W powiecie

Nowa Dęba. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych

Nowa Dęba. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych

Aleksandra Członka, wokalistka i instrumentalistka, od najbliższego piątku będzie uczyć chętnych techniki śpiewu białego i pieśni. Dwudniowe warsztaty poprowadzi w Samorządowym Ośrodku Kultury.

Zajęcia rozpoczynają się w piątek 10 lutego o godz. 17 i będą kontynuowane w sobotę od godz.10. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych mają na celu zapoznanie uczestników z dawną techniką śpiewu oraz z pieśniami pochodzącymi z południowo-wschodniej Polski, zebranymi przez prowadzącą podczas badań terenowych.

Biały śpiew, inaczej śpiew otwarty, to najbardziej naturalna technika śpiewu człowieka, którą posługiwano się dawniej, znana z muzyki ludowej. Kładzie nacisk na przenikliwość i natężenie głosu, wydobywanego przez maksymalnie otwarte gardło, pomijając wszelkie maniery, znane ze śpiewu w muzyce popularnej. Podczas śpiewu czujemy, jak wydobywa się z nas potężny, głośny dźwięk, jednak pomijamy jakikolwiek wysiłek, by to osiągnąć. Dobrany repertuar i sposób śpiewu znacznie różni się od tego, co możemy usłyszeć np. w zespole Mazowsze, czy innych tego typu zespołach, dlatego określa się go mianem muzyki tradycyjnej.

Aleksandra Członka -wokalistka i instrumentalistka dwóch folkowych projektów muzycznych Kipikasza i Dziadowski Projekt, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna w roku 2016 z projektem „Pieśni przekazane – pieśni niezapomniane”. Jest uczennicą wielu mistrzów muzyki tradycyjnej. Sama zajmuje się także prowadzeniem zajęć ze śpiewu tradycyjnego, poszukuje osób, które pamiętają jeszcze “co się kiedyś śpiewało”. Obecnie specjalizuje się w obrzędowości weselnej, zwyczajach i pieśniach związanych z przebiegiem tradycyjnego ludowego wesela.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Uwaga! Szkolenie żołnierzy WOT na terenie gminy Nowa Dęba

rta24.eu25 lutego 2021

Poziom wód na rzekach powiatu tarnobrzeskiego

rta24.eu24 lutego 2021

Uratowana czapla w Alfredówce

rta24.eu24 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

“Zakręcona akcja” pod OSP Grębów

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

DEZAMET wsparł ZS 2 w Nowej Dębie

rta24.eu16 lutego 2021

Pożar domu jednorodzinnego w Gągolinie! Wsparcie z Tarnobrzega

rta24.eu12 lutego 2021