
Tarnobrzeska biblioteka zaprasza na cenną wystawę. Po raz pierwszy na widok publiczny zostały wyciągnięte oryginały XIX-wiecznych czasopism ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu. Są także cenne egzemplarze z kolekcji tarnobrzeżanina Krzysztofa Watracza.
Podczas wernisażu Barbara Rożek, dyrektor sandomierskiej biblioteki nie ukrywała dumy z tego, że pomimo dziejowej zawieruchy, udało się dzięki ofiarności wielu osób, ocalić stare zbiory, by teraz mogły cieszyć oczy miłośników historii. Wśród udostępnionych na wystawie jest szesnaście tytułów czasopism ogólnopolskich i regionalnych m.in. ukazujące się w latach 1841-1939 miesięcznik Ateneum, Biblioteka Warszawska, Tygodnik Ilustrowany. Z prasy regionalnej prezentowane są wydawnictwa sandomierskie takie jak Okólnik,Sandomierski Ruch Regionalny, Ziemia Sandomierska i Kroniki Diecezji Sandomierskiej. Uwagę przyciąga ich kunszt edytorski pod kątem wydawniczym i graficznym, ale nie tylko.
– Dawne artykuły są odważne w treści, nie było tematów łatwych i przyjemnych, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, pisano dużo o wstydliwych stronach życia. Na łamach poruszano też kwestie rasizmu i żydowskie – mówi Barbara Rożek.
Wystawa obrazuje nie tylko historię czasopopiśmiennictwa, ale jest przede wszystkim skarbnicą informacji na temat życia mieszkańców naszego regionu. Na przykład wydawany w Krakowie „Czas” w 1887 roku pisał m.in. na temat akcji charytatywnej, która miała wspomóc straże pożarne w Tarnobrzegu. Egzemplarze czasopism, w których znajdziemy artykuły dotyczące Tarnobrzega i jego mieszkańców pochodzą ze zbiorów Krzysztofa Watracza. – Na wystawie jest 30 gazet, wybierałem co cenniejsze – mówi pasjonat historii miasta. Jedno z tych czasopism to „Niedziela” z 1904 roku, która obszernie relacjonuje dwa wydarzenia – pierwszą koronację obrazu Matki Bożej Dzikowskiej i odsłonięcie pomnika Bartosza Głowackiego.
Wioletta Wojtkowiak
Facebook
RSS