kultura i rozrywka

Nie tylko len – więc co jeszcze?

Nie tylko len – więc co jeszcze?

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie został beneficjentem programu ETNOPOLSKA. Projekt pn. “Nie tylko len – ożywiamy lasowiackie tradycje rękodzielnicze”, przygotowany przez byłego dyrektora Krystiana Rzemienia, znalazł się na 77 pozycji, pośród 308 beneficjentów środków z Narodowego Centrum Kultury. Dodać należy, że ok 1, 5 tys. wniosków takiej dotacji nie otrzymało, z różnych powodów.

SOK ma otrzymać 33 tys. zł dotacji na realizację projektu mającego przypominać tradycje rękodzielnicze naszego regionu. Prowadzone będą warsztaty dla 7 kół gospodyń wiejskich z gminy i miasta. Na warsztatach przypomniane zostaną odchodzące coraz bardziej w niepamięć umiejętności wykorzystania filcu, robienie makramy, tworzenie koronkowych dekoracji czy malowania na płótnie. W ramach wspomnianych warsztatów zaprezentowana zostanie technika filcowania i wyrabiania wełnianej odzieży. Ze sznurka tworzone będą makramy, które w naszym regionie były popularne w latach 60-tych i 70-tych ub. wieku (kwietniki, sizalowe sowy, itp.). Na warsztatach malarskich przypomniana zostanie technika malowania dekoracyjnego na tkaninach lnianych, bawełnianych i jedwabnych. Serwety, firany, elementy garderoby będą powstawać podczas kolejnych warsztatów, tym razem z koronkarstwa.

Ponieważ część z tych umiejętności przeszła już do lamusa, to w ramach przypomnienia, jakie wyroby na terenach wiejskich powstawały w ramach takich działań rzemieślniczych czy rękodzielniczych, uczestnicy projektu zwiedzą Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Cały projekt ma być podsumowany wydarzeniem etno-kulturowym „Nie tylko len”, podczas którego biorący udział w warsztatach zaprezentują swoją twórczość, wystąpią lokalne zespoły obrzędowe. Wydarzenie to zakończy występ zespołu folkowego, kultywującego tradycje ludowe. Oby tylko obostrzenia covidowe nie utrudniły realizacji projektu.

 

 

Zródło Gmina Nowa Dęba

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Nie tracimy EkoDucha- sołecka zawierucha!

rta24.eu20 kwietnia 2021

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021

1055. rocznica Chrztu Polski

rta24.eu14 kwietnia 2021

Przejazd w Chmielowie koło Zakładu Karnego częściowo zamknięty

rta24.eu14 kwietnia 2021
woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

GOK w Gorzycach uruchomił nowy cykl spotkań pod hasłem „Kanapa”

rta24.eu6 kwietnia 2021

Dzień liczby Pi w szkole w Skopaniu

rta24.eu22 marca 2021

Dni teatru i wyobraźni w TDK

rta24.eu22 marca 2021