W Tarnobrzegu

500 złotych na dziecko. Wniosek pobierz w MOPR lub wydrukuj ze strony

500 złotych na dziecko. Wniosek pobierz w MOPR lub wydrukuj ze strony

Od 1 kwietnia w Dziale Świadczeń Społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przyjmowane będą wnioski o świadczenie wychowawcze. Tego dnia wchodzi w życie program „Rodzina 500 Plus”.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można pobierać od wczoraj w pokoju 221, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Formularz jest już dostępny na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu www.mopr.pl. Wnioski można składać dopiero od 1 kwietnia. Złożone oraz nadane, wysłane przed 1 kwietnia pozostaną bez rozpatrzenia!

Składanie wniosków rusza 1 kwietnia 2016 r. i będzie się odbywać w pokoju 108, sala konferencyjna na I piętrze. W poniedziałki, środy, czwartki i piątki dokumenty należy składać w godz. 7.30 do 15.30. Natomiast we wtorki, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Tarnobrzega, czas pracy będzie wydłużony – tego dnia wnioski będą przyjmowane w godz.7.30 do 17.

Jeśli wniosek będzie złożony w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. włącznie, to świadczenie będzie przyznane i wypłacone z wyrównaniem, począwszy od dnia wejścia w życie ustawy (czyli od 1 kwietnia). Natomiast w przypadku złożenia wniosku po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy ( po 1 lipca 2016 r.), prawo do świadczenia zostanie przyznane i wypłacone począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane na okres od dnia wejścia w życie ustawy, od 1 kwietnia 2016 r do 30 września 2017 roku. We wniosku należy wpisać nr konta bankowego, na które będzie przekazywane świadczenie wychowawcze.

Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego udostępniany jest bezpłatnie. Jego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz. U. z 2016 roku, poz. 214).

Program „ Rodzina 500 Plus” to pierwsze tak szerokie i uniwersalne wsparcie dla polskich rodzin. Jego celem jest pomoc w wychowywaniu dzieci, a także odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w naszym kraju. W ramach programu rodzice będą mogli otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł, co miesiąc, na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od dochodu rodziny.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł otrzymają rodziny na pierwsze lub jedyne dziecko, jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto, jeśli w rodzinie jest wychowywane niepełnosprawne dziecko. Zasady liczenia dochodu obowiązują jak w przypadku świadczeń rodzinnych (dochody rodziny liczone za 2014 r).

Świadczeniobiorcy uprawnieni do świadczeń rodzinnych, którym nie uległa zmianie sytuacja rodzinna i dochodowa będą mogli ubiegać się o świadczenie na pierwsze dziecko, ponieważ ich dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł netto. Ze świadczenia wychowawczego mogą korzystać rodzice, opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Świadczenie wychowawcze jest dochodem nieopodatkowanym i nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do: świadczeń rodzinnych, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, dodatku mieszkaniowego, stypendium szkolnego oraz świadczeń z pomocy społecznej.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Budowa obwodnicy Tarnobrzega oficjalnie rozpoczęta

rta24.eu5 marca 2021

Wirtualne Dni Otwarte PUZ 8-12 marca

rta24.eu5 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021