W powiecie

Mieszkańcy gminy Nowa Dęba wyróżnieni za innowacyjność i konkurencyjność

Mieszkańcy gminy Nowa Dęba wyróżnieni za innowacyjność i konkurencyjność

Joanna Sadecka – Kurnik i Marcin Kurnik, właściciele zagrody ekologicznej “Dobre Miejsce” w Alfredówce oraz Damian i Przemysław Hajduk z Rozalina, hodowcy rasowych królików zostali wyróżnieni za innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych podczas konferencji “Innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych w Powiecie Tarnobrzeskim”.

 Spotkanie zorganizowali pracownicy oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie oraz biura powiatowego Agencji w Tarnobrzegu. Na spotkanie zaproszono rolników i właścicieli małych i średnich gospodarstw rolnych z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Nie zabrakło przedstawicieli powiatu. Wykładom przysłuchiwali się: Andrzej Kołodziej i Leszek Tomanek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz powiatowi radni.

O szansach i przyszłości małych gospodarstw w powiecie tarnobrzeskim oraz kierunkach rozwoju i sposobach pozyskania środków na innowacyjne rozwiązania, podnoszących ich opłacalność mówiła Monika Porębska, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Tarnobrzegu, która wskazała na aktywizację gospodarczą i turystyczną powiatu tarnobrzeskiego, poprzez promocję ekologicznego rolnictwa i ekologicznych inicjatyw, możliwość wykorzystania położenia powiatu i walorów środowiskowych do promowania bogatych lokalnych tradycji połączonych z wytwarzaniem lokalnych produktów, które mogą stanowić wizytówkę regionu. Kierownik mówiła również o działaniach wdrażanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym roku ukierunkowanych na rzecz wspierania małych gospodarstw. W 2017 roku Ministerstwo Rolnictwa zaplanowało priorytetowe działania, które mają na celu pomoc małym, rodzinnym gospodarstwom. Od 30 marca do 28 kwietnia 2017 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc przyznawana jest w formie premii w wysokości 60 tys. zł. O wsparcie może ubiegać się osoba fizyczna, która jest posiadaczem gospodarstwa rolnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro. Ponadto osoba taka musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w tym okresie nie może prowadzić innej działalności gospodarczej. W tym naborze o wsparcie będzie mógł ubiegać się ten, kto zdecyduje się na rozwój swojego gospodarstwa i przeprowadzi w nim zmiany, dzięki którym stanie się ono bardziej rentowne i konkurencyjne.

Podczas konferencji Teresa Pamuła, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wręczyła wyróżnienia sześciu rolnikom, których działania cechuje innowacyjność i pomysłowość.

Z terenu Gminy Nowa Dęba wyróżnieni zostali – Joanna Sadecka – Kurnik i Marcin Kurnik, właściciele zagrody ekologicznej “Dobre Miejsce” w Alfredówce oraz Damian i Przemysław Hajduk z Rozalina, hodowcy rasowych królików.

Wyróżnionym gratulowali przedstawiciele lokalnych samorządów z gminy Nowa Dęba, Gorzyce, Grębów i Baranów Sandomierski.

Źródło: Starostwo Powiatowe 

RL/MM

2

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021

Wielkie sprzątanie gminy Gorzyce

rta24.eu14 kwietnia 2021

Przejazd w Chmielowie koło Zakładu Karnego częściowo zamknięty

rta24.eu14 kwietnia 2021

Niedzielne popołudnie z pożarami

rta24.eu12 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021
woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu8 kwietnia 2021

Zmarł Ryszard Szafran, radny Rady Miejskiej dwóch kadencji

rta24.eu6 kwietnia 2021

GOK w Gorzycach uruchomił nowy cykl spotkań pod hasłem „Kanapa”

rta24.eu6 kwietnia 2021

Ponad siedem ton zebranych elektrośmieci

rta24.eu6 kwietnia 2021