W Tarnobrzegu

Najlepsi nalewkowicze mają owoce, serce i czas

Najlepsi nalewkowicze mają owoce, serce i czas

IV Dzikowski Festiwal Nalewek przyciągnął w niedzielę do Zamku hr. Tarnowskich smakoszy i znawców sztuki tworzenia tych trunków. Do konkursu wytwórcy zgłosili rekordową liczbę, bo ponad sto nalewek z owoców, kwiatów i ziół.

Od tego roku kapituła konkursowa pod przewodnictwem Zbigniewa Sierszuły postanowiła wybierać Najlepszego Nalewkowicza Tarnobrzega. Tytuł ten przypadł Kazimierzowi Kiszce za nalewkę kubańską. Nie ogłoszono zaś zwycięzcy w głównej kategorii „nalewka z derenia”. Komisja przyznała jedynie trzy wyróżnienia dla Jadwigi Rybienik z Przemyśla, Edwarda Derkacza z Lublina i Andrzeja Nowocienia z Jedlińska.

W konkursie na trunki owocowe i kwiatowe pierwsze miejsce otrzymał Tomasz Badowiec z Tarnowskich Gór za nalewkę berberysową, miejsce drugie Wojciech Suchanek z Węgierskiej Górki za nalewkę z czarnego bzu. Trzecią nagrodę odebrał Wiesław Paszewski z Błonia za żenichę kresową, czyli nalewkę z dzikiej róży. Komisja doceniła wyróżnieniem tarnobrzeżankę Małgorzatę Korczak za nalewkę lawendową. Wyróżnienia otrzymali także Tomasz Potacki i Magdalena Badowiec.
Publiczności najbardziej przypadła do smaku nalewka pomarańczowa z nutą orzecha, według receptury Wojciecha Suchanka z Węgierskiej Górki. I to on, podobnie jak w zeszłym roku, wygrał konkurs publiczności im. Bronisława Burnatowicza, nazwany tak na cześć przedwojennego dyrektora wytwórni wódek i likierów, należącej do rodziny Tarnowskich. Według Wojciecha Suchanka przy wyrobie nalewki żaden przepis nie zastąpi własnego doświadczenia. – Nie wystarczy też dobry owoc, trzeba mieć do tego dużo serca i dużo czasu – radzi.
Festiwalowi towarzyszył kiermasz i degustacja potraw regionalnych. Częstowały nimi panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach. Tarnobrzeski restaurator Marek Piotrowski proponował zaś odwiedzającym jego stoisko własne nalewki. W kramach królowały też przetwory m.in. z derenia i róży.

Nie zabrakło interesujących wykładów specjalistów. Zbigniew Sierszuła opowiedział, czym jest nalewka. Profesor Svetlana Klymenko z Ukraińskiej Państwowej Akademii Nauk w Kijowie mówiła o uprawie pigwy i jej właściwościach. Prof. Andrij Prokopiv, dyrektor Ogrodu Botanicznego we Lwowie, przybliżył historię tego ośrodka.

Dzikowski Festiwal Nalewek, którego pomysłodawcą jest Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega nawiązuje do tradycji Tarnowskich, którzy do 1939 roku w Wytwórni Wódek i Likierów produkowali cenione w Polsce i Europie trunki m.in dereniówkę, z owoców krzewu rosnącego w dzikowskim parku.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021