W powiecie

Mieszkańcy upamiętnią Ułanów

Mieszkańcy upamiętnią Ułanów

Uroczystość rozpocznie się mszą świętą, która zostanie odprawiona o godzinnie 18.00 w kościele pw. św. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli w Gorzycach.

Po niej na placu przed remizą odbędzie się oficjalna uroczystość, podczas której przy pomniku Św. Floriana zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa – dedykowana żołnierzom wszystkich formacji kawaleryjskich walczących o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności pochodzącym z gminy Gorzyce i okolicznych miejscowości – ułanom 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich

Inicjatorem upamiętnienia kawalerzystów, którzy walczyli w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich są przedstawiciele stowarzyszenia „Lanca” oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy. Pomysł uhonorowania ułanów zainicjowali Witold Soból i Józef Turbiarz – wnuczek Stanisława Turbiarza, który służył w jazłowieckim pułku.

Uroczystości przy pomniku rozpoczną się o godz. 19.00. W muzyczno-multimedialnej części artystycznej wystąpią uczestnicy warsztatów muzycznych uczęszczając do Gminnego Ośrodka Kultury oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. Swój udział zapowiedzieli kultywujący tradycje kawaleryjskie przedstawiciele 7. Pułku Ułanów Lubelskich, 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, 24. Pułku Ułanów, 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Pułki podczas uroczystości wystąpią w formacjach pieszych   i konnych.

Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich mieszkańców, a w szczególności rodziny ułanów, którzy służyli w 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Podczas uroczystości delegacje, jak  i mieszkańcy będą mogli złożyć przed tablicą biało-żółte kwiaty oraz znicze.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Oficjalne otwarcie Technicznego Ogrodu w Gorzycach już w niedziele

rta24.eu24 września 2020

W Baranowie powstanie pomnik Orła Piastowskiego

rta24.eu23 września 2020

Kolejna pomoc dla Domu Pomocy Społecznej

rta24.eu18 września 2020

Studiuj na WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

rta24.eu17 września 2020

Starostwo obdarowało Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

rta24.eu17 września 2020

Koronawirus – Dom Dziecka pod nadzorem Sanepidu

rta24.eu17 września 2020

Zaginął 36-letni mieszkaniec Grębowa

rta24.eu16 września 2020

Święto „Solidarności” w Nowej Dębie

rta24.eu15 września 2020

Ulica Szkolna w Gorzycach po przebudowie

rta24.eu15 września 2020