W Tarnobrzegu

Nagroda im. dr Michała Marczaka trafiła w ręce historyka Tomasza Sudoła

Nagroda im. dr Michała Marczaka trafiła w ręce historyka Tomasza Sudoła

Po raz piąty na Zamku Tarnowskich została wręczona Nagroda im. dr. Michała Marczaka, którą kapituła odznaczenia przyznała pochodzącemu z Nowej Dęby Tomaszowi Sudołowi. Laureat na co dzień pracuje w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Po laudacji wygłoszonej przez Tadeusza Zycha, dyrektora muzeum historycznego i prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, nagrodę i okolicznościowy grawerton wyróżnionemu regionaliście wręczył prezydent miasta Dariusz Bożek oraz Kazimierz Błasiak – sekretarz powiatu. Fundatorami nagrody są starosta powiatu tarnobrzeskiego, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne.

Nagroda im. dr. Michała Marczaka jest przyznawana każdego roku osobom, które wyróżniają się w dziedzinie regionalistyki. Tegoroczny laureat posiada bogatą bibliografię tekstów o naszym regionie. Pisał miedzy innymi o bombardowaniu Chmielowa w 1939 roku, czy o mjr. Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”. Jest również autorem książek poświęconych walkom stoczonym w regionie podczas I wojny światowej.

Podczas uroczystości uhonorowano także osobę Mariana Niemca, za przekazanie do zbiorów muzealnych kolekcji militariów. Uroczystość zakończył recital Kuby Blokesza, na który złożyły się piosenki Jacka Kaczmarskiego.

Patron nagrody Michał Marczak, to wielce zasłużona dla miasta postać. Przybył do Tarnobrzega w1913 roku. Był chłopskim synem, w końcu uzyskać tytuł doktora. Jako stypendysta w Muzeum XX Czartoryskich poznał pracę bibliotekarza, gdzie w końcu uzyskał zatrudnienie. W 1913 roku roku został polecony hrabiemu Zdzisławowi Tarnowskiemu z Dzikowa, który poszukiwał bibliotekarza i archiwisty do swoich zbiorów. Mieszkając w Dzikowie włączał się w akcję zapomogową, organizowaną przez Tarnowskich. Nadzorował kuchnię polową. Właściciele majątku w Dzikowie w końcu zatrudnili go do opieki nad zbiorami bibliotecznymi i archiwum rodowego, gdzie pracował do 1930 roku. W tym czasie pracował również jako nauczyciel w gimnazjum.

W 1941 roku wrócił do Dzikowa by ratować księgi i archiwum od zapomnienia.

Źródło: UM Tarnobrzeg 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021