W Tarnobrzegu

Nie ma pracy dla wszystkich nauczycieli. Są zwolnienia

Nie ma pracy dla wszystkich nauczycieli. Są zwolnienia

Mniejsza liczba pierwszaków pociąga za sobą zwolnienia. Wypowiedzenia otrzymało już pięć nauczycielek nauczania początkowego. Niektóre przed utratą pracy poratują się urlopami zdrowotnymi.

Mniejszy nabór w szkołach po reformie dotyczącej sześciolatków to jeden z wątków poruszony przez naczelnik wydziału edukacji Jolantę Kociubę podczas omawiania sytuacji w tarnobrzeskiej oświacie.

Ponieważ sześciolatki nie muszą iść do szkoły od września po raz pierwszy w ławkach zasiądzie tylko 162 dzieci, prawie o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Liczba klas pierwszych spadnie do ośmiu. Ma to swoje konsekwencje, bo zabraknie pracy dla nauczycieli klas początkowych. Wypowiedzenia wręczono pięciu osobom.

– To dane na ten moment, staraliśmy się zaproponować nauczycielom posiadającym odpowiednie kwalifikacje przejście do przeszkoli, licząc na to, że tam pojawią się wolne etaty. Jednak nauczyciele nie są tym zainteresowani – mówi Jolanta Kociuba dodając, że część z nich zdecydowała się na przysługujące im urlopy zdrowotne i pozostaje na utrzymaniu samorządu.

Zwolnienia na większą skalę dotyczą za to gimnazjów (7 osób) i szkół ponadgimnazjalnych, gdzie obliczono, że odejść powinno aż 25 osób. Szacunki te wydają się jednak mocno przesadzone, bo nabór do szkół ponadgimnazjalnych jeszcze się nie zaczął i nie można określić prawdziwego zapotrzebowania na etaty nauczycielskie.

Naczelnik Kociuba największe wątpliwości ma do podanego przez dyrekcję Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, gdzie podano, że stracić pracę ma 11 osób, czyli jedna czwarta nauczycielskiego grona. – Nie wiem skąd taka liczba, będziemy to wyjaśniać – mówi.

Naczelnik dodała, że samorząd stara się, żeby jak najwięcej nauczycieli utrzymało pracę. – Znaczna część posiada kwalifikacje, aby zostać nauczycielem wspomagającym dla dzieci z autyzmem – przekazuje. Uważa też, że trzeba poczekać do września, aż wyklaruje się siatka godzin i podobnie jak w roku ubiegłym może okazać się, że nauczyciele znajdą zajęcie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Obowiązkowe wyposażenie roweru

rta24.eu30 maja 2020

Senior przekroczył dozwoloną prędkość- stracił prawo jazdy

rta24.eu29 maja 2020

Dekret o obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

rta24.eu29 maja 2020

Siłownie i place zabaw otwarte już jutro

rta24.eu29 maja 2020

Szpital powiatowy ponownie uruchamia oddział wewnętrzny

rta24.eu29 maja 2020

Od poniedziałku znowu polecimy z Jasionki do Warszawy!

rta24.eu29 maja 2020

Kolizja z sarną w Gorzycach

rta24.eu28 maja 2020

Pomóżmy im wygrać Podwórko Talentów Nivea

rta24.eu28 maja 2020

PGKiM ogłosiło przetarg rozbudowy głębinowego ujęcia wody

rta24.eu28 maja 2020