W Tarnobrzegu

O sprawach seniorów z seniorami

O sprawach seniorów z seniorami

Dzisiaj w Akademii Nauk Społecznych w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie ws. polityki senioralnej. W spotkaniu z seniorami miasta uczestniczyli m.in. Barbara Zych – kierownik Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Tarnobrzegu, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz – wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz członek Komisji Polityki Senioralnej, posłanka Joanna Frydrych – członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, poseł i szef podkarpackich struktur PO Zdzisław Gawlik oraz przewodniczący Rady Seniorów Wiesław Lichota.

Obecni posłowie przygotowali projekt sejmowy dotyczący usług dla seniorów, osób niepełnosprawnych, osób zależnych i wymagających codziennego wsparcia. Projekt ten był omawiany 21 marca w Sali Kolumnowej Sejmu RP z przedstawicielami seniorów z każdego regonu. Organizatorka spotkania, Barbara Zych, kandydatka Koalicji Europejskiej do euro parlamentu, zwróciła uwagę na trzy podstawowe problemy Zakładów Pielęgnacyjno-Opiekuńczych zajmujących się takimi osobami: brak możliwości dobrego finansowania, brak kompatybilności między polityką społeczną a polityką zdrowia (a był taki czas, kiedy obiema sferami zajmowało się jedno ministerstwo), brak wsparcia dla rodzin opiekujących się osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji.

– Kiedyś nie było takich problemów z opieką nad osobami starszymi, jak teraz, bo rodziny były wielopokoleniowe. Ale czasy się zmieniły diametralnie. Teraz nie ma w pobliżu nas dzieci, nie będzie też wnuków, którzy kiedyś będą mogły zaopiekować się nami. Rozwiązania, które chcemy wprowadzić dotyczą również dzisiejszych 40-50 latków – opisuje Marzena Okła-Drewnowicz.

Polityka senioralna musi być uniwersalna i sprawdzać się w opiece domowej, w domach opieki dziennej i całodobowych. Ważne jest zwiększenie zatrudnienia na stanowiskach Asystent osoby niesamodzielnej. Projekt zakłada wprowadzenie 2-tygodniowego tzw. „urlopu wytchnieniowego”, który będzie opłacany z budżetu państwa. To również jest ważne, gdyż osoby zajmujące się na okrągłą członkiem rodziny wymagającym opieki, potrzebują takie wytchnienia. Barbara Zych zwróciła uwagę, że wiele osób zgłaszając się do ośrodka z taką potrzebą, tłumaczy się tak, jakby nie mieli prawa być zmęczonym, jakby robili krzywdę swoim bliskim. Należy zatem zmienić myślenie i zachęcać do takiego wytchnienia. Nowy system zakłada również comiesięczną dotację w wysokości 120 zł dla każdego seniora wymagającego opieki.

Barbara Zych jest z zawodu pielęgniarką i pedagogiem, specjalistą z zakresu pielęgniarstwa i opieki długoterminowej oraz organizacji pomocy społecznej. Wykładowca, szkoleniowiec, promotor zdrowia oraz organizator wielu wydarzeń związanych ze zdrowiem, medycyną i aktywnym stylem życia (m.in. Kiermasz Zdrowia i Urody, Akcje badania wad postawy u dzieci, Warsztaty Zdrowia, Piknik dla niepełnosprawnych „Bądźmy Razem”, Spacer po zdrowie). Doradca decydentów w samorządzie. Ekspert w instytucjach związanych z gospodarką senioralną i niepełnosprawnością.

– Jesteście bardzo kochanym społeczeństwem i obdarzacie mnie życzliwością – mówiła Barbara Zych podczas spotkania.

IMG_9807

IMG_9814

IMG_9818

IMG_9852

IMG_9866

IMG_9870

IMG_9872

IMG_9891

Amelia Chodorek

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021