W Tarnobrzegu

Ocalony z jeziora był pijany. A sezon dopiero się zaczyna

Ocalony z jeziora był pijany. A sezon dopiero się zaczyna

Wypadł z pontonu, nie umiał pływać i nie miał kapoka. Miał tylko dużo szczęścia. Plażowiczów, którzy po alkoholu czują, że jak się czegoś bardzo chce, to można nad Jeziorem Tarnobrzeskim nigdy nie brakuje.

Czy poniedziałkowy wypadek otrzeźwi tych, co mają płytką wyobraźnię? Odnaleziony w wodzie po prawie godzinie 48-letni mieszkaniec Rzeszowa dochodzi do siebie w tarnobrzeskim szpitalu, gdzie trafił w stanie wyziębienia i wycieńczenia. Rzecz jasna w pierwszych chwilach najważniejsze było ratowanie jego życia, nikomu do głowy nie przyszło pytać, jak mężczyzna znalazł się w wodzie. Po wykonaniu pierwszych, niezbędnych badań można było dopełnić procedury i sprawdzić trzeźwość. A jednak.

Alkomat wykazał u niego 1,30 promila alkoholu – potwierdza dziś rzecznik tarnobrzeskiej policji Beata Jędrzejewska-Wrona.- Ponieważ mężczyzna swoim zachowaniem naruszył ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych policjanci nałożyli na niego mandat w wysokości 200 złotych.

Piłeś? Możesz już nie wypłynąć

Od chwili, gdy znaleziono pusty ponton do okrzyku „jest tutaj!” minęło kilkadziesiąt minut. W tym czasie żona rzeszowianina odchodziła od zmysłów. Do akcji skierowano psy służbowe i wszystkie służby ratownicze. Wydawało się, że już wszystko stracone.- Mamy niespodziewane zakończenie akcji – cieszyli się na brzegu strażacy wyciągając łódź. Bo wyprawy na drugi brzeg rzeszowianin nie przypłacił życiem tylko dlatego, że na falach w okolicach wyspy wypatrzyli go trzej chłopcy na kajakach. Podpłynęli i podtrzymywali na powierzchni.

Nastoletni turyści z Żyrakowa Mateusz Wadas, Karol Kosiński i Bartek Skowron relacjonowali, że mężczyzna nawet nie reagował, po prostu dryfował trzymając wiosło, ale widać było, że jeszcze chwila a poszedłby pod wodę. Jeśli traktować to w kategorii cudu, cudem było to, że chłopcy odwrócili głowy w odpowiednim momencie.

W ubiegłym sezonie takiego szczęścia nie miał 22-latek, który spadł z materaca. – To było zaledwie dziesięć metrów od brzegu. Nie umiał pływać, nie miał kamizelki, pił alkohol, ale cud się nie wydarzył – przypomina Adam Strumiński, dyrektor MOSiR, który administruje terenem rekreacyjnym nad Jeziorem Tarnobrzeskim. – Robimy co możemy, żeby było bezpiecznie. Zawsze apelujemy o rozsądek,o pływanie na strzeżonych kąpieliskach, ale co z tego. Każdy człowiek ma przecież wolną wolę, a gdy wypije wierzy, że może wszystko…

Nie ma już tolerancji dla „małego” piwka

Otóż nie może i to się nie opłaca. Znowelizowane przepisy wykluczają jakąkolwiek tolerancję dla tych, którzy najpierw wypiją „małe” piwko, a potem wejdą na przykład na ponton. Rok temu zaostrzono przepisy ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych dla osób po użyciu alkoholu lub innych środkach o podobnym działaniu. Jeśli kierują kajakami, pontonami, rowerami wodnymi, żaglówkami i innymi niemechanicznymi urządzeniami a mają więcej niż dopuszczalne 0,2 promila alkoholu w organizmie grozi im grzywna do 500 złotych i odholowanie sprzętu na własny koszt.

Bardziej dotkliwe są konsekwencje dla osób, które po alkoholu chwycą za ster sprzętu z silnikiem. Na akwenach odpowiadają tak samo, jak pijany kierowca na drodze. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy na 15 lat.

Wróćmy jednak do regulaminu MOSiR, który na Jeziorze Tarnobrzeskim zabrania pływania na materacach i sprzęcie do tego nieprzeznaczonym, kąpieli poza miejscem do tego wyznaczonym i wchodzenia do wody wbrew zakazom. Mówi też, że na wodzie kamizelki asekuracyjne są obowiązkowe. A teraz sami odpowiedzcie sobie na pytanie – kto z was przed wejściem do wody czyta przepisy i przejmuje się jakimś regulaminem ?

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021