W Tarnobrzegu

Najlepsi nalewkowicze mają owoce, serce i czas

Najlepsi nalewkowicze mają owoce, serce i czas

IV Dzikowski Festiwal Nalewek przyciągnął w niedzielę do Zamku hr. Tarnowskich smakoszy i znawców sztuki tworzenia tych trunków. Do konkursu wytwórcy zgłosili rekordową liczbę, bo ponad sto nalewek z owoców, kwiatów i ziół.

Od tego roku kapituła konkursowa pod przewodnictwem Zbigniewa Sierszuły postanowiła wybierać Najlepszego Nalewkowicza Tarnobrzega. Tytuł ten przypadł Kazimierzowi Kiszce za nalewkę kubańską. Nie ogłoszono zaś zwycięzcy w głównej kategorii „nalewka z derenia”. Komisja przyznała jedynie trzy wyróżnienia dla Jadwigi Rybienik z Przemyśla, Edwarda Derkacza z Lublina i Andrzeja Nowocienia z Jedlińska.

W konkursie na trunki owocowe i kwiatowe pierwsze miejsce otrzymał Tomasz Badowiec z Tarnowskich Gór za nalewkę berberysową, miejsce drugie Wojciech Suchanek z Węgierskiej Górki za nalewkę z czarnego bzu. Trzecią nagrodę odebrał Wiesław Paszewski z Błonia za żenichę kresową, czyli nalewkę z dzikiej róży. Komisja doceniła wyróżnieniem tarnobrzeżankę Małgorzatę Korczak za nalewkę lawendową. Wyróżnienia otrzymali także Tomasz Potacki i Magdalena Badowiec.
Publiczności najbardziej przypadła do smaku nalewka pomarańczowa z nutą orzecha, według receptury Wojciecha Suchanka z Węgierskiej Górki. I to on, podobnie jak w zeszłym roku, wygrał konkurs publiczności im. Bronisława Burnatowicza, nazwany tak na cześć przedwojennego dyrektora wytwórni wódek i likierów, należącej do rodziny Tarnowskich. Według Wojciecha Suchanka przy wyrobie nalewki żaden przepis nie zastąpi własnego doświadczenia. – Nie wystarczy też dobry owoc, trzeba mieć do tego dużo serca i dużo czasu – radzi.
Festiwalowi towarzyszył kiermasz i degustacja potraw regionalnych. Częstowały nimi panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach. Tarnobrzeski restaurator Marek Piotrowski proponował zaś odwiedzającym jego stoisko własne nalewki. W kramach królowały też przetwory m.in. z derenia i róży.

Nie zabrakło interesujących wykładów specjalistów. Zbigniew Sierszuła opowiedział, czym jest nalewka. Profesor Svetlana Klymenko z Ukraińskiej Państwowej Akademii Nauk w Kijowie mówiła o uprawie pigwy i jej właściwościach. Prof. Andrij Prokopiv, dyrektor Ogrodu Botanicznego we Lwowie, przybliżył historię tego ośrodka.

Dzikowski Festiwal Nalewek, którego pomysłodawcą jest Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega nawiązuje do tradycji Tarnowskich, którzy do 1939 roku w Wytwórni Wódek i Likierów produkowali cenione w Polsce i Europie trunki m.in dereniówkę, z owoców krzewu rosnącego w dzikowskim parku.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021