W Tarnobrzegu

Odeszła babcia Hania, słynna Lasowiaczka

Odeszła babcia Hania, słynna Lasowiaczka

Dziś zmarła Anna Rzeszut, twórczyni ludowa, współzałożycielka i kierowniczka zespołu obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Miała 80 lat.

Wspaniała i niezrównana gawędziarka, która nie pozwalała zapomnieć o lasowiackich tradycjach i kulturze. Z jej odejściem trudno się pogodzić. Dla wszystkich, którzy ją znali była po prostu babcią Hanią. Wesołą, życzliwą, gościnną, pełną energii i ciepła osobą, skarbnicą wiedzy o kulturze i obrzędach Lasowiaków. Przekazywała ją niestrudzenie młodszym pokoleniom na niezliczonych zajęciach i warsztatach rękodzieła.

Mówiła gwarą, uczyła jak robić pisanki, bibułkowe kwiaty, wycinać i haftować według tradycyjnych wzorów, które przekazała jej babcia. Jej prace otrzymali w upominku papież Jan Paweł II i ksiądz Józef Tischner.
Nie sposób wymienić wszystkich nagród w konkursach, w jakich doceniono talent i pasję Anny Rzeszut i zespołu Lasowiaczki, który współtworzyła od 1976 roku. Przywoziła je m.in. z Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą czy „Sabałowych bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jej dom przy ulicy Zamkowej był zawsze otwarty, a drogę do niego, jak mawiała, potrafi wskazać każde dziecko w gminie. Zgromadziła w swojej domowej izbie pamięci pamiątki związane z życiem i lasowiackimi obyczajami. Nie mogła się bez niej obyć żadna obrzędowa Wigilia Lasowiacka w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury. Była gospodynią i dobrym duchem tych spotkań. Trudno uwierzyć, że już zawsze puste pozostanie jej miejsce przy stole…

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 17 stycznia o godz. 14 w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

rta24.eu4 maja 2021