W Tarnobrzegu

Nie wypalajcie traw!

Nie wypalajcie traw!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu informuje:

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Przyczyną powstania tego typu pożarów w zdecydowanej większości przypadków są celowe podpalenia, nadal bowiem wśród znacznej części społeczeństwa panuje przekonanie, że spalenie trawy na wiosnę spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost. Tymczasem tego typu pożary niosą ze sobą tylko i wyłącznie straty dla środowiska naturalnego.

Podczas pożaru trawy powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla ludzi z uwagi na możliwość zaczadzenia. Zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko, a powiewy wiatru wzmagają szybkość rozprzestrzeniania się ognia. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem suchych traw na terenie całego kraju giną ludzie,

w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!!

Wypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych jest bardzo niebezpieczne, ale też niedozwolone!

Określa to m.in. ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach, w których zawarto zapisy dotyczące zakazu wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Za tego typu przewinienia grożą surowe sankcje karne określone w kodeksie wykroczeń oraz kodeksie karnym. Osoba która dopuszcza się tego czynu podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5000 zł., a nawet karze pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie przekazywania danych dotyczących lokalizacji pożarów suchych traw na uprawach rolnych. Zakaz wypalania traw jest jednym z „Wymogów dobrej kultury rolnej”, których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. W przypadku stwierdzenia naruszenia ww. obowiązku ARiMR może nakładać na rolników dotkliwe kary finansowe, oprócz kar nakładanych przez policję czy prokuraturę. Celowe wypalanie suchej trawy może skutkować obniżeniem płatności bezpośrednich do 20%, a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Źródło: www.baranowsandomierski.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021