W Tarnobrzegu

Nowoczesny rezonans w szpitalu już działa. Ile trzeba czekać ?

Nowoczesny rezonans w szpitalu już działa. Ile trzeba czekać ?

Pracownia rezonansu magnetycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu od tygodnia przyjmuje już pacjentów. Zakup 48-kanałowego aparatu najwyższej klasy poszerzył możliwości diagnostyczne szpitala.

– Pacjenci naszego szpitala już nie muszą być wożeni do innych placówek w regionie. Dziennie możemy przebadać od 6 do 10 osób, bo na tyle pozwala kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, zawarty na razie na trzy miesiące. NFZ refunduje do 60 tys. zł miesięcznie – mówi dyrektor tarnobrzeskiego szpitala Wiktor Stasiak.

Aby skorzystać z badania potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Kolejka rośnie, w terminarzu zapisanych jest już sto osób. W tej chwili na badanie trzeba czekać około trzech tygodni.

Dostawcą urządzenia Magnetom Aera jest firma Siemens. Jest to rezonans 48-kanałowy, o natężeniu pola 1,5 T (tesli), z otworem o średnicy 70 cm. Jego szczególną cechą jest bardzo wydajny zestaw cewek gradientowych, co pozwala uzyskać obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Zakres badań obejmuje klasyczne obrazowanie MR (MRI) i angiografię MR (angio-MR), cholangio MR oraz techniki zaawansowane takie jak obrazowanie dyfuzji (DWI), perfuzja (PWI), spektroskopia (MRS) oraz badanie całego ciała – whole body MR. W badaniu piersi (mammografii MR) oprócz obrazowania klasycznego można także wykonać obrazowanie dyfuzji i spektroskopię.

– Średnica otworu gantry jest maksymalna, dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać osoby o wadze aż do 250 kilogramów. Mamy także respirator, co umożliwia badanie pacjentów zaintubowanych – dodaje dyrektor Stasiak.

Budowa i wyposażenie pracowni rezonansu magnetycznego kosztowała ok. 7 mln zł. Jest ona częścią powstającego w tarnobrzeskim szpitalu Centrum Leczenia Onkologicznego, które ma być trzecim na Podkarpaciu ośrodkiem specjalizującym się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób nowotworowych.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Utrudnienia w ruchu

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021