W Tarnobrzegu

Oddaliśmy hołd bohaterom powstania

Oddaliśmy hołd bohaterom powstania

W 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego tarnobrzeżanie oddali hołd poległym w walkach i bohaterskim mieszkańcom stolicy. W godzinę „W”, punktualnie o 17 zawyły syreny, przechodnie zatrzymali się.

Na cmentarzu wojennym zgromadzili się kombatanci, harcerze, samorządowcy, żołnierze oraz mieszkańcy miasta. W okolicznościowym przemówieniu prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb podkreślił potrzebę pamięci o heroicznych czynach powstańców. Walczyli bowiem nie tylko o Warszawę, ale głównie o wolną Polskę. Dziś, gdy kraj nasz jest niepodległy, nie można o tym zapominać.

– Powstańcy stając do walki z niemieckim okupantem stanęli jednocześnie do budowy wielkiego narodowego mitu – mówił podczas uroczystości prezydent miasta. Mit ten zakorzenił się w sercach Polaków, dzięki czemu heroizm i myślenie o wolnej Ojczyźnie zawsze obecne były w ich myślach. – Tak, jak powstańcy nigdy nie zapomnieli, że to Rzeczpospolita jest najwyższym dobrem, tak i my nie powinniśmy o tym zapominać, bo tylko w ramach takiej wspólnoty możemy rozwijać się w sposób prawidłowy i wolny – zakończył prezydent Tarnobrzega.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu niemal całkowicie zburzono.

Modlitwę poprowadził dominikanin ojciec Wojciech Krok. Pod pomnikiem poległych podczas I i II wojny światowej, delegacje różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów. Wśród uczestników uroczystości obecny był Włodzimierz Papiernik, który jako 17 latek brał udział w powstaniu warszawskim walcząc na Żoliborzu. Przybyli także Rajmund Aschenbrenner, prezes tarnobrzeskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i porucznik Mieczysław Szewc, były więzień niemieckich obozów zagłady. Tuż po uroczystości harcerze, wraz z prezydentem miasta, odśpiewali powstańczą piosenkę „Pałacyk Michla”. O godzinie 18 w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu „Do potomnego” w reżyserii Antoniego Krauze. Seans poprzedziła prelekcja Michała Kalisza z IPN w Rzeszowie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021