W powiecie

Nowa Dęba. Podhalańczycy ćwiczyli pod kryptonimem Lampart -17.

Nowa Dęba. Podhalańczycy ćwiczyli pod kryptonimem Lampart -17.

Prawie 1500 żołnierzy wzięło udział w ćwiczeniu taktycznym na nowodębskim poligonie. Finałem ćwiczenia była część ogniowa przeprowadzona 20 września przez pododdziały polskie i czeskie.

Ćwiczenie Lampart-17, którego główna część rozpoczęła się 17 września, było najważniejszym przedsięwzięciem podhalańczyków w 2017 roku. Prowadzone było na obiektach poligonu w Nowej Dębie przez dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a pododdziałami ćwiczącymi były: 5 Batalion Strzelców Podhalańskich (5 bsp) z Przemyśla, 21 Batalion Logistyczny z Rzeszowa oraz 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. W ćwiczeniu udział wzięli także żołnierze z zaprzyjaźnionej 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej, którzy realizowali zadania w składzie 5 bsp – głównego ćwiczącego pododdziału.

Działaniom sojuszników, jak i całemu ćwiczeniu przyglądał się zastępca dowódcy 7 BZ Republiki Czeskiej płk Jiri David. Łącznie w ćwiczeniu, którym kierował osobiście dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras wzięło udział prawie 1500 żołnierzy.

Lampart-17 oparty był na scenariuszu użycia wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w operacji obronnej, który nie odnosił się do żadnego realnie istniejącego państwa.
Celem ćwiczenia było sprawdzenie dowództw, sztabów i pododdziałów do planowania i prowadzenia działań bojowych jako odwód zgrupowania operacyjnego.

Praktyczne działanie ćwiczących pododdziałów poprzedził etap przygotowawczy oraz intensywne szkolenie poligonowe prowadzone już od sierpnia. W czasie ćwiczenia bataliony wykonywały zadania w różnych warunkach w dzień i w nocy. Wykonywano marsze, przegrupowania na wskazane rubieże, prowadzono rozpoznanie, rekonesanse, kontrataki oraz szereg działań taktycznych.

Kierownictwo ćwiczenia podawało dla ćwiczących rozkazy, sygnały i informacje, na które oczekiwano odpowiedniej reakcji. Pododdziały były atakowane przez lotnictwo przeciwnika, artylerię oraz grupy dywersyjne pozorowane przez grupy pozoracji. Ponadto w tegorocznej edycji ćwiczenia, brały udział jednostki Sił Powietrznych. Myśliwce F-16, samoloty PZL-130 Orlik i śmigłowce Mi2 oraz SW-4 podgrywały przeciwnika, jak i działały na korzyść wojsk ćwiczących wspierając je ogniem z powietrza.

Zadania, które realizowały pododdziały były na bieżąco kontrolowane przez rozjemców taktycznych i terenowych. Ostatnia, ogniowa część ćwiczenia odbyła się 20 września. Pododdziały zmechanizowane i artylerii prowadziły kierowanie ogniem. Żołnierzy wspierali przeciwlotnicy i saperzy. Pododdziały brygady oraz stanowisko dowodzenia podhalańczyków dzięki ćwiczeniu lampart płynnie przeszło w kolejną fazę ćwiczeń, a mianowicie udział w największym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP w tym roku – Dragon-17.

kpt. Konrad Radzik
Źródło: 21bsp.wp.mil.p

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Dramat na osiedlu Sobów, 20-latek spadł z mostu kolejowego!

rta24.eu22 kwietnia 2021
asf_kolej_oprysk_dziki

Komunikat o ASF – oprysk wzdłuż linii kolejowej

rta24.eu22 kwietnia 2021

Samochód wpadł do rowu pełnego wody! Interweniowały służby.

rta24.eu21 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Nie tracimy EkoDucha- sołecka zawierucha!

rta24.eu20 kwietnia 2021

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych jednorazowych maseczek

rta24.eu19 kwietnia 2021

Konferencja prasowa Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

rta24.eu19 kwietnia 2021

Stypendia dla uzdolnionych w Gorzycach

rta24.eu19 kwietnia 2021

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021