W powiecie

Nowy wóz dla O. S. P. w Sokolnikach za 850 tysięcy złotych

Nowy wóz dla O. S. P. w Sokolnikach za 850 tysięcy złotych

Prawie 850 tys. złotych kosztował nowy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach.

Wczoraj niezwykle hucznie i w kolorowej oprawie rac i sztucznych ogni druhowie-strażacy powitali nowy samochód. – Cieszymy się z nowego nabytku, bo to sprzęt nowej generacji o bardzo dobrych parametrach technicznych – podkreślał prezes OSP Sokolniki Zbigniew Baran.
– Jestem bardzo zadowolony, zadowoleni są także mieszkańcy i strażacy, bo wszyscy długo czekaliśmy na ten wóz. Nasza flota była już na tyle wyeksploatowana, nie mieliśmy bardzo czym pojechać do pożaru. W tej chwili będziemy mieli nowy wóz, nowe zadania i będziemy służyć pomocom mieszkańcom – mówi Bronisław Robak, sołtys sołectwa Sokolniki i strażak w OSP Sokolniki.
– Dla mnie to również ważny dzień, bo praca całego naszego zespołu złożonego z pracowników urzędu oraz przedstawicieli zarządu OSP Sokolniki, odpowiedzialnego za przygotowanie dokumentacji i odpowiednich wniosków przynosi realny efekt – podkreśla Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce. – Zakup samochodu nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie i otwartość posła Zbigniewa Chmielowca, komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, zarządów narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz radnych rady gminy Gorzyce – przypomina Leszek Surdy.
Samochód ma moc silnika 290 KM i terenowe podwozie z napędem 4×4. W samochodzie jest miejsce dla 6-osobowej załogi, zamontowana jest klimatyzacja i system łączności radiowej. Wóz ratowniczo-gaśniczy posiada zbiornik wody o pojemności 3500l wody oraz zbiornik 350 litrowy na środek pianotwórczy.
Wyposażenie daje możliwość prowadzenia działań w różnych zakresach ratowniczych i technicznych w tym z wykorzystaniem dwuzakresowej nowoczesnej pompy układu wodno-pianowego i gaszącego pod wysokim ciśnieniem wodą i piana systemem szybkiego natarcia.
Układ zasilania pojazdu w czasie postoju w strażnicy pozwala na wyjazd alarmowy w czasie poniżej 1 minuty.
Samochód został zakupiony w ramach projektu pn. „Poprawa funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego i przeciwdziałanie zagrożeniom w gminie Gorzyce poprzez zakup i dostawę średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem dla OSP Sokolniki”.
Na realizację tego projektu gmina otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 kwotę w wysokości prawie 250 tys. zł, z własnego budżetu gmina przekazała prawie 140 tys. zł.
Dodatkowo uzyskano wsparcie finansowe od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w wysokości 114 tys. zł oraz ze środków pochodzących z wpływów uzyskanych ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń – 141 tys. zł. Dotacja do zakupu samochodu pochodzi również z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – łącznie 205 tys. złotych.
W związku z powiększeniem floty samochodowej OSP Sokolniki, gmina obecnie rozbudowuje remizę. Przy obiekcie dobudowywany jest garaż, jego powierzchnia wyniesie nieco ponad 70 metrów kw. Koszt to około 330 tys. złotych.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Centrum Dąbrowicy w nowej odsłonie

rta24.eu25 listopada 2020

Akcja “Zbieramy nakrętki” – Pomagamy Bartusiowi !

rta24.eu25 listopada 2020

Ambasadorzy Nowej Dęby!

rta24.eu25 listopada 2020

Starostwo zainwestowało w szpital

rta24.eu25 listopada 2020

Policjanci proszą o pilny kontakt !

rta24.eu24 listopada 2020

Płyny do dezynfekcji z ministerstwa

rta24.eu24 listopada 2020

38 zakażeń w powiecie tarnobrzeskim

rta24.eu23 listopada 2020

Trwa montaż oświetlenia parkowych alejek

rta24.eu23 listopada 2020

W Tarnobrzegu rusza telefon zaufania dla dzieci

rta24.eu20 listopada 2020