W Tarnobrzegu

Nie wierzą, że pracy wystarczy dla wszystkich

Nie wierzą, że pracy wystarczy dla wszystkich

Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch była gościem dyskusji poświęconej reformie tarnobrzeskiej oświaty. Jeszcze raz rozmawiano o przesądzonym losie trzech gimnazjów, które przed wygaszeniem mają być łączone z podstawówkami.

Na spotkanie w Gimnazjum nr 2 zaprosił zainteresowanych mieszkańców przewodniczący rady miasta Kamil Kalinka. Dwugodzinna dyskusja z udziałem dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców przebiegała spokojniej niż na ostatniej sesji, ale nie bez emocji i personalnych docinek. Napięcie jest zrozumiałe. Mimo obietnic rządowych, że pracy dla nauczycieli gimnazjów nie zabraknie oni nie wierzą, że gdy ponownie nastanie era ośmioklasowych podstawówkach wszyscy zachowają etaty. Jak przeorganizować system, by nikt na tym nie stracił ?

Radny Łukasz Nowak apelował do nauczycieli o solidarność w środowisku, co pomoże przejść obronną ręką przez reformę. – Aby utrzymać pełną liczbę etatów nie może być takich dysproporcji, że ktoś będzie miał cały i jedną czwartą etatu, a ktoś nie będzie miał pełnego. Wszystko musi się wyrównać – mówił. Mówiono więc o konieczności wglądu w siatkę godzin i najszybszego, jak się tylko da, przeliczenia przez dyrektorów zapotrzebowania.

Barbara Wachałowicz i Marek Kosior, nauczyciele Gimnazjum nr 3, które czekałaby przeprowadzka do Szkoły Podstawowej nr 10 długo prezentowali argumenty za przekształceniem swojego gimnazjum w liceum ogólnokształcące. Przeciwny temu jest siedemnastoosobowy zespół oświatowy działający pod kierunkiem radnego Dariusza Bożka. Kontrowersje budzi też propozycja przeniesienia szkoły podstawowej do budynku Gimnazjum nr 2, na co z kolei nie zgadza się większość rodziców. Podczas ostatniego zebrania zagłosowali oni nawet za nauką na dwie zmiany, byle uczniowie „czwórki” pozostali w swoim budynku.

Przysłuchująca się tym planom kurator oświaty Małgorzata Rauch podkreśliła, że jej rolą będzie zaopiniowanie propozycji nowej sieci szkół i czy rozwiązania są zgodne z prawem oświatowym a nie przesądzanie, która ze stron ma rację.

– Nie stworzę koncepcji sieci szkół, ale jeśli moja obecność przyczyniła się do tego, że mogliście porozmawiać, wysłuchać swoich racji jeszcze raz, to jestem zadowolona z tego spotkania. Propozycja musi być przedyskutowana, musi być nie tylko wizją uwzględniającą dobro dzieci i najlepsze warunki edukacji, ale także być powszechnie akceptowana i rozumiana – podsumowała.

Wioletta Wojtkowiak

IMGP3232 IMGP3233 IMGP3213 IMGP3223 IMGP3226 IMGP3237 IMGP3231

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021