W Tarnobrzegu

Ogromne zainteresowanie energią ze słońca. Szansa na uzyskanie 85 procent dofinansowania

Ogromne zainteresowanie energią ze słońca. Szansa na uzyskanie 85 procent dofinansowania

Ponad 500 zgłoszeń już jest, ale jeszcze do 29 kwietnia tarnobrzeski magistrat czeka na wstępne deklaracje mieszkańców, którzy chcieliby montować ogniwa fotowoltaiczne na dachach swoich domostw.

Dzięki tak pozyskanej energii można zmniejszyć rachunki za oświetlenie, ogrzewanie budynku i wody, co wykazano w obiektach miejskich wyposażonych w fotowoltaikę m.in. w Szkole Podstawowej nr 10 (na zdjęciu). Miasto bada teraz zainteresowanie inwestycjami tego typu wśród gospodarstw domowych. Chce bowiem przystąpić do „projektu parasolowego” realizowanego w ramach działania 3.1 Rozwój OZE (Odnawialne Źródła Energii), Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

W ramach tego projektu, montujący ogniwa fotowoltaiczne na dachach mogą otrzymać aż do 85 procent dofinansowania. – To obecnie najkorzystniejsza oferta dla beneficjentów, zwrot kosztów poniesionych na montaż instalacji jest w tym projekcie najwyższy – mówi Krzysztof Zbyrad z Urzędu Miasta.

Szacuje się, że na montaż paneli fotowoltaicznych i podłączenie urządzeń do instalacji domowej posiadacz domu potrzebuje od 15 do 30 tysięcy złotych. Przy tym najwyższym wydatku uzyskanie do 85 procent dotacji oznacza, że zostanie nam w kieszeni 25 tys. zł.

Ponieważ nie ma jeszcze uchwały zarządu województwa w sprawie kryteriów wyboru projektów do działania 3.1 Rozwój OZE prezydent Tarnobrzega przedłużył termin składania deklaracji przez mieszkańców do 29 kwietnia. Dopiero na podstawie kryteriów urząd miasta sporządzi regulamin oraz wniosek uczestnictwa mieszkańców Tarnobrzega w projekcie. Deklaracje nie są wiążące. Nie oznaczają, że później trzeba będzie podpisać umowę. Natomiast zgłoszenia po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

Zainteresowanie projektem parasolowym w Tarnobrzegu jest bardzo duże. Wstępne deklaracje złożyło już ponad pół tysiąca właścicieli budynków, którym marzy się energooszczędny dom.

Wioletta Wojtkowiak

fot. Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021