W Tarnobrzegu

Nowoczesny rezonans w szpitalu już działa. Ile trzeba czekać ?

Nowoczesny rezonans w szpitalu już działa. Ile trzeba czekać ?

Pracownia rezonansu magnetycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu od tygodnia przyjmuje już pacjentów. Zakup 48-kanałowego aparatu najwyższej klasy poszerzył możliwości diagnostyczne szpitala.

– Pacjenci naszego szpitala już nie muszą być wożeni do innych placówek w regionie. Dziennie możemy przebadać od 6 do 10 osób, bo na tyle pozwala kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, zawarty na razie na trzy miesiące. NFZ refunduje do 60 tys. zł miesięcznie – mówi dyrektor tarnobrzeskiego szpitala Wiktor Stasiak.

Aby skorzystać z badania potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Kolejka rośnie, w terminarzu zapisanych jest już sto osób. W tej chwili na badanie trzeba czekać około trzech tygodni.

Dostawcą urządzenia Magnetom Aera jest firma Siemens. Jest to rezonans 48-kanałowy, o natężeniu pola 1,5 T (tesli), z otworem o średnicy 70 cm. Jego szczególną cechą jest bardzo wydajny zestaw cewek gradientowych, co pozwala uzyskać obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Zakres badań obejmuje klasyczne obrazowanie MR (MRI) i angiografię MR (angio-MR), cholangio MR oraz techniki zaawansowane takie jak obrazowanie dyfuzji (DWI), perfuzja (PWI), spektroskopia (MRS) oraz badanie całego ciała – whole body MR. W badaniu piersi (mammografii MR) oprócz obrazowania klasycznego można także wykonać obrazowanie dyfuzji i spektroskopię.

– Średnica otworu gantry jest maksymalna, dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać osoby o wadze aż do 250 kilogramów. Mamy także respirator, co umożliwia badanie pacjentów zaintubowanych – dodaje dyrektor Stasiak.

Budowa i wyposażenie pracowni rezonansu magnetycznego kosztowała ok. 7 mln zł. Jest ona częścią powstającego w tarnobrzeskim szpitalu Centrum Leczenia Onkologicznego, które ma być trzecim na Podkarpaciu ośrodkiem specjalizującym się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób nowotworowych.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021