Rozrywka

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

Do roku 2023 na inwestycje nad Jeziorem Tarnobrzeskim wydatkowanych zostanie łącznie 42,5 mln złotych. Miasto czeka na propozycje dotyczące zagospodarowania jeziora. Czego nad jeziorem brakuje? Na co należy zwrócić uwagę?

– W latach 2020-2021 zainwestowaliśmy w infrastrukturę jeziora już 25,5 mln zł. Z tego kwota pozyskanego dofinansowania ze środków RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniosła 14,22 mln zł. Do roku 2023 na inwestycje nad jeziorem wydatkujemy kolejne 17 mln zł. Daje to nam kwotę 42,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych wyniesie 27,82 mln zł – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. A mowa tu o oddanych latem dwóch dużych inwestycjach, w ramach których powstała nad jeziorem zarówno infrastruktura drogowa, ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie, parkingi, obiekty dla służb, gastronomiczne, ale też rekreacyjne. Jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy kolejnej, trzyletniej inwestycji, w ramach której powstaną m.in. kolejne parkingi, monitoring oraz system liczenia miejsc parkingowych.

– I na tym nie poprzestajemy. Podejmujemy starania o kolejne dotacje, bo chociaż wiele w ostatnim czasie nad Jeziorem Tarnobrzeskim się zmieniło, wciąż bardzo dużo pozostaje do zrobienia. Przygotowujemy się do realizacji kolejnych projektów, które mają na celu kompleksowe zagospodarowanie jeziora. Liczymy w tym zakresie na pomoc mieszkańców miasta – dodaje prezydent Bożek. – Zachęcamy do zgłaszania uwag i pomysłów dotyczących  dodatkowej  infrastruktury, w jaką, zdaniem państwa, należałoby wyposażyć jezioro. Zależy nam na opinii w tym zakresie, abyśmy mogli stworzyć infrastrukturę zgodną z oczekiwaniami mieszkańców, turystów, żeglarzy i innych grup, które z uroków jeziora korzystają, ale także  przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z małymi dziećmi, seniorów.

W połowie września podpisano umowę z biurem projektowym na opracowanie projektu koncepcyjnego, zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim – etap II. Zakres koncepcji obejmuje póki co, zaprojektowanie m.in. wjazdu nad jezioro, pomostów połączonych z 4 istniejącymi punktami gastronomicznymi, posterunku dla służb ratowniczych wraz ze slipem, kolejnych punktów do prowadzenia sezonowej działalności handlowej i usługowej, bazy noclegowej dla turystów (np. w formie domków całorocznych na wynajem), pola campingowego i namiotowego, kładki dla pieszych nad kanałem, stanicy kajakowej wraz z infrastrukturą nawodną. Zaprojektowane mają zostać także obiekty rekreacyjne, m.in. mola i  pomosty, atrakcje jak podwodne miasto, tunele w wodzie, ścieżka w wodzie, wieża typu sky walk. Projekt ma uwzględnić także opracowanie koncepcji przebiegu dróg w obszarze od ul. Siarkowej do wyjazdu na Wisłostradę, czy umiejscowienie obiektów SPA, które są możliwe do realizacji przez prywatnych inwestorów. – W ramach koncepcji wykonana zostanie wizualizacja poszczególnych elementów infrastruktury wraz z kosztorysem. Koncepcja powstanie do końca grudnia 2021 – mówi Joanna Kozub, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega.

 

Zbieranie opinii dotyczących zagospodarowania otoczenia Jeziora Tarnobrzeskiego przeprowadzone zostanie na portalu jezioro-tarnobrzeskie.eu https://jezioro-tarnobrzeskie.eu/konsultacje

Napiszcie, czego brakuje nad jeziorem, co w najbliższym czasie powinno tam powstać – zarówno pod względem infrastruktury, jak i atrakcji turystycznych. Swoje propozycje można przesyłać do 5 listopada na adres mailowy: kontakt@jezioro-tarnobrzeskie.eu.

 

Przypomnijmy, w latach 2020-2021 zrealizowano nad jeziorem dwa duże projekty. Jeden z ramach projektu partnerskiego „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów Gmin Tarnobrzega, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego i Gorzyc” dla Tarnobrzega dotyczył zadania „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego – etap I”. Obejmował m.in. budowę parkingów, budynków dla służb, punktów gastronomicznych, altan grillowych, placu zabaw, boiska do siatkówki, parku linowego, przebieralni. Wartość projektu: 9 964 418,54 zł, w tym dofinansowanie:  4 947 982,96 zł. Drugi zrealizowany w tym czasie projekt to „Budowa drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych miasta Tarnobrzeg” obejmujący zakresem budowę dwóch dróg dojazdowych w ciągu ulic Żeglarskiej i Plażowej o łącznej długości 4,6 km, budowę na całej długości tych ulic chodników, ścieżki rowerowej, oświetlenia, ronda na skrzyżowaniu ul. Żeglarskiej z ul. Siarkową. Wartość zadania: 15 531 216,29 zł, dofinansowanie:  9 276 512,49 zł.

W najbliższych planach budowa m.in. kolejnych parkingów nad jeziorem. Wydana 30 sierpnia br. decyzja Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o zapewnieniu finansowania dla Tarnobrzega na zadanie „Budowa parkingów przy Jeziorze Tarnobrzeskim wraz z infrastrukturą towarzyszącą” dała tej inwestycji zielone światło. Wartość całkowita zadania to 17mln zł, wnioskowana dotacja z budżetu państwa wynosi 13,6 mln  zł. Do końca roku miasto ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu trzech lat. W ramach zadania powstaną 1553 miejsca postojowe, budynki toalet oraz elementy małej infrastruktury. Planowana jest także budowa systemu monitoringu oraz  system liczenia miejsc parkingowych.

 

 

 

 

 

 

Źródło UM Tarnobrzeg

Fot. PBI wykonawca inwestycji

Realizacja drogowej inwestycji nad Jeziorem Tarnobrzeskim w latach 2020-2021.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

„Poseł czy kominiarz” – najnowsza premiera Teatru Czwartek

rta24.eu22 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Stypendia Wójta Gminy Grębów dla najlepszych licealistów

rta24.eu14 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021