W Tarnobrzegu

Nie wierzą, że pracy wystarczy dla wszystkich

Nie wierzą, że pracy wystarczy dla wszystkich

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch była gościem dyskusji poświęconej reformie tarnobrzeskiej oświaty. Jeszcze raz rozmawiano o przesądzonym losie trzech gimnazjów, które przed wygaszeniem mają być łączone z podstawówkami.

Na spotkanie w Gimnazjum nr 2 zaprosił zainteresowanych mieszkańców przewodniczący rady miasta Kamil Kalinka. Dwugodzinna dyskusja z udziałem dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców przebiegała spokojniej niż na ostatniej sesji, ale nie bez emocji i personalnych docinek. Napięcie jest zrozumiałe. Mimo obietnic rządowych, że pracy dla nauczycieli gimnazjów nie zabraknie oni nie wierzą, że gdy ponownie nastanie era ośmioklasowych podstawówkach wszyscy zachowają etaty. Jak przeorganizować system, by nikt na tym nie stracił ?

Radny Łukasz Nowak apelował do nauczycieli o solidarność w środowisku, co pomoże przejść obronną ręką przez reformę. – Aby utrzymać pełną liczbę etatów nie może być takich dysproporcji, że ktoś będzie miał cały i jedną czwartą etatu, a ktoś nie będzie miał pełnego. Wszystko musi się wyrównać – mówił. Mówiono więc o konieczności wglądu w siatkę godzin i najszybszego, jak się tylko da, przeliczenia przez dyrektorów zapotrzebowania.

Barbara Wachałowicz i Marek Kosior, nauczyciele Gimnazjum nr 3, które czekałaby przeprowadzka do Szkoły Podstawowej nr 10 długo prezentowali argumenty za przekształceniem swojego gimnazjum w liceum ogólnokształcące. Przeciwny temu jest siedemnastoosobowy zespół oświatowy działający pod kierunkiem radnego Dariusza Bożka. Kontrowersje budzi też propozycja przeniesienia szkoły podstawowej do budynku Gimnazjum nr 2, na co z kolei nie zgadza się większość rodziców. Podczas ostatniego zebrania zagłosowali oni nawet za nauką na dwie zmiany, byle uczniowie „czwórki” pozostali w swoim budynku.

Przysłuchująca się tym planom kurator oświaty Małgorzata Rauch podkreśliła, że jej rolą będzie zaopiniowanie propozycji nowej sieci szkół i czy rozwiązania są zgodne z prawem oświatowym a nie przesądzanie, która ze stron ma rację.

– Nie stworzę koncepcji sieci szkół, ale jeśli moja obecność przyczyniła się do tego, że mogliście porozmawiać, wysłuchać swoich racji jeszcze raz, to jestem zadowolona z tego spotkania. Propozycja musi być przedyskutowana, musi być nie tylko wizją uwzględniającą dobro dzieci i najlepsze warunki edukacji, ale także być powszechnie akceptowana i rozumiana – podsumowała.

Wioletta Wojtkowiak

IMGP3232 IMGP3233 IMGP3213 IMGP3223 IMGP3226 IMGP3237 IMGP3231

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

Konkurs na maskotkę „Przedsiębiorczy Wisłosanek” rozstrzygnięty

rta24.eu9 czerwca 2021

Zniesione czasowe ograniczenie w funkcjonowaniu urzędu

rta24.eu9 czerwca 2021

Komunikat o utrudnieniach drogowych

rta24.eu9 czerwca 2021

Premier Gliński odwiedził TDK

rta24.eu5 czerwca 2021

Omal nie utonął w rowie, uratował go wójt Grębowa

rta24.eu5 czerwca 2021

Publikujemy portret pamięciowy mężczyzny, który składał dziecku niemoralne propozycje

rta24.eu1 czerwca 2021

Jezioro Tarnobrzeskie zwyciężyło w Plebiscycie “Turystyczne Perły Podkarpacia” 2021

rta24.eu26 maja 2021

Tarnobrzeskie Wodociągi będą odkomarzać

rta24.eu26 maja 2021