W powiecie

Nowa Dęba. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych

Nowa Dęba. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych

Aleksandra Członka, wokalistka i instrumentalistka, od najbliższego piątku będzie uczyć chętnych techniki śpiewu białego i pieśni. Dwudniowe warsztaty poprowadzi w Samorządowym Ośrodku Kultury.

Zajęcia rozpoczynają się w piątek 10 lutego o godz. 17 i będą kontynuowane w sobotę od godz.10. Warsztaty białego śpiewu i pieśni tradycyjnych mają na celu zapoznanie uczestników z dawną techniką śpiewu oraz z pieśniami pochodzącymi z południowo-wschodniej Polski, zebranymi przez prowadzącą podczas badań terenowych.

Biały śpiew, inaczej śpiew otwarty, to najbardziej naturalna technika śpiewu człowieka, którą posługiwano się dawniej, znana z muzyki ludowej. Kładzie nacisk na przenikliwość i natężenie głosu, wydobywanego przez maksymalnie otwarte gardło, pomijając wszelkie maniery, znane ze śpiewu w muzyce popularnej. Podczas śpiewu czujemy, jak wydobywa się z nas potężny, głośny dźwięk, jednak pomijamy jakikolwiek wysiłek, by to osiągnąć. Dobrany repertuar i sposób śpiewu znacznie różni się od tego, co możemy usłyszeć np. w zespole Mazowsze, czy innych tego typu zespołach, dlatego określa się go mianem muzyki tradycyjnej.

Aleksandra Członka -wokalistka i instrumentalistka dwóch folkowych projektów muzycznych Kipikasza i Dziadowski Projekt, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna w roku 2016 z projektem „Pieśni przekazane – pieśni niezapomniane”. Jest uczennicą wielu mistrzów muzyki tradycyjnej. Sama zajmuje się także prowadzeniem zajęć ze śpiewu tradycyjnego, poszukuje osób, które pamiętają jeszcze „co się kiedyś śpiewało”. Obecnie specjalizuje się w obrzędowości weselnej, zwyczajach i pieśniach związanych z przebiegiem tradycyjnego ludowego wesela.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021