W powiecie

Nie żyje ks. Władysław Drewniak

Nie żyje ks. Władysław Drewniak

Gdy polska armia wystąpiła przeciwko własnemu narodowi spieszył z pomocą ciemiężonym. Represji i wyzwań się nie bał. Z bagażem prześladowań i pomysłów na nowe życie przyjechał do Gorzyc. W uśpioną osadę tchnął nadzieję. Z mieszkańcami tej dużej wsi przeżywał klęski powodzi i zwycięstwa nad przeciwnościami. Z tymi walczył przez całe życie. Raz tylko przegrał. We wtorek. Ks. Władysław Drewniak nie żyje.

Urodził się w Harcie w 1948 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r., po studiach w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym. Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej k. Łańcuta. Później był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie – Zalesiu, a następnie w parafii św. Antoniego Padewskiego w Przewrotnem k. Rzeszowa. W 1979 r. rozpoczął posługę w kolegiacie NMP Królowej Polski w Jarosławiu. To miał być moment zwrotny w jego pasterskim życiu. Po wybuchu stanu wojennego zaczął się opiekować represjonowanymi, stał się kapelanem utworzonego przez jarosławskich licealistów Niezależnego Zrzeszenia Wolność Równość Niepodległość. SB wiedziała o jego zaangażowaniu i odważnych kazaniach. W marcu 1982 r. został aresztowany. Wojskowe władze rozpętały wtedy wielką medialną nagonkę na kapelana. Trzy miesiące spędził w areszcie na rzeszowskim Załężu. Został skazany najpierw na 2 lata więzienia, którą to karę Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego zmniejszył do 1,5 roku więzienia, zawieszając jej wykonanie na 4 lata.

Decyzją władz kościelnych w 1984 r. został przeniesiony do Gorzyc. Objął probostwo w tutejszej parafii św. św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli. Szybko parafianie, a zwłaszcza działacze podziemnej „Solidarności” z regionu dziękowali Bogu, że zasłał im takiego kapłana. W świątyni zaczęły być odprawiane cykliczne msze św. za Ojczyznę, wróciły uroczystości patriotyczne związane ze świętem 3 Maja. To były czasy zwątpienia, a ks. Władysław tłumaczył wiernym, że jeśli będą się trzymać razem, będą skałą nie do rozbicia. Uwierzyli i wielu represjonowanych przez komunistyczną władzę przestało myśleć o emigracji. Założył teatr i parafialną bibliotekę, komunistom odebrał monopol naprawdę. Miejscowa nomenklatura zaczęła się skarżyć na nowego proboszcza, a na kazania ks. Władysława przyjeżdżali wierni z ościennych i dalszych parafii. Tak rozpoczęło się Jego zwycięstwo nad złem. SB nie ustawała w szykanach wobec kapłana i wiernych, ale nie ulegał. Razem wytrzymali.

I przyszedł czas budowania. Rozbudowana świątynia wreszcie mogła pomieścić wszystkich przychodzących na msze. Powstał dom parafialny, w 1997 r. proboszcz Drewniak powołał Ludowy Uniwersytet Katolicki, wcześniej założył Klub Abstynenta AA, parafialny Caritas i wreszcie dom dla bezdomnych i samotnych kobiet. To wszystko w niespełna ćwierć wieku. A przecież Gorzyce w tym czasie targane były klęskami powodzi. Mieszkańcy w jedności zwyciężyli i w 2014 r. samorząd nadał ks. prałatowi Władysławowi Drewniakowi godność Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce. Odbierając tytuł powiedział: – Jeżeli coś się robi dla Boga, to także dla ludzi. Chciałbym tylko osiągnąć nagrodę w niebie, bo życie bardzo szybko mija…

Exporta do kościoła parafialnego w Gorzycach, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. żałobna odbędą się w czwartek, 22 sierpnia 2019 r. o godz. 15.00.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek, 23 sierpnia 2019 r. o godz. 11.00 w parafii św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli w Gorzycach.

Po Mszy świętej nastąpi złożenie ciała na cmentarzu parafialnym w Gorzycach.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” – złóż wniosek!

rta24.eu20 lipca 2021

Koło Wędkarskie Nr 8 w Baranowie Sandomierskim nagrodziło wędkarzy

rta24.eu20 lipca 2021

Widowisko Nocy Świętojańskiej we Wrzawach

rta24.eu9 lipca 2021

Stalowe Dzieciaki i Mistrz Polski w Football Freestyle w Gorzycach

rta24.eu9 lipca 2021