W powiecie

Nie skacz bezmyślnie na główkę. Zostaniesz kaleką

Nie skacz bezmyślnie na główkę. Zostaniesz kaleką

To zdarza się w każde wakacje. Młodzi skaczą do wody nie sprawdzając jej głębokości. Sparaliżowani, resztę życia spędzają na wózkach inwalidzkich. Marzą by cofnąć czas… 

Jak wygląda takie życie ? Mówi o tym spot „Ostatni skok” wyreżyserowany przez Krzysztofa Kizewicza. To osobista historia mieszkańca Białego Stoku Marcina Anchimiuka, który w wieku 15 lat po niefortunnym skoku do wody stał się osobą niepełnosprawną.

Spot wykorzystuje w swojej kampanii niepełnosprawny tarnobrzeżanin Rajmund Zięba, który jak co roku rusza w Tarnobrzegu z akcją społeczną „Bezpieczne Wakacje – Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody”. Akcja ma ostrzegać młodych ludzi przed konsekwencjami nieprzemyślanych skoków na głowę do wody.

Stop skokom foto 12

– Szpital, bardzo długa, ciężka rehabilitacja. Medycyna nie znalazła lekarstwa, by te uszkodzenia wyleczyć. Nie ma żadnej innej metody, by taką osobę przywrócić do pełnej sprawności. Postawić na nogi, odwrócić paraliż, przywrócić czucie ciała – mówi Rajmund Zięba. Taka osoba wymaga stałej opieki. Oprócz paraliżu narażona jest na wiele innych schorzeń towarzyszących temu uszkodzeniu i życiu na wózku np. odleżyny, kłopoty z układem krążenia, pęcherzem, nerkami itd.
Prezes Integracyjnego Klubu Sportowego wie co mówi, bo chociaż sam uległ wypadkowi komunikacyjnemu to odniósł te same uszkodzenia, jakie ma wielu skoczków – złamany kręgosłup szyjny i uszkodzony rdzeń kręgowy. Ma znajomych, którzy kiedyś przez głupotę, brawurę, popisy przed dziewczynami, czy alkohol skoczyli na głowę do płytkiej wody i teraz żyją sparaliżowani na wózku inwalidzkim. Żyją, bo w pobliżu byli ludzie, którzy wyciągnęli ich z wody. W przeciwnym wypadku utopiliby się.

Skoki nagłowke Radek Zięba fot Bogdan Mysliwiec (1)

W Tarnobrzegu kampania „Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody” prowadzona jest przez Ziębę od 15 lat. – Każdy uratowany od kalectwa lub śmierci człowiek to sukces – mówi.
Apeluje by przed każdym skokiem „na główkę” sprawdzać głębokość wody w miejscu, w którym chcemy skakać po raz pierwszy i w miejscu, w którym już skakaliśmy. Sprawdzenie głębokości, też nie daje stuprocentowego bezpieczeństwa, bo można przy skoku źle wejść w lustro wody i uszkodzić kręgosłup. Jest tylko jedno mądre wyjście – nie skakać.

Wioletta Wojtkowiak
Fot. Bogdan Myśliwiec, materiały kampanii

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Serce na nakrętki

rta24.eu4 marca 2021

Boisko z nową instalacją do nawadniania

rta24.eu3 marca 2021
policja baranów

Nowy Kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim

rta24.eu3 marca 2021

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Remont wieży strażackiej w Dąbrowicy

rta24.eu2 marca 2021

Nietrzeźwa seniorka spała przy drodze

rta24.eu2 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021