Fotorelacje

O czym pisano w XIX wieku? Te unikaty to skarbnica wiedzy o regionie

O czym pisano w XIX wieku? Te unikaty to skarbnica wiedzy o regionie

Tarnobrzeska biblioteka zaprasza na cenną wystawę. Po raz pierwszy na widok publiczny zostały wyciągnięte oryginały XIX-wiecznych czasopism ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu. Są także cenne egzemplarze z kolekcji tarnobrzeżanina Krzysztofa Watracza.

Podczas wernisażu Barbara Rożek, dyrektor sandomierskiej biblioteki nie ukrywała dumy z tego, że pomimo dziejowej zawieruchy, udało się dzięki ofiarności wielu osób, ocalić stare zbiory, by teraz mogły cieszyć oczy miłośników historii. Wśród udostępnionych na wystawie jest szesnaście tytułów czasopism ogólnopolskich i regionalnych m.in. ukazujące się w latach 1841-1939 miesięcznik Ateneum, Biblioteka Warszawska, Tygodnik Ilustrowany. Z prasy regionalnej prezentowane są wydawnictwa sandomierskie takie jak Okólnik,Sandomierski Ruch Regionalny, Ziemia Sandomierska i Kroniki Diecezji Sandomierskiej. Uwagę przyciąga ich kunszt edytorski pod kątem wydawniczym i graficznym, ale nie tylko.

– Dawne artykuły są odważne w treści, nie było tematów łatwych i przyjemnych, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, pisano dużo o wstydliwych stronach życia. Na łamach poruszano też kwestie rasizmu i żydowskie – mówi Barbara Rożek.

Wystawa obrazuje nie tylko historię czasopopiśmiennictwa, ale jest przede wszystkim skarbnicą informacji na temat życia mieszkańców naszego regionu. Na przykład wydawany w Krakowie „Czas” w 1887 roku pisał m.in. na temat akcji charytatywnej, która miała wspomóc straże pożarne w Tarnobrzegu. Egzemplarze czasopism, w których znajdziemy artykuły dotyczące Tarnobrzega i jego mieszkańców pochodzą ze zbiorów Krzysztofa Watracza. – Na wystawie jest 30 gazet, wybierałem co cenniejsze – mówi pasjonat historii miasta. Jedno z tych czasopism to „Niedziela” z 1904 roku, która obszernie relacjonuje dwa wydarzenia – pierwszą koronację obrazu Matki Bożej Dzikowskiej i odsłonięcie pomnika Bartosza Głowackiego.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018