W powiecie

Nie wypalaj ! Zadymiasz, zabijasz i tracisz

Nie wypalaj ! Zadymiasz, zabijasz i tracisz

O tej porze roku, gdy przyroda budzi się do życia strażacy biją na alarm. Pożary łąk i nieużytków są od lat zmorą dla wszystkich. Podpalaczy nie odstraszają apele, że przez nich giną ludzie i zwierzęta.

Wśród mieszkańców wsi nadal pokutuje błędne przekonanie, że wypalenie trawy na wiosnę spowoduje jej szybszy i bujniejszy odrost. Jest wręcz przeciwnie, dlatego wypalanie jest zabronione. Tego typu pożary niosą ze sobą tylko i wyłącznie straty dla środowiska naturalnego. Śmierć w płomieniach czyha przede wszystkim na ptaki. Zniszczeniu ulegają ich miejsca lęgowe znajdujące się bezpośrednio na ziemi lub w niewielkiej wysokości nad nią. Spaleniu ulegają gniazda już zasiedlone wraz z jajeczkami lub pisklętami, na przykład tak lubianych przez wszystkich skowronków. Dym zabija też wiele owadów i uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w męczarniach, a ich brak w przyrodzie powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Na śmierć narażone są też zwierzęta domowe, ponieważ tracą one orientację w zadymionym terenie i ulegają zaczadzeniu. Ogień niszczy miejsca bytowania zwierzyny łownej, między innymi bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren. W płomieniach albo na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy, ssaki i drobne gryzonie. Wskutek wypalania giną mrówki, a pamiętamy, że tylko jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Pożary uśmiercają liczne pożyteczne bezkręgowce, np. dżdżownice, które pozytywnie wpływają na strukturę gleby i jej właściwości.

Pożary przenoszą się na lasy i zabudowania

Podczas pożaru trawy powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla ludzi z uwagi na możliwość zaczadzenia. Zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzi groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, a powiewy wiatru wzmagają szybkość rozprzestrzeniania się ognia. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem suchych traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

Rolnicy tracą unijne dopłaty

Wypalanie traw jest zabronione. Określa to m.in. ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach. Osoba, która dopuszcza się tego czynu podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5 tysięcy zł, a nawet karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie przekazywania danych dotyczących lokalizacji pożarów suchych traw na uprawach rolnych. Zakaz wypalania traw jest jednym z wymogów „dobrej kultury rolnej”, których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. ARiMR może nakładać na rolników dotkliwe kary finansowe, oprócz kar nakładanych przez policję czy prokuraturę. Celowe wypalanie suchej trawy może skutkować obniżeniem płatności bezpośrednich do 20 proc., a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

W Gorzycach dzień Dziecka się nie kończy

rta24.eu10 czerwca 2021

Zespół Jamniczanki zdobył nagrodę publiczności

rta24.eu9 czerwca 2021

Gminny konkurs recytatorski w Sokolnikach

rta24.eu9 czerwca 2021

Komunikat o utrudnieniach drogowych

rta24.eu9 czerwca 2021

Omal nie utonął w rowie, uratował go wójt Grębowa

rta24.eu5 czerwca 2021

Publikujemy portret pamięciowy mężczyzny, który składał dziecku niemoralne propozycje

rta24.eu1 czerwca 2021

V Zjazd Starych Motocykli PRL

rta24.eu26 maja 2021

W Gorzycach przyznano stypendia „Młodzi Zdolni”

rta24.eu24 maja 2021