W Tarnobrzegu

Ogromne zainteresowanie energią ze słońca. Szansa na uzyskanie 85 procent dofinansowania

Ogromne zainteresowanie energią ze słońca. Szansa na uzyskanie 85 procent dofinansowania

Ponad 500 zgłoszeń już jest, ale jeszcze do 29 kwietnia tarnobrzeski magistrat czeka na wstępne deklaracje mieszkańców, którzy chcieliby montować ogniwa fotowoltaiczne na dachach swoich domostw.

Dzięki tak pozyskanej energii można zmniejszyć rachunki za oświetlenie, ogrzewanie budynku i wody, co wykazano w obiektach miejskich wyposażonych w fotowoltaikę m.in. w Szkole Podstawowej nr 10 (na zdjęciu). Miasto bada teraz zainteresowanie inwestycjami tego typu wśród gospodarstw domowych. Chce bowiem przystąpić do „projektu parasolowego” realizowanego w ramach działania 3.1 Rozwój OZE (Odnawialne Źródła Energii), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

W ramach tego projektu, montujący ogniwa fotowoltaiczne na dachach mogą otrzymać aż do 85 procent dofinansowania. – To obecnie najkorzystniejsza oferta dla beneficjentów, zwrot kosztów poniesionych na montaż instalacji jest w tym projekcie najwyższy – mówi Krzysztof Zbyrad z Urzędu Miasta.

Szacuje się, że na montaż paneli fotowoltaicznych i podłączenie urządzeń do instalacji domowej posiadacz domu potrzebuje od 15 do 30 tysięcy złotych. Przy tym najwyższym wydatku uzyskanie do 85 procent dotacji oznacza, że zostanie nam w kieszeni 25 tys. zł.

Ponieważ nie ma jeszcze uchwały zarządu województwa w sprawie kryteriów wyboru projektów do działania 3.1 Rozwój OZE prezydent Tarnobrzega przedłużył termin składania deklaracji przez mieszkańców do 29 kwietnia. Dopiero na podstawie kryteriów urząd miasta sporządzi regulamin oraz wniosek uczestnictwa mieszkańców Tarnobrzega w projekcie. Deklaracje nie są wiążące. Nie oznaczają, że później trzeba będzie podpisać umowę. Natomiast zgłoszenia po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

Zainteresowanie projektem parasolowym w Tarnobrzegu jest bardzo duże. Wstępne deklaracje złożyło już ponad pół tysiąca właścicieli budynków, którym marzy się energooszczędny dom.

Wioletta Wojtkowiak

fot. Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

rta24.eu4 maja 2021