W Tarnobrzegu

Ortograficzna chryja w Tarnobrzegu. VIP-y na aby-aby

Ortograficzna chryja w Tarnobrzegu. VIP-y na aby-aby

Prawie stu śmiałków zmagało się z arcytrudnym tekstem dzisiejszego IX Miejskiego Dyktanda dla Dzieci i Młodzieży, które odbyło się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Do zabawy, której celem jest propagowanie kultury języka ojczystego oraz zasad poprawnej polszczyzny zaprosiła uczniów Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu. Wyzwanie podjęli także zaproszeni goście reprezentujący różne miejskie instytucje.

Tekst przygotowany przez polonistkę Karolinę Kochańczyk-Sieroń okazał się tak najeżony pułapkami, że wyłożyli się na nim nawet najlepsi. – Powiem państwu, że ten tekst jest wynikiem sennych koszmarów, które mnie przed dyktandem opanowywały – śmiejąc się odetchnęła twórczyni już po odczytaniu historii.

Nikt nie był bezbłędny. Najgłośniejszy jęk zawodu dobiegał jednak z miejsc dla VIP-ów. Wznosząc oczy do góry naczelniczka tarnobrzeskiej oświaty Jolanta Kociuba oraz wzdychająca „tego sobie nie wybaczę!” szefowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Barbara Zych zaglądały potem w oryginalny tekst dyktanda.

– Jak napisałem? Oczywiście, że przez zet z kropką – odparł dyrektor „dziesiątki” Paweł Paradowski. Nie on jeden poległ na staropolskim imieniu Borzygniew. Zeszłorocznego tytułu nie obronił. Mistrzem kategorii VIP, czyli tej pozakonkursowej dla zaproszonych gości została tym razem Dorota Witas, dziennikarka Telewizji Lokalnej, z wykształcenia polonistka.

Mistrzem ortografii w kategorii uczniów klas V i VII szkół podstawowych została Julia Kutyła z SP nr 11. Wśród młodzieży gimnazjalnej triumfował Jakub Pasieka z Gimnazjum nr 3. Mistrzem uczniów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych została licealistka „Kopernika” Dominika Pikus.

Poniżej prezentujemy tekst dyktanda

Historia prawdziwa o niepożądanej chryi ortograficznej

„Rzecz działa się w połemkowskiej chyży na Podkarpaciu. Tam, wśród chędogich chat i zażywnych tubylców, spędzał weekend Borzygniew, autor najeżonego pułapkami tekstu IX Tarnobrzeskiego Dyktanda dla Dzieci i Młodzieży, niedoścignione językowe guru, pół reformatyk, pół mistyk(,) zgłębiający tajniki adiektywizacji imiesłowów.

Raczył się właśnie małym co nieco w postaci półmiękkich renklod, gdy z nagła spośród rozwichrzonych burzanów wychynął niewydarzony i z lekka zaburzony Chryzostom, zhardziały luminarz, który quasi-reguły pisowni znał na aby-aby. – Hej, superznawco ortografii, rozżarzżeż w sobie krztynę empatii! Przecieżbym duszę oddał, by spełnić twoje ekstrawygórowane wymagania, geszefciarzu! – złorzeczył.

Awantura nabrała takiego rozpędu, że już po chwili wpółprzytomni adwersarze, jak po zażyciu absyntu z hyzopem, odstawiali żałosny taniec śmierci.- Ależ dyktando pułapka nie przeraziłoby nawet nie najbystrzejszych!- krzyczał rozsierdzony Borzygniew.

Chryzostom poczuł się małowartościowy i w ogóle mało ważny, a chojracka mina mu zrzedła. -Mam dość tej megaharówki i hiperupokorzenia – rzekł rzeźwo.- Ja, człowiek encyklopedia, chałturzę za półdarmo, chcąc osiągnąć prestiż w sferze języka. Skończmy te rozhowory, by ustrzec się przed haniebnym skandalem wszech czasów. Ciao! Już więcej ani-ani!”.

Inf. i zdjęcia Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021