W powiecie

Mieszkańcy upamiętnią Ułanów

Mieszkańcy upamiętnią Ułanów

Uroczystość rozpocznie się mszą świętą, która zostanie odprawiona o godzinnie 18.00 w kościele pw. św. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli w Gorzycach.

Po niej na placu przed remizą odbędzie się oficjalna uroczystość, podczas której przy pomniku Św. Floriana zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa – dedykowana żołnierzom wszystkich formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności pochodzącym z gminy Gorzyce i okolicznych miejscowości – ułanom 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

Inicjatorem upamiętnienia kawalerzystów, którzy walczyli w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich są przedstawiciele stowarzyszenia „Lanca” oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy. Pomysł uhonorowania ułanów zainicjowali Witold Soból i Józef Turbiarz – wnuczek Stanisława Turbiarza, który służył w jazłowieckim pułku.

Uroczystości przy pomniku rozpoczną się o godz. 19.00. W muzyczno-multimedialnej części artystycznej wystąpią uczestnicy warsztatów muzycznych uczęszczając do Gminnego Ośrodka Kultury oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. Swój udział zapowiedzieli kultywujący tradycje kawaleryjskie przedstawiciele 7. Pułku Ułanów Lubelskich, 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, 24. Pułku Ułanów, 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Pułki podczas uroczystości wystąpią w formacjach pieszych   i konnych.

Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich mieszkańców, a w szczególności rodziny ułanów, którzy służyli w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Podczas uroczystości delegacje, jak  i mieszkańcy będą mogli złożyć przed tablicą biało-żółte kwiaty oraz znicze.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021