kultura i rozrywka

„Młody Obywatel na sportowo” – do 29 lutego trwa rekrutacja zespołów młodzieżowych

„Młody Obywatel na sportowo” – do 29 lutego trwa rekrutacja zespołów młodzieżowych

Ruszyła rekrutacja do 8. edycji programu „Młody Obywatel”, wspólnego przedsięwzięcia Fundacji BGK i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Celem programu jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Pod okiem opiekuna, młodzi ludzie stają się pomysłodawcami i realizatorami własnych lokalnych projektów.

– „Młody Obywatel” daje młodzieży poczucie sprawczości. Uczy tego, jak funkcjonuje społeczność lokalna. Uczniowie kontaktują się z władzami miasta i lokalnymi instytucjami, znajdują sojuszników i partnerów do swoich działań i przede wszystkim widzą efekty swoich wysiłków w postaci np. wydarzenia sportowego czy publikacji, które wspólnie tworzą. Uczą się organizacji pracy, stają się asertywni i odpowiedzialni za swoje pomysły. Takie kompetencje, tacy aktywni obywatele to podstawa dobrze rozwijającego się społeczeństwa, dlatego już od 6 lat prowadzimy program, w którym wzięło udział ponad 11 tysięcy uczniów – mówi Adrianna Lepka, prezes Fundacji BGK.
W semestrze letnim tematyka programu dotyczy aktywności fizycznej. Grupy projektowe, które wezmą w nim udział, mają do wyboru zorganizowanie charytatywnego wydarzenia sportowego z udziałem społeczności lokalnej („Ruch z sensem”), udokumentowanie dawnych gier i zabaw oraz przeprowadzenie lokalnych rozgrywek („Kronika sportowa”) lub debaty z udziałem władz lokalnych i społeczności na temat sportowego rozwoju okolicy i jej mieszkańców („Sztafeta dyskusji”).

– Chcemy pokazać, że przez dobrą zabawę można kształtować cenne umiejętności społeczne i aktywną postawę, które zaprocentują w dorosłym życiu. Ważne jest również dla nas budowanie w młodych ludziach poczucia sensu oraz przekonania, że ich działania mają realny wpływ na otoczenie – mówi Jacek Strzemieczny, współzałożyciel i prezes CEO.

Młody Obywatel to ogólnopolski program skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym oraz opiekunów grup młodzieżowych (nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy, pracowników kultury) z instytucji oświatowych w całej Polsce. Nauczyciele i opiekunowie ze szkół, bibliotek oraz innych instytucji otrzymają wsparcie w postaci materiałów edukacyjnych, szkoleń i warsztatów. Wolontariusze Banku Gospodarstwa Krajowego przeprowadzą w szkołach lekcje o finansach. Najbardziej aktywne grupy młodzieżowe zostaną zaproszone do udziału w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w Warszawie.

Program realizowany jest od 2010 roku z inspiracji Fundacji BGK, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1.000 szkół, niemal 1.200 nauczycieli i ponad 11.000 uczniów. W ramach programu odbyło się około 4.000 spotkań i lekcji z młodzieżą oraz niemal 280 warsztatów.

Rekrutacja potrwa do 29 lutego br. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny na stronie: http://mlodyobywatel.ceo.org.pl Udział w programie jest bezpłatny.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: obywatel@ceo.org.pl lub do koordynatorek programu: Anny Mitura (anna.mitura@ceo.org.pl) lub Magdaleny Skibińskiej (magdalena.skibinska@ceo.org.pl).

Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

Znamy wyniki „Złotej Szpili” – Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego

rta24.eu22 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

„Poseł czy kominiarz” – najnowsza premiera Teatru Czwartek

rta24.eu22 października 2021