W Tarnobrzegu

Mieszkaniowy pasztet na święta

Mieszkaniowy pasztet na święta

Władze Tarnobrzega upominają się o podwykonawców mieszkaniowej inwestycji, a zapominają o zwykłych mieszkańcach. Główny wykonawca zdecydował się na propagandowy protest, bo nie zgadza się z karami nałożonymi na niego przez Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. TTBS nie widzi w mieszkaniowym pacie swojej winy. Czyżby liczyło na to, że winę na siebie wezmą mieszkańcy, którym cała sytuacja zafundowała święta w kącie u kogoś.

W ub. roku TTBS zaczął budować blok na zwolnionych terenach przy ul. Św. Barbary. 50 czynszowych mieszkań o tzw. podwyższonym standardzie. W bloku mieszkania 2- i 3-pokojowe, bez gazu ale za to z windą i garażami. I nęcący czynsz 10 zł/m kw. + media. Kolejka chętnych była dwukrotnie większa niż pięćdziesiąt. Listę jednak sprawnie dało się ułożyć; szczęśliwcy powpłacali tzw. partycypacje i zostało im tylko czekać na klucze w umówionym terminie końca sierpnia. W międzyczasie TTBS wziął kredyt w Banku Spółdzielczym i podpisał umowę na wykonanie z tarnowskim konsorcjum MarCom i PRIB, a to z kolei zleciło budowę firmie ABM Solid, też z Tarnowa. Podwykonawca z kolei zatrudnił ok. 15 innych podwykonawców do robót szczegółowych. Przyszli lokatorzy patrzyli jak ściany i 5-kondygnacyjnego bloku pną się w górę, składali pieniążki na wykończenie i meble, rezygnowali z mieszkań dotychczas zajmowanych. A gdy już uskładali i zrezygnowali dowiedzieli się, że tak szybko się nie wprowadzą.

– Blok miał zostać oddany w sierpniu 2018 r., jednak z miesiąca na miesiąc termin oddania bloku opóźniał się – mówi jeden z niedoszłych lokatorów. – Zarząd TTBS-u podczas rozmów z najemcami zobowiązywał się do oddania bloku we wrześniu, następnie zwodząc nas pani prezes, podawała kolejne terminy oddania bloku w październiku, listopadzie, po czym w grudniu powiedziała, że do dwóch tygodniu blok zostanie nam przekazany , a wcześniej jeśli mamy takie życzenie możemy umówić się na obejrzenie mieszkania w celu dokonania przyszłego remontu.

Święta za pasem, ludzie wędrują od Annasza do Kajfasza, a inwestor żre się z wykonawcą o pieniądze. Zdaniem TTBS konsorcjum tarnowskiego miało prawo naliczyć kary umowne za zwłokę. Teraz jest to niespełna 800 tys. zł, ale ta kara może się podwoić. Do tego „w powietrzu” wisi kaucja, którą inwestor zwyczajowo zostawia sobie na pokrycie ewentualnych niedoróbek. Gdy ich nie ma wykonawca zabiera całą sumę z kontraktu. MarCom-PRIB nie dowierza TTBS i domaga się zapłacenia pełnej kwoty, gdyż podejrzewa, że inwestor nie ma zabezpieczonych pieniędzy na pełny kontrakt. Do tego nie zgadza się z nałożonymi karami za zwłokę, stojąc na stanowisku, że opóźnienia nie nastąpiły z winy wykonawcy, a cześć na pewno z winy inwestora. Na pieniądze czekają podwykonawcy i dostawcy materiałów. Gdy MarCom-PRIB im nie zapłaci, sam może zbankrutować.

– Do tej pory inwestor uregulował 77 proc. zobowiązań – mówi Sławomir Nowak, pełnomocnik wykonawcy. – W naszej ocenie TTBS powinien nam zapłacić łącznie z kaucją blisko 3 mln. zł.

Blok jest gotowy, ale wykonawca nie chce zejść z placu budowy dopóki nie dogada się z inwestorem. By podnieść atmosferę wywiesił baner o nast. treści: „Budynek nie zostanie przekazany do czasu uregulowania płatności przez TTBS sp. z o.o. lub Urząd Miasta względem Wykonawcy”. Sytuacją jest zaskoczony wiceprezydent Mirosław Pluta, który twierdzi, że ze strony miasta wszystko zostało zrobione. – Teraz zrobimy wszystko, by podwykonawcy dostali zapłatę za swoją pracę, bo to firmy głównie z naszego rynku – dodaje. Zofia Janiec, prezes TTBS stoi na twardym stanowisku. – Działamy zgodnie z Ustawą o zamówieniach publicznych i dlatego wykonawca nie może z naszej strony liczyć na żadne pobłażanie – zapewniała radnych pod koniec ich ub. kadencji. Wykonawca jest gotów do rozmów w każdej chwili i oddania w tym samym czasie kluczy. Zapewnia, że lokatorzy mogliby urządzić Sylwestra w swoim „em”. Na razie jednak jest pat i wstyd.

Strony sporu nie chcą się spotkać, a najemcy zostali pod chmurką. Może by tak inicjatywę przejął samorząd miejski obecnej kadencji?

Marcin Swobodny

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021