W powiecie

Nowa Dęba. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych

Nowa Dęba. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych

Aleksandra Członka, wokalistka i instrumentalistka, od najbliższego piątku będzie uczyć chętnych techniki śpiewu białego i pieśni. Dwudniowe warsztaty poprowadzi w Samorządowym Ośrodku Kultury.

Zajęcia rozpoczynają się w piątek 10 lutego o godz. 17 i będą kontynuowane w sobotę od godz.10. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych mają na celu zapoznanie uczestników z dawną techniką śpiewu oraz z pieśniami pochodzącymi z południowo-wschodniej Polski, zebranymi przez prowadzącą podczas badań terenowych.

Biały śpiew, inaczej śpiew otwarty, to najbardziej naturalna technika śpiewu człowieka, którą posługiwano się dawniej, znana z muzyki ludowej. Kładzie nacisk na przenikliwość i natężenie głosu, wydobywanego przez maksymalnie otwarte gardło, pomijając wszelkie maniery, znane ze śpiewu w muzyce popularnej. Podczas śpiewu czujemy, jak wydobywa się z nas potężny, głośny dźwięk, jednak pomijamy jakikolwiek wysiłek, by to osiągnąć. Dobrany repertuar i sposób śpiewu znacznie różni się od tego, co możemy usłyszeć np. w zespole Mazowsze, czy innych tego typu zespołach, dlatego określa się go mianem muzyki tradycyjnej.

Aleksandra Członka -wokalistka i instrumentalistka dwóch folkowych projektów muzycznych Kipikasza i Dziadowski Projekt, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna w roku 2016 z projektem „Pieśni przekazane – pieśni niezapomniane”. Jest uczennicą wielu mistrzów muzyki tradycyjnej. Sama zajmuje się także prowadzeniem zajęć ze śpiewu tradycyjnego, poszukuje osób, które pamiętają jeszcze “co się kiedyś śpiewało”. Obecnie specjalizuje się w obrzędowości weselnej, zwyczajach i pieśniach związanych z przebiegiem tradycyjnego ludowego wesela.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

VI edycja porządków na Wiśle i Sanie

rta24.eu11 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

Wypełnij ankietę i miej wpływ na rozwój Gminy Gorzyce

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Dzień Strażaka

rta24.eu4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

rta24.eu29 kwietnia 2021

Czujność sąsiada uratowała życie mężczyźnie

rta24.eu29 kwietnia 2021

Dbajmy o mienie w naszych ogródkach działkowych

rta24.eu29 kwietnia 2021