W Tarnobrzegu

Nie ma pracy dla wszystkich nauczycieli. Są zwolnienia

Nie ma pracy dla wszystkich nauczycieli. Są zwolnienia

Mniejsza liczba pierwszaków pociąga za sobą zwolnienia. Wypowiedzenia otrzymało już pięć nauczycielek nauczania początkowego. Niektóre przed utratą pracy poratują się urlopami zdrowotnymi.

Mniejszy nabór w szkołach po reformie dotyczącej sześciolatków to jeden z wątków poruszony przez naczelnik wydziału edukacji Jolantę Kociubę podczas omawiania sytuacji w tarnobrzeskiej oświacie.

Ponieważ sześciolatki nie muszą iść do szkoły od września po raz pierwszy w ławkach zasiądzie tylko 162 dzieci, prawie o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Liczba klas pierwszych spadnie do ośmiu. Ma to swoje konsekwencje, bo zabraknie pracy dla nauczycieli klas początkowych. Wypowiedzenia wręczono pięciu osobom.

– To dane na ten moment, staraliśmy się zaproponować nauczycielom posiadającym odpowiednie kwalifikacje przejście do przeszkoli, licząc na to, że tam pojawią się wolne etaty. Jednak nauczyciele nie są tym zainteresowani – mówi Jolanta Kociuba dodając, że część z nich zdecydowała się na przysługujące im urlopy zdrowotne i pozostaje na utrzymaniu samorządu.

Zwolnienia na większą skalę dotyczą za to gimnazjów (7 osób) i szkół ponadgimnazjalnych, gdzie obliczono, że odejść powinno aż 25 osób. Szacunki te wydają się jednak mocno przesadzone, bo nabór do szkół ponadgimnazjalnych jeszcze się nie zaczął i nie można określić prawdziwego zapotrzebowania na etaty nauczycielskie.

Naczelnik Kociuba największe wątpliwości ma do podanego przez dyrekcję Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, gdzie podano, że stracić pracę ma 11 osób, czyli jedna czwarta nauczycielskiego grona. – Nie wiem skąd taka liczba, będziemy to wyjaśniać – mówi.

Naczelnik dodała, że samorząd stara się, żeby jak najwięcej nauczycieli utrzymało pracę. – Znaczna część posiada kwalifikacje, aby zostać nauczycielem wspomagającym dla dzieci z autyzmem – przekazuje. Uważa też, że trzeba poczekać do września, aż wyklaruje się siatka godzin i podobnie jak w roku ubiegłym może okazać się, że nauczyciele znajdą zajęcie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021