W powiecie

Młodzież pyta, sołtysi odpowiadają

Młodzież pyta, sołtysi odpowiadają

Czym zajmuje się sołtys i co należy do jego obowiązków, tego mogli dowiedzieć się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach na spotkaniu z przedstawicielami lokalnych społeczności.

Spotkanie było okazją do zapoznania młodzieży z pracą w samorządzie, a przede wszystkim obowiązkami przewodniczącego i sołtysów poszczególnych miejscowości gminy. – Funkcja sołtysa jest funkcją odpowiedzialną i raczej niedocenianą. Sołtysi bardzo często poświęcają swój czas prywatny po to, by zorganizować życie w sołectwie, co nie jest prostą sprawą. Faktycznie jest to misja i służba, i powinniśmy ich cenić za tę pracę – podkreślał Adam Kumor, sekretarz gminy Gorzyce.
W spotkaniu na zaproszenie władz gminy uczestniczyli: przewodniczący zarządu osiedla Gorzyce Marian Zimnicki, sołtys Gorzyc Anna Kozieł, sołtys Zalesia Gorzyckiego Anna Wicińska, sołtys Motycza Poduchownego Marian Chmura, sołtys Orlisk Jerzy Stachula, sołtys Sokolnik Józef Turbiarz, sołtys Furman Wiesław Biskup, sołtys Trześni Henryk Matyka, sołtys Wrzaw Marian Kopyto, uczniowie klasy III gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach oraz przedstawiciele komisariatu policji w Gorzycach – komendant Grzegorz Śledź oraz dzielnicowy Damian Książkiewicz.

gorzyce (1)

Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się z jakimi problemami najczęściej mieszkańcy zwracają się do przewodniczącego i sołtysów, jak wygląda współpraca przedstawicieli miejscowości z władzami gminy oraz jakie problemy, często nie wynikające z obowiązków prawnych przedstawicieli miejscowości muszą rozwiązywać sołtysi.

gorzyce (2)

Uczniowie pytali o czas pracy sołtysów i wynagrodzenie. – Średnia miesięczna pensja sołtysa to około 350 zł, a czas pracy w zasadzie jest nieograniczony – odpowiadał Marian Chmura. – Nasza praca jest misją, musi ją wykonywać ktoś, kto bardzo lubi swoją miejscowość i ludzi. To w zasadzie praca społeczna – podkreślali zgodnie Henryk Matyka z Trześni i Józef Turbiarz z Sokolnik.

gorzyce (4)

Annę Kozieł i Annę Wicińską uczniowie pytali o godzenie obowiązków domowych, zawodowych i tych związanych z pełnieniem funkcji sołtysa. Młodzież interesowały wydatki z budżetu gminy oraz hierarchia potrzeb, jakie musi spełnić gmina względem swoich mieszkańców. Uczniowie interesowali się również inwestycjami, szczególnie tymi, które pozwolą im w pełni korzystać choćby z szybkich łączy internetowych.

gorzyce (5)

Spotkanie było okazją do wręczenia podziękowań i kwiatów z okazji przypadającego w dniu 11 marca Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. – Pragniemy podziękować państwu za codzienny trud włożony w rozwój sołectwa i widoczne tego efekty. Słowa uznania należą się wam za zaangażowanie w pracę i liczne inicjatywy podejmowane na rzecz lokalnej społeczności oraz bardzo dobrą współpracę z władzami gminy Gorzyce – podkreśliła Lucyna Matyka, zastępca wójta Gorzyc.

Podziękowania za współpracę w imieniu swoim oraz radnych złożył także przewodniczący Krzysztof Maruszak:-Dziękuję wam za owocną współpracę, za dostrzeganie problemów i działanie na rzecz swoich mieszkańców. Słowa uznania do wszystkich przedstawicieli miejscowości skierował również komendant komisariatu policji w Gorzycach – podkomisarz Grzegorz Śledź.

gorzyce (6)

Dziękuję państwu za wzorową współpracę z komisariatem policji w Gorzycach. Cieszę się, że jako gospodarze swoich miejscowości z pełnym oddaniem i zaangażowaniem zabiegają państwo o bezpieczeństwo mieszkańców. Chciałbym również serdecznie podziękować państwu za włączenie się w propagowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówił komendant.

Źródło: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021