Kronika Policyjna

Nie daj się zwieść internetowym oszustom

Nie daj się zwieść internetowym oszustom

Przed nami okres mikołajkowych prezentów, często realizowanych przez internet. Zakupy w sieci to często niższe ceny, szeroki wybór, ale przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Musimy jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w świecie realnym tak i w sieci możemy paść ofiarą przestępstwa. Nie dajmy zwieźć się „atrakcyjnym” ofertom. Chcąc uchronić się przed przykrymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Coraz częściej do jednostki policji zgłaszają się osoby, które informują o oszustwach podczas robienia zakupów przez Internet.

W środę, do Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu zgłosił się 27 – letni mieszkaniec Tarnobrzega. Mężczyzna poinformował policjantów, ze padł ofiarą oszustwa internetowego.

Policjanci ustalili, że pokrzywdzony podczas przeglądania ofert sprzedaży myjki ciśnieniowej, skontaktował się z jedną z osób, które oferowały do sprzedaży taki sprzęt. Sprzedawca towar wycenił za kwotę ponad 3 tysięcy złotych. 27- latek po przeprowadzonych negocjacjach ze sprzedającym, ostatecznie na wskazane konto bankowe przelał pieniądze w kwocie 2 500 zł. Po kilku dniach, gdy zamówiony towar nie przychodził, mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa.

Apelujemy do wszystkich użytkowników Internetu o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych internautów!

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Zwracajmy też uwagę, czy sprzedający podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy do niego zadzwonić.

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Pamiętajmy też, że zazwyczaj można zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

Zakupy to nie jedyna forma przestępstw internetowych. Sprawcy kradną nasze dane przechowywane na komputerach. Podszywają się też pod banki czy inne instytucje chcąc wykraść poufne informacje np. numery kont czy kody PIN.

 

 

 

Źródło KMP Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

W Nowej Dębie seniorka straciła oszczędności – Policja szuka złodzieja

rta24.eu25 lutego 2021

Kierowca jechał 112 km/h- Zatrzymany przez grupę SPEED

rta24.eu24 lutego 2021

31- latek kradł perfumy znanych marek

rta24.eu24 lutego 2021

Policjantka rozpoznała mężczyznę poszukiwanego listem gończym

rta24.eu22 lutego 2021

W Tarnobrzegu rodzice pozostawili niemowlę bez opieki

rta24.eu18 lutego 2021

Dwóch pijanych mężczyzn kierowało jednym samochodem

rta24.eu17 lutego 2021

Tarnobrzescy policjanci podsumowali 2020 r.- Było bezpieczniej !

rta24.eu16 lutego 2021

Policjanci pomogli mężczyznom śpiącym na mrozie

rta24.eu12 lutego 2021

Policjanci rozmawiali z uczniami o bezpiecznym korzystaniu z internetu

rta24.eu11 lutego 2021