W Tarnobrzegu

Najlepsi nalewkowicze mają owoce, serce i czas

Najlepsi nalewkowicze mają owoce, serce i czas

IV Dzikowski Festiwal Nalewek przyciągnął w niedzielę do Zamku hr. Tarnowskich smakoszy i znawców sztuki tworzenia tych trunków. Do konkursu wytwórcy zgłosili rekordową liczbę, bo ponad sto nalewek z owoców, kwiatów i ziół.

Od tego roku kapituła konkursowa pod przewodnictwem Zbigniewa Sierszuły postanowiła wybierać Najlepszego Nalewkowicza Tarnobrzega. Tytuł ten przypadł Kazimierzowi Kiszce za nalewkę kubańską. Nie ogłoszono zaś zwycięzcy w głównej kategorii „nalewka z derenia”. Komisja przyznała jedynie trzy wyróżnienia dla Jadwigi Rybienik z Przemyśla, Edwarda Derkacza z Lublina i Andrzeja Nowocienia z Jedlińska.

W konkursie na trunki owocowe i kwiatowe pierwsze miejsce otrzymał Tomasz Badowiec z Tarnowskich Gór za nalewkę berberysową, miejsce drugie Wojciech Suchanek z Węgierskiej Górki za nalewkę z czarnego bzu. Trzecią nagrodę odebrał Wiesław Paszewski z Błonia za żenichę kresową, czyli nalewkę z dzikiej róży. Komisja doceniła wyróżnieniem tarnobrzeżankę Małgorzatę Korczak za nalewkę lawendową. Wyróżnienia otrzymali także Tomasz Potacki i Magdalena Badowiec.
Publiczności najbardziej przypadła do smaku nalewka pomarańczowa z nutą orzecha, według receptury Wojciecha Suchanka z Węgierskiej Górki. I to on, podobnie jak w zeszłym roku, wygrał konkurs publiczności im. Bronisława Burnatowicza, nazwany tak na cześć przedwojennego dyrektora wytwórni wódek i likierów, należącej do rodziny Tarnowskich. Według Wojciecha Suchanka przy wyrobie nalewki żaden przepis nie zastąpi własnego doświadczenia. – Nie wystarczy też dobry owoc, trzeba mieć do tego dużo serca i dużo czasu – radzi.
Festiwalowi towarzyszył kiermasz i degustacja potraw regionalnych. Częstowały nimi panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach. Tarnobrzeski restaurator Marek Piotrowski proponował zaś odwiedzającym jego stoisko własne nalewki. W kramach królowały też przetwory m.in. z derenia i róży.

Nie zabrakło interesujących wykładów specjalistów. Zbigniew Sierszuła opowiedział, czym jest nalewka. Profesor Svetlana Klymenko z Ukraińskiej Państwowej Akademii Nauk w Kijowie mówiła o uprawie pigwy i jej właściwościach. Prof. Andrij Prokopiv, dyrektor Ogrodu Botanicznego we Lwowie, przybliżył historię tego ośrodka.

Dzikowski Festiwal Nalewek, którego pomysłodawcą jest Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega nawiązuje do tradycji Tarnowskich, którzy do 1939 roku w Wytwórni Wódek i Likierów produkowali cenione w Polsce i Europie trunki m.in dereniówkę, z owoców krzewu rosnącego w dzikowskim parku.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Dramat na osiedlu Sobów, 20-latek spadł z mostu kolejowego!

rta24.eu22 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Tarnobrzeg gotowy na punkty szczepień powszechnych

rta24.eu21 kwietnia 2021

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021