Bez kategorii

Nagrody bez tajemnic. Komu, ile za co?

Nagrody bez tajemnic. Komu, ile za co?

Jest w sieci mapa, na której Tarnobrzeg się czerwieni i która na podatnika działa jak przysłowiowa płachta na byka. Mapa mówi, którzy miejscy urzędnicy dostali nagrody i jak duże, ale nie przynosi odpowiedzi, za co inkasują je prawie wszyscy.

Mapę opracowała Sieć Obywatelska Watchdog http://informacjapubliczna.org/aktualnosci/test-nagrodowy-siecobywatelska-pl/ Organizacja ta postulująca o jawność wydatkowania publicznych pieniędzy zajrzała do kieszeni urzędnikom z 66 miast na prawach powiatu. Jak? Występując do urzędów o informacje na temat przyznanych pracownikom rocznych nagród w 2015 roku.

Co z tych odpowiedzi, czasem zaskakujących wynika ? Ano to, że każdy magistrat ma inną praktykę nagradzania swoich urzędników i czasami tylko garstka zaufanych pracowników dostaje najwyższe bonusy. Że wielu urzędom ujawnienie publicznych informacji przychodzi z bólem, chociaż każdy obywatel ma prawo wiedzieć, na co idą jego pieniądze. Wreszcie, że w Tarnobrzegu o urzędników dba się najlepiej na Podkarpaciu. Ba, nawet bardziej niż w Warszawie. Bo w stolicy żadnych tego typu nagród w regulaminie nie ma, chociaż z drugiej strony tam zarobki wyższe. W Tarnobrzegu owszem, są od lat.

W 2015 ROKU WYPŁACONO 921 TYSIĘCY. A WCZEŚNIEJ ?

Dla mieszkańców, którzy uwielbiają porównania z innymi miastami takie dane są szokujące. Podczas gdy Zamość nagrodził 15 pracowników na sumę 5100 złotych mniejszy i zadłużony Tarnobrzeg z rozmachem wydał 921 tysięcy. W pierwszym półroczu dodatkowe gratyfikacje na sumę 365 tysięcy 440 złotych wypłacono 181 urzędnikom. Nagrody za drugie półrocze otrzymało 206 osób i poszło na to 556 tysięcy 400 złotych.

Po przejrzeniu listy nagrodzonych każdy zobaczy, że najlepiej potraktowana jest kadra kierownicza. Zwykli urzędnicy naprawdę mają im czego zazdrościć. Dwóch wiceprezydentów i skarbnik, którzy i tak nieźle zarabiają na dokładkę otrzymało w II półroczu po 10 tysięcy złotych. Naczelnicy kilku wydziałów mogli liczyć na kwoty do 5 tysięcy złotych. Wyjątkiem jest naczelnik wydziału edukacji , której wypłacono w sumie 10,5 tysiąca.

Ponieważ nagrody uznaniowe wypłacane są od lat, ale te informacje jakoś nigdy nie trafiały na czołówki gazet dla sprawiedliwości trzeba rzucić okiem wstecz. Okazuje się, że były prezydent Norbert Mastalerz też miał hojną rękę. W 2011 rozdysponował 1 061 268. W 2012 suma nagród osiągnęła 1 101 430. W 2013 na nagrody poszło 1 136 670, ale w 2014 roku tylko 841 tysięcy 610 złotych. Czyżby ustępujący nie był zadowolony z podwładnych i na odchodne dał temu wyraz ?

KONTROWERSJE I KONSEKWENCJE

Co może oburzać? Nie to, że przyznano nagrody, bo biorą je wszyscy pracownicy budżetówki ale wysokie kwoty i fakt, że pracowników samorządowych zgodnie z ustawą można nagradzać za ‘’szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej’’. Złośliwie można powiedzieć, że w Tarnobrzegu wszyscy je mają, bo nagrody uznaniowe otrzymuje większość pracowników magistratu. Wystarczy tylko nie podpaść. Regulamin daje tu ostatnie słowo prezydentowi, który woli zjednać sobie urzędników. Nie dziwi tu nic. Nie podcina się gałęzi, na której się siedzi i przez lata rządzący nie zrobili nic, aby ten stan rzeczy zmienić. Tylko dlaczego zawsze najwięcej otrzymują ci , co i tak dobrze zarabiają ? Czy ujawnienie tego nie wpłynie źle na motywację pracowników, którzy mogą się porównywać z innymi ? Jeśli jawność nie będzie krokiem do zmiany nieprawidłowości dobrze, że prowokuje do dyskusji o zarządzaniu wspólnym groszem, którego w Tarnobrzegu na wszystko brakuje.

Grzegorz Poniedzielski 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Modernizacja linii 220 kV Połaniec – Chmielów

rta24.eu1 września 2021

SMA zabiera Bartusiowi oddech. Dorzuć się do kolejnego miliona na leczenie

rta24.eu20 maja 2021

8 osób zajmujących się „biznesem narkotykowym”, w rękach policji

rta24.eu28 kwietnia 2021

Zmarł ks. Tomasz Kotulski

rta24.eu27 kwietnia 2021

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych jednorazowych maseczek

rta24.eu19 kwietnia 2021

Uwaga na oszukańcze serwisy, które oferują kryptowaluty i inwestycje

rta24.eu24 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021

Zderzenie trzech pojazdów w Gorzycach

rta24.eu18 stycznia 2021