W Tarnobrzegu

Oswajanie gżegżółki w Baranowie

Oswajanie gżegżółki w Baranowie

Ten popularny ptak – zmora każdego ucznia, patronuje już od lat rodzinnym zmaganiom z ortografią w Baranowie Sandomierskim. W przeddzień Święta Niepodległości dorośli, młodzież i dzieci sprawdzać będą swoją wiedzę o języku polskim. A potem uczestniczyć w ciekawym spotkaniu z dziennikarką Radia Leliwa.

Dyktando pod hasłem „Oswajanie gżegżółki” w MGOK-u rozpocznie się o godzinie 13.00 i odbywać się będzie w 3 kategoriach, różniących się stopniem trudności: dzieci, młodzież i dorośli. Każda praca będzie zakodowana, by komisja sprawdzająca nie znała nazwisk autorów konkretnych prac. Odkodowane zostaną jedynie trzy najlepsze teksty.

W tym roku głównym tematem dyktanda będzie szeroko pojęta profilaktyka. Organizatorzy chcą bowiem połączyć dbałość o język z troską o bezpieczeństwo, zwłaszcza młodych mieszkańców gminy.
– Impreza ma na celu uwrażliwienie ich na różne zagrożenia – tłumaczy Renata Domka, dyrektor MGOK-u, – a jednocześnie zaproponowanie pożytecznych i ciekawych sposobów spędzania czasu, zachęcenie do osobistego rozwoju. Chcemy też zwrócić uwagę wszystkich, zarówno młodych, jak i starszych uczestników – na dbałość o nasz język. Dyktando odbywa się tuż przed Świętem Niepodległości, postanowiliśmy przez to podkreślić, że posługiwanie się poprawnie naszym pięknym językiem jest także przejawem patriotyzmu.

gzegzolka

Podczas oczekiwania na wyniki dyktanda, odbędzie się spotkanie z dziennikarką, reporterką Radia Leliwa Ewą Wójcik-Lis.
– Nasz gość opowie o swojej pracy, o tym, jak ważna jest dbałość o język w tym zawodzie – dodaje Domka. – Porozmawiamy także o społecznej roli mediów, ich misji popularyzowania zdrowego stylu życia z dala od używek i innych zagrożeń.
Po spotkaniu zaplanowano wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek oraz wręczenie nagród Mistrzom Ortografii. W każdej z trzech kategorii wyłoniony zostanie zwycięzca, który popełnił najmniej błędów ortograficznych. Mistrz otrzyma medal, dyplom oraz nagrodę niespodziankę ufundowaną ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dyktando jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę o języku polskim.

– Ale też dla tych, którzy chcą wesprzeć swoją obecnością inicjatywę – mówi dyrektor MGOK-u, – którzy uważają, że należy dbać o naszą mowę i także w ten sposób prezentować swoją patriotyczną postawę. Przyjść może każdy.
Kulturalne dyktando „Oswajanie gżegżółki” odbędzie się w czwartek, 10 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim. Początek o godzinie 13.00.

źródło: MGOK Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021