W Tarnobrzegu

Oddaliśmy hołd bohaterom powstania

Oddaliśmy hołd bohaterom powstania

W 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego tarnobrzeżanie oddali hołd poległym w walkach i bohaterskim mieszkańcom stolicy. W godzinę „W”, punktualnie o 17 zawyły syreny, przechodnie zatrzymali się.

Na cmentarzu wojennym zgromadzili się kombatanci, harcerze, samorządowcy, żołnierze oraz mieszkańcy miasta. W okolicznościowym przemówieniu prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb podkreślił potrzebę pamięci o heroicznych czynach powstańców. Walczyli bowiem nie tylko o Warszawę, ale głównie o wolną Polskę. Dziś, gdy kraj nasz jest niepodległy, nie można o tym zapominać.

– Powstańcy stając do walki z niemieckim okupantem stanęli jednocześnie do budowy wielkiego narodowego mitu – mówił podczas uroczystości prezydent miasta. Mit ten zakorzenił się w sercach Polaków, dzięki czemu heroizm i myślenie o wolnej Ojczyźnie zawsze obecne były w ich myślach. – Tak, jak powstańcy nigdy nie zapomnieli, że to Rzeczpospolita jest najwyższym dobrem, tak i my nie powinniśmy o tym zapominać, bo tylko w ramach takiej wspólnoty możemy rozwijać się w sposób prawidłowy i wolny – zakończył prezydent Tarnobrzega.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu niemal całkowicie zburzono.

Modlitwę poprowadził dominikanin ojciec Wojciech Krok. Pod pomnikiem poległych podczas I i II wojny światowej, delegacje różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów. Wśród uczestników uroczystości obecny był Włodzimierz Papiernik, który jako 17 latek brał udział w powstaniu warszawskim walcząc na Żoliborzu. Przybyli także Rajmund Aschenbrenner, prezes tarnobrzeskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i porucznik Mieczysław Szewc, były więzień niemieckich obozów zagłady. Tuż po uroczystości harcerze, wraz z prezydentem miasta, odśpiewali powstańczą piosenkę „Pałacyk Michla”. O godzinie 18 w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu „Do potomnego” w reżyserii Antoniego Krauze. Seans poprzedziła prelekcja Michała Kalisza z IPN w Rzeszowie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021