W Tarnobrzegu

Nowoczesny rezonans w szpitalu już działa. Ile trzeba czekać ?

Nowoczesny rezonans w szpitalu już działa. Ile trzeba czekać ?

Pracownia rezonansu magnetycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu od tygodnia przyjmuje już pacjentów. Zakup 48-kanałowego aparatu najwyższej klasy poszerzył możliwości diagnostyczne szpitala.

– Pacjenci naszego szpitala już nie muszą być wożeni do innych placówek w regionie. Dziennie możemy przebadać od 6 do 10 osób, bo na tyle pozwala kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, zawarty na razie na trzy miesiące. NFZ refunduje do 60 tys. zł miesięcznie – mówi dyrektor tarnobrzeskiego szpitala Wiktor Stasiak.

Aby skorzystać z badania potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Kolejka rośnie, w terminarzu zapisanych jest już sto osób. W tej chwili na badanie trzeba czekać około trzech tygodni.

Dostawcą urządzenia Magnetom Aera jest firma Siemens. Jest to rezonans 48-kanałowy, o natężeniu pola 1,5 T (tesli), z otworem o średnicy 70 cm. Jego szczególną cechą jest bardzo wydajny zestaw cewek gradientowych, co pozwala uzyskać obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Zakres badań obejmuje klasyczne obrazowanie MR (MRI) i angiografię MR (angio-MR), cholangio MR oraz techniki zaawansowane takie jak obrazowanie dyfuzji (DWI), perfuzja (PWI), spektroskopia (MRS) oraz badanie całego ciała – whole body MR. W badaniu piersi (mammografii MR) oprócz obrazowania klasycznego można także wykonać obrazowanie dyfuzji i spektroskopię.

– Średnica otworu gantry jest maksymalna, dzięki czemu z urządzenia mogą korzystać osoby o wadze aż do 250 kilogramów. Mamy także respirator, co umożliwia badanie pacjentów zaintubowanych – dodaje dyrektor Stasiak.

Budowa i wyposażenie pracowni rezonansu magnetycznego kosztowała ok. 7 mln zł. Jest ona częścią powstającego w tarnobrzeskim szpitalu Centrum Leczenia Onkologicznego, które ma być trzecim na Podkarpaciu ośrodkiem specjalizującym się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób nowotworowych.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Złamał obowiązek izolacji poszedł kupić alkohol

rta24.eu19 kwietnia 2021

Rozmawiali o możliwości budowy sali sportowej.

rta24.eu15 kwietnia 2021

Krok do kariery – ciekawe warsztaty rozwijające zainteresowania w „Rolniku”

rta24.eu15 kwietnia 2021

Poldery tematem rozmów samorządu z Wodami Polskimi

rta24.eu14 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021

Ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych

rta24.eu12 kwietnia 2021

Sprawdź kiedy i gdzie odbierzesz swoje maseczki

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

Uwaga! Zmiana czasu na letni

rta24.eu26 marca 2021