownik mówiła również o działaniach wdrażanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym roku ukierunkowanych na rzecz wspierania małych gospodarstw. W 2017 roku Ministerstwo Rolnictwa zaplanowało priorytetowe działania, które mają na celu pomoc małym, rodzinnym gospodarstwom. Od 30 marca do 28 kwietnia 2017 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc przyznawana jest w formie premii w wysokości 60 tys. zł. O wsparcie może ubiegać się osoba fizyczna, która jest posiadaczem gospodarstwa rolnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro. Ponadto osoba taka musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w tym okresie nie może prowadzić innej działalności gospodarczej. W tym naborze o wsparcie będzie mógł ubiegać się ten, kto zdecyduje się na rozwój swojego gospodarstwa i przeprowadzi w nim zmiany, dzięki którym stanie się ono bardziej rentowne i konkurencyjne.

Podczas konferencji Teresa Pamuła, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wręczyła wyróżnienia sześciu rolnikom, których działania cechuje innowacyjność i pomysłowość.

Z terenu Gminy Nowa Dęba wyróżnieni zostali – Joanna Sadecka – Kurnik i Marcin Kurnik, właściciele zagrody ekologicznej „Dobre Miejsce” w Alfredówce oraz Damian i Przemysław Hajduk z Rozalina, hodowcy rasowych królików.

Wyróżnionym gratulowali przedstawiciele lokalnych samorządów z gminy Nowa Dęba, Gorzyce, Grębów i Baranów Sandomierski.

Źródło: Starostwo Powiatowe 

RL/MM

2

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021