kultura i rozrywka

Ministerstwo “głupich” kroków?

Ministerstwo “głupich” kroków?

URZĘDNICY NA ŚCIANKĘ

W Tarnobrzegu rodzi się nowa świecka tradycja. Polega na tym, że za nim się jakąś inwestycję ukończy już ogłasza się, że to sukces. Tak było w przypadku miejskich szaletów i tak stało się w przypadku ścianki wspinaczkowej. Złośliwie można by powiedzieć, że jaki format władzy, taka i skala sukcesu. Ścianka będzie kosztowała prawie milion złotych. Z tego powodu można postawić kilka pytań. Ile będzie kosztować jej utrzymanie? Ile będzie można na niej zarobić? Ilu tarnobrzeżan jest zainteresowanych takim sportem? Pytanie o miejsca pracy jest trochę bez sensu, ponieważ na pewno trzeba będzie kogoś zatrudnić. Oczywiście płacić będzie za to miasto Tarnobrzeg. Pan prezydent Kiełb wydaje się być wniebowzięty i już marzy o rozgrywaniu na ściance mistrzostw Polski. Pięknie. Tylko ilu widzów te mistrzostwa zobaczy? Dwudziestu, trzydziestu? Oczywiście trzeba zapytać czy będą bilety i ile będą kosztować i czy da się zarobić na przykład na transmisji telewizyjnej? Już słyszymy, że szukamy dziury w całym i się czepiamy. Przecież ścianka była postulatem mieszkańców do budżetu obywatelskiego. To był “głos ludu”, a w demokracji z “głosem ludu” się nie dyskutuje. Trzeba przyznać, że to wygodna formuła, ale czy załatwia problem? Ciekawe czy państwo radni albo sam pan prezydent Kiełb tak ochoczo wydaliby milion na ściankę, gdyby musieli wyłożyć go z własnej kieszeni?

Biorąc pod uwagę stan finansów miasta, milion to poważna kwota. Wobec tego nie wydaje się nam, że to taki sukces, jak to chce się pokazać. A może ścianka ma być sukcesem z braku rzeczywistych sukcesów?

W internecie trwa dyskusja, że takim sukcesem byłoby pozyskanie dla Tarnobrzegu urzędu, który ma nadzorować tworzenie taryf na wodę i ścieki. Ma się to nazywać “Wody Polskie” i ma pełnić podobną rolę jak Urząd Regulacji Energetyki. Założenie niby sensowne, bo chodzi o ochronę mieszkańców przed monopolistycznym działaniem przedsiębiorstw zaopatrujących w wodę, które mogą bezzasadnie windować ceny wody i ścieków. Ten urząd ma zatrudniać 70 osób i pewnie będą to dobrze wynagradzane osoby. Niestety, urząd po partyjnej linii załatwiła sobie Stalowa Wola i sukcesu w Tarnobrzegu nie będzie. Od razu pojawiły się pretensje do prezydenta Kiełba, że się nie starał, że nie ma siły przebicia itp. Od czasu kiedy Tarnobrzeg został stolicą województwa, tradycje urzędnicze zagnieździły się w naszym mieście. Można na to patrzeć i tak, że mniejsza o to jaki urząd, niech będzie nawet ministerstwo głupich kroków, ale liczą się miejsca pracy. W tym przypadku lepiej odwołać się do zdrowego rozsądku. Te “Wody Polskie” wyglądają na jeszcze jedną instytucję, która ma dbać o nasz interes, a w gruncie rzeczy będzie nas skubać. No bo z czyich pieniędzy będzie utrzymywane te kilka tysięcy urzędników? Zostawmy teraz na boku sensowność przepisów w oparciu o które będą działać. Może się wydawać, że ten urząd to korzyść, a w rzeczywistości kolejne obciążenie podatników. Może więc nie jest to taka strata dla Tarnobrzegu, jak się próbuje to przedstawiać.

Ścianka wspinaczkowa i urząd od regulacji cen wody i ścieków pokazują, że w Tarnobrzegu dominują tematy zastępcze. Ani ścianka, ani urząd wpływu na rozwój Tarnobrzega mieć nie będą, bo to za duże miasto. Pokazują jednak, że albo ktoś nie rozumie, albo udaje, że nie rozumie, jakie przedsięwzięcia i na jaką skalę są potrzebne, żeby miasto mające pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców uznać za dobrze rozwijające się.

Weronika Przestój

 

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021