kultura i rozrywka

Oni tu żyli – Tarnobrzeg pamięta

Oni tu żyli – Tarnobrzeg pamięta

Marsz pamięci, wykład o judaizmie, poezja i muzyka żydowska – w Tarnobrzegu odbędzie się doroczne spotkanie w rocznicę wypędzenia przez hitlerowców żydowskich mieszkańców miasta.

Jak co roku na początku października tarnobrzeżanie wspominać będą dawnych mieszkańców. 2 października 1939 r. hitlerowcy nakazali Żydom zostawić cały majątek i przeprawić się za San do sowieckiej strefy okupacyjnej. Wydarzenie to miało bardzo dramatyczny przebieg, większość już nigdy nie wróciła do swojego domu.

W rocznicę tych wydarzeń odbędzie się spotkanie na Cmentarzu Żydowskim, gdzie dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych opowie o dawnych mieszkańcach miasta, a uczniowie LO im. M. Kopernika zaprezentują żydowską poezję. Następnie uczestnicy przejdą pod dawną synagogę, a potem do TDK-u. Tu będzie można posłuchać wykładu o kulturze żydowskiej, który wygłosi Bartosz Duszyński z Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie. Wieczór zakończy występ wokalistek Studia Piosenki TDK, które zaprezentują żydowskie melodie.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

Rocznicowym obchodom towarzyszy także pokaz filmu „Polański, Horowitz. Hometown”. Jest to dokument w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Opowiada o spotkaniu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza dwóch artystów w Krakowie – rodzinnym mieście ich obu, w którym się spotkali i przeżyli wojenną traumę. Fotograf Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański, wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem (opis dystrybutora). Film zostanie zaprezentowany w Kinie Wisła. Bilet kosztuje 14 zł.

Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Bartosz Duszyński – asystent w Dziale Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze związane są z tematyką Holokaustu oraz współczesnego Izraela. Zajmuje się także organizacją spotkań uczniów z Polski i Izraela. Największą satysfakcję daje mu możliwość przekazywania wiedzy o historii i kulturze polskich Żydów. Absolwent Judaistyki oraz Studiów Bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie doktorant na Wydziale Historycznym.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Stypendia Wójta Gminy Grębów dla najlepszych licealistów

rta24.eu14 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

Zajęcia z pasją w GOK Gorzyce

rta24.eu8 października 2021

„Bezpieczne Wakacje” konkurs dla dzieci i młodzieży

rta24.eu7 października 2021

Tarnobrzescy Dominikanie zapraszają na kolejny koncert

rta24.eu7 października 2021

Przerwa w dostawie wody na terenie miasta i gminy Nowa Dęba

rta24.eu6 października 2021

Święto Pieczonego Ziemniaka w Sobowie

rta24.eu6 października 2021

Wystawa prac Grzegorza Wójcika w TDK

rta24.eu6 października 2021

Tarnobrzeg z „Mistrzem” za rozbudowę Centrum Natura 2000

rta24.eu5 października 2021