W powiecie

Nie skacz bezmyślnie na główkę. Zostaniesz kaleką

Nie skacz bezmyślnie na główkę. Zostaniesz kaleką

To zdarza się w każde wakacje. Młodzi skaczą do wody nie sprawdzając jej głębokości. Sparaliżowani, resztę życia spędzają na wózkach inwalidzkich. Marzą by cofnąć czas… 

Jak wygląda takie życie ? Mówi o tym spot „Ostatni skok” wyreżyserowany przez Krzysztofa Kizewicza. To osobista historia mieszkańca Białego Stoku Marcina Anchimiuka, który w wieku 15 lat po niefortunnym skoku do wody stał się osobą niepełnosprawną.

Spot wykorzystuje w swojej kampanii niepełnosprawny tarnobrzeżanin Rajmund Zięba, który jak co roku rusza w Tarnobrzegu z akcją społeczną „Bezpieczne Wakacje – Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody”. Akcja ma ostrzegać młodych ludzi przed konsekwencjami nieprzemyślanych skoków na głowę do wody.

Stop skokom foto 12

– Szpital, bardzo długa, ciężka rehabilitacja. Medycyna nie znalazła lekarstwa, by te uszkodzenia wyleczyć. Nie ma żadnej innej metody, by taką osobę przywrócić do pełnej sprawności. Postawić na nogi, odwrócić paraliż, przywrócić czucie ciała – mówi Rajmund Zięba. Taka osoba wymaga stałej opieki. Oprócz paraliżu narażona jest na wiele innych schorzeń towarzyszących temu uszkodzeniu i życiu na wózku np. odleżyny, kłopoty z układem krążenia, pęcherzem, nerkami itd.
Prezes Integracyjnego Klubu Sportowego wie co mówi, bo chociaż sam uległ wypadkowi komunikacyjnemu to odniósł te same uszkodzenia, jakie ma wielu skoczków – złamany kręgosłup szyjny i uszkodzony rdzeń kręgowy. Ma znajomych, którzy kiedyś przez głupotę, brawurę, popisy przed dziewczynami, czy alkohol skoczyli na głowę do płytkiej wody i teraz żyją sparaliżowani na wózku inwalidzkim. Żyją, bo w pobliżu byli ludzie, którzy wyciągnęli ich z wody. W przeciwnym wypadku utopiliby się.

Skoki nagłowke Radek Zięba fot Bogdan Mysliwiec (1)

W Tarnobrzegu kampania „Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody” prowadzona jest przez Ziębę od 15 lat. – Każdy uratowany od kalectwa lub śmierci człowiek to sukces – mówi.
Apeluje by przed każdym skokiem „na główkę” sprawdzać głębokość wody w miejscu, w którym chcemy skakać po raz pierwszy i w miejscu, w którym już skakaliśmy. Sprawdzenie głębokości, też nie daje stuprocentowego bezpieczeństwa, bo można przy skoku źle wejść w lustro wody i uszkodzić kręgosłup. Jest tylko jedno mądre wyjście – nie skakać.

Wioletta Wojtkowiak
Fot. Bogdan Myśliwiec, materiały kampanii

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Ulice Zastawie i Szkolna po remoncie

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Potracenie rowerzysty w Nowej Dębie

rta24.eu8 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Kolejna dostawa amunicji dla wojska z DEZAMET S.A.

rta24.eu3 września 2021

Nadzieja na nowe pokolenie mistrzów. Ruszyła klasa tenisa stołowego

rta24.eu3 września 2021

Uroczyste wręczenie aktu mianowania

rta24.eu1 września 2021