W Tarnobrzegu

Ogromne zainteresowanie energią ze słońca. Szansa na uzyskanie 85 procent dofinansowania

Ogromne zainteresowanie energią ze słońca. Szansa na uzyskanie 85 procent dofinansowania

Ponad 500 zgłoszeń już jest, ale jeszcze do 29 kwietnia tarnobrzeski magistrat czeka na wstępne deklaracje mieszkańców, którzy chcieliby montować ogniwa fotowoltaiczne na dachach swoich domostw.

Dzięki tak pozyskanej energii można zmniejszyć rachunki za oświetlenie, ogrzewanie budynku i wody, co wykazano w obiektach miejskich wyposażonych w fotowoltaikę m.in. w Szkole Podstawowej nr 10 (na zdjęciu). Miasto bada teraz zainteresowanie inwestycjami tego typu wśród gospodarstw domowych. Chce bowiem przystąpić do „projektu parasolowego” realizowanego w ramach działania 3.1 Rozwój OZE (Odnawialne Źródła Energii), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

W ramach tego projektu, montujący ogniwa fotowoltaiczne na dachach mogą otrzymać aż do 85 procent dofinansowania. – To obecnie najkorzystniejsza oferta dla beneficjentów, zwrot kosztów poniesionych na montaż instalacji jest w tym projekcie najwyższy – mówi Krzysztof Zbyrad z Urzędu Miasta.

Szacuje się, że na montaż paneli fotowoltaicznych i podłączenie urządzeń do instalacji domowej posiadacz domu potrzebuje od 15 do 30 tysięcy złotych. Przy tym najwyższym wydatku uzyskanie do 85 procent dotacji oznacza, że zostanie nam w kieszeni 25 tys. zł.

Ponieważ nie ma jeszcze uchwały zarządu województwa w sprawie kryteriów wyboru projektów do działania 3.1 Rozwój OZE prezydent Tarnobrzega przedłużył termin składania deklaracji przez mieszkańców do 29 kwietnia. Dopiero na podstawie kryteriów urząd miasta sporządzi regulamin oraz wniosek uczestnictwa mieszkańców Tarnobrzega w projekcie. Deklaracje nie są wiążące. Nie oznaczają, że później trzeba będzie podpisać umowę. Natomiast zgłoszenia po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

Zainteresowanie projektem parasolowym w Tarnobrzegu jest bardzo duże. Wstępne deklaracje złożyło już ponad pół tysiąca właścicieli budynków, którym marzy się energooszczędny dom.

Wioletta Wojtkowiak

fot. Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021