W Tarnobrzegu

Nagroda im. dr Michała Marczaka trafiła w ręce historyka Tomasza Sudoła

Nagroda im. dr Michała Marczaka trafiła w ręce historyka Tomasza Sudoła

Po raz piąty na Zamku Tarnowskich została wręczona Nagroda im. dr. Michała Marczaka, którą kapituła odznaczenia przyznała pochodzącemu z Nowej Dęby Tomaszowi Sudołowi. Laureat na co dzień pracuje w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Po laudacji wygłoszonej przez Tadeusza Zycha, dyrektora muzeum historycznego i prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, nagrodę i okolicznościowy grawerton wyróżnionemu regionaliście wręczył prezydent miasta Dariusz Bożek oraz Kazimierz Błasiak – sekretarz powiatu. Fundatorami nagrody są starosta powiatu tarnobrzeskiego, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne.

Nagroda im. dr. Michała Marczaka jest przyznawana każdego roku osobom, które wyróżniają się w dziedzinie regionalistyki. Tegoroczny laureat posiada bogatą bibliografię tekstów o naszym regionie. Pisał miedzy innymi o bombardowaniu Chmielowa w 1939 roku, czy o mjr. Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”. Jest również autorem książek poświęconych walkom stoczonym w regionie podczas I wojny światowej.

Podczas uroczystości uhonorowano także osobę Mariana Niemca, za przekazanie do zbiorów muzealnych kolekcji militariów. Uroczystość zakończył recital Kuby Blokesza, na który złożyły się piosenki Jacka Kaczmarskiego.

Patron nagrody Michał Marczak, to wielce zasłużona dla miasta postać. Przybył do Tarnobrzega w1913 roku. Był chłopskim synem, w końcu uzyskać tytuł doktora. Jako stypendysta w Muzeum XX Czartoryskich poznał pracę bibliotekarza, gdzie w końcu uzyskał zatrudnienie. W 1913 roku roku został polecony hrabiemu Zdzisławowi Tarnowskiemu z Dzikowa, który poszukiwał bibliotekarza i archiwisty do swoich zbiorów. Mieszkając w Dzikowie włączał się w akcję zapomogową, organizowaną przez Tarnowskich. Nadzorował kuchnię polową. Właściciele majątku w Dzikowie w końcu zatrudnili go do opieki nad zbiorami bibliotecznymi i archiwum rodowego, gdzie pracował do 1930 roku. W tym czasie pracował również jako nauczyciel w gimnazjum.

W 1941 roku wrócił do Dzikowa by ratować księgi i archiwum od zapomnienia.

Źródło: UM Tarnobrzeg 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

Dyskutowali o zintegrowanym planowaniu

rta24.eu20 lipca 2021

Tarnobrzeg. Złóż wniosek o kartę abonamentową

rta24.eu16 lipca 2021

Podsumowanie policyjnej akcji “Prędkość”

rta24.eu9 lipca 2021