W powiecie

Nowa Dęba. Od dziś do niedzieli Militariada

Nowa Dęba. Od dziś do niedzieli Militariada

Nowa Dęba to od dziś poligon muzyczno-militarny. Nad zalewem rozpoczyna się dziewiąta edycja Militariady. Organizatorzy zapraszają na widowiskowe atrakcje i koncerty.

Nowa Dęba jest miastem wojska i militariów. Położony jest tu jeden z największych w Polsce poligonów wojskowych i działa Jednostka Wojskowa 2090. 80 lat temu, w 1937 r. w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstała tutaj Wytwórnia Amunicji nr 3, dając początek dzisiejszemu miastu.

– Organizując pierwszą edycję Militariady chcieliśmy podkreślić militarny charakter Nowej Dęby. Także w tym roku część naszego miasta, jak w latach ubiegłych, zamieni się w pole bitwy, z wykorzystaniem czołgów grup rekonstrukcyjnych i innego sprzętu ciężkiego – mówi burmistrz Wiesław Ordon.

W tegorocznej Militariadzie nie zabraknie konkursów i wielu innych atrakcji. Na tereny parkowo-rekreacyjne „nad Zalewem” zjedzie się wiele grup paramilitarnych, które przy rozbitych obozowiskach będą wystawiać dioramy. W ramach współpracy z Siłami Zbrojnymi RP, spodziewamy się mocnego udziału wojska. A to tylko niektóre z widowiskowych atrakcji przygotowanych przez Nową Dębę. Najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli zwiedzać pojazdy opancerzone, które na co dzień zobaczyć można w filmach. Oczywiście militaria i historyczne aspekty polskiej wojskowości to nie wszystko co zostanie zaproponowane uczestnikom Militariady.

W ramach części muzycznej w sobotę publiczność będzie bawić się przy muzyce “Baciarów”, a na niedzielę zaprosiliśmy wyczekiwanego przez naszą młodzież Dawida Kwiatkowskiego – informuje Krystian Rzemień, dyrektor SOK. – Chciałbym w tym roku położyć większy nacisk na prezentację naszych lokalnych uczestników życia kulturalnego, które przecież w gminie jest bardzo różnorodne – dodaje. Mocnym punktem imprezy będzie także dynamiczna rekonstrukcja bitwy z okresu II wojny światowej. Przy tych wszystkich wybuchowych atrakcjach, będzie można dobrze zjeść przy stoiskach cateringowych oraz bawić się w wesołym miasteczku.

Niezwykłym dodatkiem do Militariady, będzie koncert Wojskowej Orkiestry Dętej. Odbędzie się on na placu mjr. Gryczmana w piątkowy wieczór, 9 czerwca.

W roku 2016 według informacji służb zabezpieczających imprezę odwiedziło ją kilkanaście tysięcy uczestników. Organizatorami są burmistrz miasta i gminy, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie oraz Nowodębskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

Fot. archiwum

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021