W powiecie

Nie skacz bezmyślnie na główkę. Zostaniesz kaleką

Nie skacz bezmyślnie na główkę. Zostaniesz kaleką

To zdarza się w każde wakacje. Młodzi skaczą do wody nie sprawdzając jej głębokości. Sparaliżowani, resztę życia spędzają na wózkach inwalidzkich. Marzą by cofnąć czas… 

Jak wygląda takie życie ? Mówi o tym spot „Ostatni skok” wyreżyserowany przez Krzysztofa Kizewicza. To osobista historia mieszkańca Białego Stoku Marcina Anchimiuka, który w wieku 15 lat po niefortunnym skoku do wody stał się osobą niepełnosprawną.

Spot wykorzystuje w swojej kampanii niepełnosprawny tarnobrzeżanin Rajmund Zięba, który jak co roku rusza w Tarnobrzegu z akcją społeczną „Bezpieczne Wakacje – Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody”. Akcja ma ostrzegać młodych ludzi przed konsekwencjami nieprzemyślanych skoków na głowę do wody.

Stop skokom foto 12

– Szpital, bardzo długa, ciężka rehabilitacja. Medycyna nie znalazła lekarstwa, by te uszkodzenia wyleczyć. Nie ma żadnej innej metody, by taką osobę przywrócić do pełnej sprawności. Postawić na nogi, odwrócić paraliż, przywrócić czucie ciała – mówi Rajmund Zięba. Taka osoba wymaga stałej opieki. Oprócz paraliżu narażona jest na wiele innych schorzeń towarzyszących temu uszkodzeniu i życiu na wózku np. odleżyny, kłopoty z układem krążenia, pęcherzem, nerkami itd.
Prezes Integracyjnego Klubu Sportowego wie co mówi, bo chociaż sam uległ wypadkowi komunikacyjnemu to odniósł te same uszkodzenia, jakie ma wielu skoczków – złamany kręgosłup szyjny i uszkodzony rdzeń kręgowy. Ma znajomych, którzy kiedyś przez głupotę, brawurę, popisy przed dziewczynami, czy alkohol skoczyli na głowę do płytkiej wody i teraz żyją sparaliżowani na wózku inwalidzkim. Żyją, bo w pobliżu byli ludzie, którzy wyciągnęli ich z wody. W przeciwnym wypadku utopiliby się.

Skoki nagłowke Radek Zięba fot Bogdan Mysliwiec (1)

W Tarnobrzegu kampania „Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody” prowadzona jest przez Ziębę od 15 lat. – Każdy uratowany od kalectwa lub śmierci człowiek to sukces – mówi.
Apeluje by przed każdym skokiem „na główkę” sprawdzać głębokość wody w miejscu, w którym chcemy skakać po raz pierwszy i w miejscu, w którym już skakaliśmy. Sprawdzenie głębokości, też nie daje stuprocentowego bezpieczeństwa, bo można przy skoku źle wejść w lustro wody i uszkodzić kręgosłup. Jest tylko jedno mądre wyjście – nie skakać.

Wioletta Wojtkowiak
Fot. Bogdan Myśliwiec, materiały kampanii

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Noc Muzeów na Zamku w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu13 maja 2021

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

VI edycja porządków na Wiśle i Sanie

rta24.eu11 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

Wypełnij ankietę i miej wpływ na rozwój Gminy Gorzyce

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Dzień Strażaka

rta24.eu4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021

Czujność sąsiada uratowała życie mężczyźnie

rta24.eu29 kwietnia 2021