W Tarnobrzegu

Odeszła babcia Hania, słynna Lasowiaczka

Odeszła babcia Hania, słynna Lasowiaczka

Dziś zmarła Anna Rzeszut, twórczyni ludowa, współzałożycielka i kierowniczka zespołu obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Miała 80 lat.

Wspaniała i niezrównana gawędziarka, która nie pozwalała zapomnieć o lasowiackich tradycjach i kulturze. Z jej odejściem trudno się pogodzić. Dla wszystkich, którzy ją znali była po prostu babcią Hanią. Wesołą, życzliwą, gościnną, pełną energii i ciepła osobą, skarbnicą wiedzy o kulturze i obrzędach Lasowiaków. Przekazywała ją niestrudzenie młodszym pokoleniom na niezliczonych zajęciach i warsztatach rękodzieła.

Mówiła gwarą, uczyła jak robić pisanki, bibułkowe kwiaty, wycinać i haftować według tradycyjnych wzorów, które przekazała jej babcia. Jej prace otrzymali w upominku papież Jan Paweł II i ksiądz Józef Tischner.
Nie sposób wymienić wszystkich nagród w konkursach, w jakich doceniono talent i pasję Anny Rzeszut i zespołu Lasowiaczki, który współtworzyła od 1976 roku. Przywoziła je m.in. z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą czy „Sabałowych bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jej dom przy ulicy Zamkowej był zawsze otwarty, a drogę do niego, jak mawiała, potrafi wskazać każde dziecko w gminie. Zgromadziła w swojej domowej izbie pamięci pamiątki związane z życiem i lasowiackimi obyczajami. Nie mogła się bez niej obyć żadna obrzędowa Wigilia Lasowiacka w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury. Była gospodynią i dobrym duchem tych spotkań. Trudno uwierzyć, że już zawsze puste pozostanie jej miejsce przy stole…

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 17 stycznia o godz. 14 w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021