W Tarnobrzegu

Nasi wygrali 47. Rajd Arsenał ![Zdjęcia]

Nasi wygrali 47. Rajd Arsenał ![Zdjęcia]

Harcerze tarnobrzeskiego szczepu „Knieja” zawojowali stolicę. Zajęli pierwsze miejsce wśród patroli wędrowniczych podczas ogólnopolskiego 47. Rajdu Arsenał „Podaj Dalej”, jaki od 24 do 26 marca odbywał się w Warszawie.

– W Rajdzie wzięły udział 93 patrole. W kategorii wędrowniczej nasz patrol zajął 1 miejsce. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ mogliśmy podtrzymać tradycje szczepu kolejny raz wygrywając tę rywalizację – cieszą się harcerze z dwóch drużyn 6 TDH „Tibi et Igni” oraz 6 TDH „Kalina”, należących do szczepu 6 TDH „Knieja” im. Szarych Szeregów.

W tym roku w skład zwycięskiego patrolu weszli: dh Marcin Więckiewicz – patrolowy, dh. Estera Szymczak, dh. Klaudia Nanek, dh. Natalia Redestowicz, dh. Martyna Sabat, dh. Paulina Doczekalska, dh Jan Martyniak i dh Arkadiusz Wydro.

Pamiętają o uczestnikach Akcji pod Arsenałem

Rajd Arsenał, organizowany przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów upamiętnia akcję pod Arsenałem przeprowadzoną 26 marca 1943 roku przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, w trakcie której uwolniono harcmistrza Jana Bytnara “Rudego” oraz 25 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby gestapo przy Alei Szucha na Pawiak.

Akcja była wyrazem braterstwa i służby. To przesłanie towarzyszy odbywającemu się co roku zlotowi, podczas którego harcerze współzawodniczą o tytuł zwycięzcy Rajdu, biorą udział w grze miejskiej oraz uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed lat.

Rajd porusza też ważne problemy społeczne. Myślą przewodnią tegorocznego były słowa Aleksandrta Kamińskiego: „Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą. Formy służby mogą być zmienne i ciągle dostosowywane do potrzeb życia”.

Ze swoich zadań wywiązali się znakomicie

– Aby zakwalifikować się na Rajd, musieliśmy nauczyć się nowej umiejętności. Postawiliśmy na naukę piosenki „Lubię mówić z Tobą” zespołu Akurat w języku migowym – mówi Estera Szymczak. – W ramach służby, udaliśmy się do Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu, aby zaprezentować to uczniom niepełnosprawnym, opowiedzieć co robimy i spędzić miło czas. Dzięki temu, dostaliśmy wyróżnienie za najlepiej wykonane zadanie spośród wszystkich patroli.

Jak relacjonuje Estera, na Rajdzie, oprócz wieczornych zajęć na bazie, najważniejsza była całodniowa, sobotnia gra po Warszawie: – Rozpoczęliśmy ją punktem „Podaj pomocną dłoń”, gdzie wraz ze starszymi osobami z Domu Opieki Społecznej robiliśmy świąteczne kartki wielkanocne, wiele rozmawialiśmy i spędzaliśmy wspólnie czas. Później otrzymaliśmy zadanie „Zrób i podaj dalej”, tam przygotowywaliśmy skrzynki, które zostaną sprzedane podczas zbiórki publicznej, a pieniądze będą przekazane ofiarom konfliktu w Syrii przez Caritas i Polską Akcję Humanitarną. Kolejną częścią gry było odnalezienie 25 punktów kontrolnych rozlokowanych po całej Warszawie oraz wykonanie specjalnych zadań.

„Wróciliśmy jako zgrany i sprawdzony patrol”

– Jadąc do Warszawy, nie wiedzieliśmy co nas będzie czekać, czy będziemy potrafili dobrze wykonać wszystkie zadania. Wróciliśmy jako zgrany i sprawdzony patrol. Była to doskonała szkoła charakteru, współpracy i zaufania do siebie nawzajem. Poznaliśmy innych harcerzy z całej Polski, wymieniając zdobyte doświadczenia. Mogliśmy się oderwać od codziennych zajęć, szkoły, pracy i innych obowiązków.

– Sprawdziliśmy swoje umiejętności, które pogłębiamy w ciągu roku harcerskiego. Utwierdzeni w przekonaniu, jak ważna jest służba i pomoc drugiemu człowiekowi, wróciliśmy do domów. Myśl „Podaj dalej” będziemy wykorzystywać w naszej, codziennej pracy – obiecują harcerze.

Wioletta Wojtkowiak

Autorzy zdjęć: Arkadiusz Wydro, Marek Misiurewicz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Dramat na osiedlu Sobów, 20-latek spadł z mostu kolejowego!

rta24.eu22 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Tarnobrzeg gotowy na punkty szczepień powszechnych

rta24.eu21 kwietnia 2021

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021